به کمک نیاز داری؟

گروه کسب و کار ساکوراد
فهرست
ارتباط موثر

10 تکنیک برای ارتباط موثر

تکنیک‌های ارتباط موثر می‌تواند الهام ‌بخش و تأثیرگذار در بهبود روابط و اساساً تغییر زندگی ما و اطرافیان باشد. نیمی از جهان متشکل از افرادی است که چیزی برای گفتن دارند و نمی توانند بیان کنند و نیمی دیگر چیزی برای گفتن ندارند و به گفتن آن ادامه می دهند. با این حال، تکنیک‌های ارتباط مؤثر می‌توانند نحوه برقراری ارتباط را بهبود بخشند.

 

تکنیک های ارتباطی چیست؟

زبان توسط سیستم هایی از نمادها و قوانینی که برای تسهیل ارتباطات تکامل یافته اند، پایه گذاری شده است. گفتار یکی از رایج ترین اشکال ارتباط است. عوامل زیادی بر انتقال اطلاعات بین گوینده و شنونده تأثیر می‌گذارند، از جمله دانش ذخیره شده در مغز ما.

به گفته فیلسوف بانفوذ زبان، هربرت پل گریس (1967)، چهار اصل وجود دارد که یک گوینده باید برای برقراری ارتباط مؤثر به آن توجه کند.

  1. چیزهایی بگویید که مربوط به موقعیت است؛
  2. تا حد لازم آموزنده باشید؛
  3. راستگو باشید؛ و
  4. درک مشارکت را آسان کنید.

تکنیک‌هایی که ما برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنیم باید به طور فعال کامل‌ترین ارتباط ممکن باشد و شامل گوش دادن فعال، حضور، پاسخ‌گویی، بازنویسی، خلاصه‌نویسی و کاوش باشند.

اعضای شبکه مشاوران در حوزه «فن بیان، مذاکره و ارتباط موثر»

مشاور ارتباطات و روابط عمومی

اگر به دنبال حل چالش‌های ارتباطی خود، برقراری ارتباط موثر...

مشاور رسانه، گویندگی و نویسندگی

اگر به دنبال فردی مجرب برای راه اندازی یا تقویت...

مشاور کسب و کار و امور بیمه

اگر بعنوان فعال حوزه بیمه یا خدمات، دنبال تضمین موفقیت...

مشاور بازاریابی و فروش

اگر در فضای پررقابت کنونی بدنبال موفقیت تضمینی و داشتن...

مشاور بازاریابی، فروش و مذاکرات تجاری

اگر بعنوان کارآفرین یا فعال اقتصادی به دنبال رشد کسب...

مشاور توسعه فردی و امور بیمه

اگر به عنوان فعال حوزه بیمه قصد دارید مشتریان وفادار...

10 تکنیک اساسی برای ارتباط موثر در محل کار و زندگی شخصی

ارتباط موثر لازم نیست پیچیده باشد. در واقع، فهرست زیر حاوی راهنمایی های اساسی است که برای همه ما در موقعیت های کلامی و غیرکلامی در دسترس است:

1. حفظ تماس چشمی.

گوینده باید بداند که شنونده به آنچه گفته می‌شود توجه می‌کند و شنونده می‌خواهد این اطمینان را داشته باشد که گوینده درگیر چیزی است که به مخاطبانش می‌گوید.

2. زبان بدن مناسب را حفظ کنید.

در نظر بگیرید که آیا تکنیک های غیرکلامی برای مخاطب قابل درک هستند یا خیر. برای مثال، تکان دادن سر، لبخند زدن، خم شدن به جلو، خم شدن به عقب و نحوه نشستن یا ایستادن شما در حین صحبت ممکن است لحن و حتی محتوای پیام را تغییر دهد.

3. از نام افراد استفاده کنید

هنگامی که یک گروه به اندازه کافی کوچک است، استفاده از نام یک نفر می تواند آغاز شود و ارتباط را حفظ کند و در عین حال احساس تعلق را تقویت کند. منظور نام مخاطب یا نام یک فرد مشترک بین گوینده و شنونده است.

cropped-favicon.webp حتما بخوانید : 13نکته مهم بازاریابی تلفنی برای جذب مشتری

4. یک نفر در یک زمان صحبت کند.

با یک توافق مشخص کنید کسی اجازه قطع کردن صحبت طرف مقابل را ندارد.

5. از ضمایر شخصی استفاده کنید.

وقتی درباره احساسات یا باورها صحبت می شود، سعی کنید از «من» و «ما» استفاده کنید تا آن باورها را برای گوینده شخصی کنید.

6. مشکلات گروه را زودتر حل کنید.

هنگامی که مشکلی پیش آمد که ممکن است بر ارتباطات تأثیر بگذارد، در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید.

7. ابتدا به دنبال درک کردن باشید و سپس درک شدن.

به آنچه گفته می شود گوش دهید و برای رفع ابهام سؤال بپرسید. فقط پس از آن نظرات یا پاسخ های خود را مطرح کنید

8. سوالات ساده بپرسید.

از سؤالاتی استفاده کنید که طرف مقابل را مجاب به سخن گفتن کند و او را تشویق به هم کلامی و حضور در یک رابطه دوطرفه.

9. صادق باشید.

افراد در سال های اخیر با توجه به رشد روانشناسی به سادگی فرق بین راست و دروغ را متوجه می شوند، به غیر از طرف مقابل عدم صداقت اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد.

10. از زبان مناسب استفاده کنید

طوری صحبت کنید که شنونده متوجه شود. استفاده از اصطلاحات فنی در حین صحبت با فردی با پیشینه متفاوت منجر به سردرگمی و جدایی می شود.

با دریافت مشاوره روانشناسی از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

چگونه احتمال موفقیت در یک مکالمه و ارتباط را افزایش دهیم؟

برخلاف آموزش‌های ارتباطی سنتی که بر مهارت‌های قاطعیت تمرکز می‌کنند، ارتباط موثر، شنیدن پیام را در نظر می‌گیرد. این بدان معناست که ارتباط تنها زمانی مؤثر است که به درستی دریافت شود. بنابراین صرف نظر از اینکه ممکن است شما چقدر گوینده حرفه ای باشید، اگر طرف مقابل آن را متوجه نشود، ارتباط بی‌اثر است.

ارتباط مانند پرتاب توپ است. یک نفر توپ را به قصد اینکه گیرنده آن را بگیرد پرتاب می کند. این به یک پرتاب به اندازه کافی خوب و یک دریافت کامل نیاز دارد. اگر هم پرتاب کننده و هم گیرنده توجه و انگیزه برای دریافت داشته باشند، کمک می کند. اگر توپ به خوبی پرتاب نشود، ممکن است به سمت گیرنده برسد یا نرسد. یا اگر گیرنده برای گرفتن آماده نیست، توپ می تواند رها شود.

بنابراین، ارتباط موثر بسیار بیشتر از قاطعیت است. گاهی اوقات قاطعیت راه خوبی برای رساندن پیام است، اما گاهی اوقات ممکن است اینطور نباشد. مؤثرترین ارتباط، زمینه را در نظر می گیرد.

به عنوان مثال، گاهی اوقات تأخیر در برقراری ارتباط مؤثرتر است (به عنوان مثال، اگر فردی عصبانی یا بد خلق باشد، ممکن است بهتر باشد در آن زمان وارد گفتگو نشوید). گاهی اوقات پرخاشگری بسیار مؤثر است، مانند محافظت از کودک در برابر دویدن به خیابان شلوغ. گاهی اوقات قاطعیت را می توان به عنوان بیش از حد زورگو تعبیر کرد. در این صورت، پیامی دریافت می‌شود، اما نه آنطور که در نظر گرفته شده است و مکالمه را به بیراهه می‌برد.

 

شما مسئول آنچه می گویید و نحوه بیان آن هستید

1. ابتدا موقعیت را بررسی کنید

اول از همه، به جای تکیه بر یک استراتژی (به عنوان مثال، قاطعیت)، ممکن است راهبردهای متنوعی وجود داشته باشد که در صورت نیاز بسته به موقعیتی اعمال شوند. قبل از صحبت، آنالیز محیط و ارزیابی احساس مخاطب شما ممکن است مفید باشد.

آیا آنها در مورد چیز دیگری ناراحت هستند یا آرامش دارند و آماده گفتگو هستند؟ آیا این زمان مناسبی برای مطرح کردن یک موضوع مهم است؟ آیا طرف مقابل آماده است و قادر به شنیدن آنچه شما برای گفتن هستید؟ آیا از حساسیت های خاصی بر اساس گذشته خود یا شنونده آگاه هستید؟

2. سطح احساسی خود را بررسی کنید.

آیا در مورد چیزی غیرمرتبط با شخصی که با او صحبت می کنید عصبانی هستید؟ آیا چیزی در زمان حال باعث یادآوری چیزی از گذشته ناراحت کننده شما می شود؟ قبل از صحبت یک نفس عمیق بکشید و احساسات و خشم خود را کنار بگذارید.

3. در این ارتباط چه پیامی را قرار است انتقال دهید؟

آیا پیام شما واضح است یا پیام مختلط ارسال می کنید؟ یک پیام مختلط مانند پرتاب دو توپ در جهت مخالف است و انتظار می رود که گیرنده توپ مناسب را دریافت نکند!
به عنوان مثال، اگر کسی بگوید: «من خوبم»، اما زبان بدن او ناراحتی را نشان می‌دهد (مثلاً دست‌ها روی هم قرار گرفته و صورت ناراحت به نظر می‌رسد)، این یک پیام مختلط گیج کننده است و باعث ایجاد ارتباط نادرست و ناراحتی بیشتر می شود.

4. شنونده خوبی باشید.

مهمتر از گوینده خوب، شنونده خوب بودن اهمیت دارد. نه تنها به کلمات بلکه به لحن صدا و زبان بدن آنها نیز گوش دهید. احساسی که آنها منتقل می کنند چیست؟
اگر بتوانید احساسات طرف مقابل را متوجه شوید، مهارت های ارتباطی خود را بسیار بهبود خواهید داد. این داشتن همدلی و تلاش برای درک دیدگاه طرف مقابل است. هنگامی که مردم احساس می کنند شنیده می شوند، به احتمال زیاد آنها نیز برای شنیدن شما آماده خواهند شد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، ارتباط حداقل به دو نفر نیاز دارد: گوینده و شنونده. ارتباط تنها در صورتی مؤثر است که به روشی که در نظر گرفته شده دریافت شود.

  • زمان و خلق و خوی خود را در نظر بگیرید.
  • سطح احساسی خود را بررسی کنید.
  • مسئول ارائه ارتباطات شفاف باشید.
  • برای جلوگیری از سرزنش یا قرار دادن دیگران در حالت تدافعی، از پیام های صادقانه همراه با آرامش استفاده کنید.
  • هنگام گفتگو، شنونده خوبی باشید (مهم).
https://succourad.com/?p=19550
پیشنهاد براساس سلیقه شما

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید