به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تکنیکهای ارتباط موثر

10 تکنیک برای ارتباط مؤثر

تکنیک‌های ارتباط مؤثر می‌تواند الهام ‌بخش و تأثیرگذار در بهبود روابط و اساساً تغییر زندگی و اطرافیان ما باشد. نیمی از جهان متشکل از افرادی است که چیزی برای گفتن دارند ولی نمی توانند بیان کنند. نیمی دیگر چیزی برای گفتن ندارند ولی به گفتن ادامه می دهند. با این حال، تکنیک‌های ارتباط مؤثر می‌تواند نحوه برقراری ارتباط را بهبود ببخشند.

 

حتما بخوانید: نکات مربوط به روانشناسی ارتباط مؤثر

 

تکنیک های ارتباطی چیست؟

گفتار یکی از رایج ترین اشکال ارتباط است. عوامل زیادی بر انتقال اطلاعات بین گوینده و شنونده تأثیر می‌گذارند، از جمله دانش ذخیره شده در مغز ما.

به گفته فیلسوف بانفوذ زبان، هربرت پل گریس (1967)، 4 اصل وجود دارد که یک گوینده باید برای برقراری ارتباط مؤثر به آن توجه داشته باشد:

  • چیزهایی بگویید که مربوط به موقعیت است.
  • تا حد لازم آموزنده باشید.
  • راستگو باشید.
  • درک مشارکت را آسان کنید.

تکنیک‌هایی که ما برای برقراری ارتباط مؤثر استفاده می‌کنیم باید کامل‌ترین نوع ارتباط ممکن باشد.

10 تکنیک اساسی برای ارتباط مؤثر در محل کار و زندگی شخصی

لازم نیست ارتباط مؤثر پیچیده باشد. در واقع، فهرست زیر حاوی راهنمایی های اساسی است که برای همه ما در موقعیت های کلامی و غیرکلامی در دسترس است:

1. حفظ تماس چشمی

گوینده باید بداند که شنونده به آنچه گفته می‌شود توجه می‌کند و شنونده می‌خواهد این اطمینان را داشته باشد که گوینده درگیر چیزی است که به مخاطبانش می‌گوید.

2. استفاده از زبان بدن مناسب

در نظر بگیرید که آیا تکنیک های غیرکلامی برای مخاطب قابل درک هستند یا خیر. سر تکان دادن، لبخند زدن، خم شدن به جلو، خم شدن به عقب و نحوه نشستن یا ایستادن در حین صحبت کردن، ممکن است لحن و حتی محتوای پیام را تغییر دهد.

 

پیشنهاد مطالعه: کتاب رایگان زبان بدن: چگونه افكار ديگران را بخوانيم

 

3. استفاده از نام افراد

هنگامی که یک گروه به اندازه کافی کوچک است، استفاده از نام یک نفر می تواند آغاز کننده باشد و ارتباط را حفظ کند و در عین حال احساس تعلق را تقویت کند. منظور نام مخاطب یا نام یک فرد مشترک بین گوینده و شنونده است.

4. صحبت نکردن همزمان

کسی اجازه قطع کردن صحبت طرف مقابل را ندارد.

5. استفاده از ضمایر شخصی

وقتی درباره احساسات یا باورها صحبت می شود، سعی کنید از «من» و «ما» استفاده کنید تا آن باورها را برای گوینده شخصی کنید.

6. حل کردن مشکلات گروه

هنگامی که مشکلی پیش آمد که ممکن است بر ارتباطتان تأثیر بگذارد، در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید.

7. ابتدا درک کردن سپس درک شدن

به آنچه گفته می شود گوش دهید و برای رفع ابهام سؤال بپرسید. فقط پس از آن نظرات یا پاسخ های خود را مطرح کنید.

8. پرسش سؤالات ساده

از سؤالاتی استفاده کنید که طرف مقابل را مجاب به سخن گفتن کند. او را تشویق به هم کلامی و حضور در یک رابطه دوطرفه کند.

9. صادق بودن

افراد در سال های اخیر با توجه به رشد روانشناسی به سادگی فرق بین راست و دروغ را متوجه می شوند. عدم صداقت، اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد.

10. استفاده از زبان مناسب

طوری صحبت کنید که شنونده متوجه شود. استفاده از اصطلاحات فنی در حین صحبت با فردی با پیشینه متفاوت منجر به سردرگمی و جدایی می شود.

 

این مهارت را حتما بیاموزید: دوره آموزشی اصول زبان بدن و کاربرد در مذاکرات و ارتباطات

 

چگونه احتمال موفقیت در یک مکالمه و ارتباط را افزایش دهیم؟

ارتباط تنها زمانی مؤثر است که به درستی دریافت شود. بنابراین صرف نظر از اینکه ممکن است شما چقدر گوینده حرفه ای باشید، اگر طرف مقابل آن را متوجه نشود، ارتباط بی‌اثر است.

ارتباط مانند پرتاب توپ است. یک نفر توپ را به قصد اینکه گیرنده آن را بگیرد پرتاب می کند. این به یک پرتاب خوب و یک دریافت کامل نیاز دارد. اگر هم پرتاب کننده و هم گیرنده توجه و انگیزه برای دریافت داشته باشند، کمک می کند. اگر توپ به خوبی پرتاب نشود، ممکن است به سمت گیرنده برسد یا نرسد.

بنابراین، ارتباط مؤثر بسیار بیشتر از قاطعیت است. گاهی اوقات قاطعیت راه خوبی برای رساندن پیام است، اما گاهی اوقات اینطور نیست. مؤثرترین ارتباط، زمینه را در نظر می گیرد.

به عنوان مثال، گاهی اوقات تأخیر در برقراری ارتباط مؤثرتر است.به عنوان مثال، اگر فردی عصبانی یا بد خلق باشد، ممکن است بهتر باشد در آن زمان وارد گفتگو با او نشوید. گاهی اوقات پرخاشگری بسیار مؤثر است، مانند محافظت از کودک در برابر دویدن به خیابان شلوغ.

 

حتما بخوانید: روانشناسی مذاکره مؤثر در متقاعدسازی

 

شما مسئول گفتار و نحوه بیان خود هستید، بنابراین:

– ابتدا موقعیت را بررسی کنید.

قبل از صحبت، آنالیز محیط و ارزیابی احساس مخاطب شما بسیار مهم است.

– سطح احساسی خود را در نظر بگیرید.

آیا در مورد چیزی غیرمرتبط با شخصی که با او صحبت می کنید عصبانی هستید؟ چیزی در زمان حال باعث یادآوری چیزی از گذشته ناراحت کننده شما می شود؟ قبل از صحبت یک نفس عمیق بکشید و احساسات و خشم خود را کنار بگذارید.

– در این ارتباط چه پیامی را قرار است انتقال دهید؟

آیا پیام شما واضح است یا پیام مختلط ارسال می کنید؟ یک پیام مختلط مانند پرتاب دو توپ در جهت مخالف است و انتظار می رود که گیرنده توپ مناسب را دریافت نکند!

– شنونده خوبی باشید.

مهمتر از گوینده خوب، شنونده خوب بودن اهمیت دارد. نه تنها به کلمات بلکه به لحن صدا و زبان بدن آنها نیز گوش دهید. احساسی که آنها منتقل می کنند چیست؟
اگر بتوانید احساسات طرف مقابل را متوجه شوید، مهارت های ارتباطی خود را بسیار بهبود خواهید داد. این داشتن همدلی و تلاش برای درک دیدگاه طرف مقابل است.

 

با دریافت « مشاوره مذاکره و ارتباط موثر» از کارشناسان جوان حرفه‌ای و باتجربه ساکوراد؛ موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

 

و اما کلام آخر…

به طور خلاصه، ارتباط حداقل به دو نفر نیاز دارد: گوینده و شنونده. ارتباط تنها در صورتی ارتباط مؤثر است که به روشی که در نظر گرفته شده، دریافت شود.

مدیر سایت
مدیر سایت
یک روز زیبای بهاری هنگامی که به گل‌های زیبای داخل حیاط نگاه می‌کردم، تصمیم گرفتم تا آموخته‌هایم را طوری ثبت نمایم که همیشه در یاد و خاطر عزیزانم ماندگار شود ...
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور