به کمک نیاز داری؟

گروه کسب و کار ساکوراد
فهرست
مشاوره مدیریت و منابع انسانی (Management & Human Resources)

مشاوره مدیریت و منابع انسانی

مشاوره مدیریت و منابع انسانی نوعی از خدمات مشاوره است که با هدف بهبود عملکرد مدیریتی، مورد استفاده سازمان‌ها قرار می‌گیرد.

مشاور مدیریت اغلب راه‌های بهبود کارایی سازمان را بررسی کرده و بهترین گزینه و راه حل را به مدیران ارشد پیشنهاد می‌کند.

مشاور مدیریت به مدیران در حوزه‌های مختلفی چون افزایش سودآوری، کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد، آنالیز فرایند، توسعه فناوری، مدیریت تغییر، تدوین استراتژی، توسعه محصولات یا روش استخدام و آموزش نیروی انسانی، مشاوره می‌دهد.

اعضای شبکه مشاوران در حوزه «مدیریت و منابع انسانی»

گلچینی از برترین و مجرب‌ترین اساتید و متخصصان

مشاور مدیریت، برنامه‌ریزی و سئو | مترجم انگلیسی

اگر به دنبال بکارگیری آخرین متدهای جهانی مدیریت منابع انسانی…

مشاور سالن‌های آرایش و زیبایی | مترجم زبان انگلیسی

اگر بعنوان فعال حوزه آرایش و زیبایی به دنبال کسب…

مشاور توسعه کسب و کار و مدیریت فروش

اگر می خواهید کسب و کاری چابک مبتنی بر تحولات…

کوچینگ عمومی و شغلی و مشاور مدیریت منابع انسانی

اگر به کوچ عمومی یا شغلی و یا حتی به…

مشاور روانشناسی استرس و بحران

اگر به کارآفرینی یا ورود به بازارهای جدید علاقمندید اما…

مشاور کارآفرینی، مدیریت، امور مالی و سرمایه گذاری

اگر در هریک از حوزه‌های کارآفرینی، مدیریت، امور مالی و…

خدمات تخصصی ترجمه

به کمک شبکه مترجمین کسب و کار ساکوراد، با خیال راحت به حضور در بازارهای بین‌المللی فکر کن!​

مشاوره مدیریت و منابع انسانی چگونه است؟

اکثر مشاوران فقط در یک زمینه مشخص فعالیت میکنند اما مشاوره مدیریت در یک سازمان در رابطه با موارد مختلفی مشاوره میدهد و در نتیجه موجب بالا رفتن بازدهی کار میگردد. بر خلاف آنچه که همه تصور میکنند که مشاوره مدیریت فقط در زمان بروز مشکلات پیش آمده در کار میتواند مفید واقع شود، این مشاور حتی در زمانی که شرایط برای ما مطلوب است نیز کارایی دارد و میتواند مانع از آن گردد که مسیر کاری شما دچار انحراف شود. در کل مشاوره مدیریت موجب میگردد تا عملکرد کاری شما در مسیر مشخصی قرار گرفته و رو به پیشرفت رود.

مشاوره مدیریت برای آنکه کار خود را به درستی انجام دهد ابتدا تمامی راه هایی که میتواند منجر به موفقیت کاری شود را بررسی نموده و سپس از میان آنها بهترین راه را انتخاب مینماید. بهترین راه انتخابی معمولا راهی است که در عین کم هزینه بودن، بالاترین بازدهی را داشته باشد. مشاوره مدیریت زمانی باعث موفقیت سازمان و بهبود عملکرد کاری میگرد که به بررسی مسائلی میپردازد که از دید مدیران آن سازمان پنهان مانده است و مشاور با دید درست از زوایا و جهات مختلف توانسته آنها را بیاید، بررسی نماید و به برطرف نمودشان بپردازد.

 

چه تفاوتی میان مشاور مدیر و مدیر وجود دارد؟

طبیعتا وظایف مشاور و مدیر کاملا از هم متفاوت است. به طور معمول مسئولیت امور، تصمیم گیری در خصوص امور و تغییرات آن بر عهده مدیر میباشد. اما مشاور تنها نقش یک راهنما و تاثیرگذار بر یک سازمان یا افراد آن را دارد. و قدرت تصمیم گیری و اجرای تغییرات را ندارد. 

مشاور با ارائه برنامه ها و پیشنهادات خود در زمینه های مختلف مربوط به فعالیت کاری از جمله برنامه ریزی، ارائه توصیه های لازم، حمایت و پیشنهاد در امور مربوط به نیروی انسانی، مدیریت مالی، بازرسی، تحلیل سیستم، تحقیقات بازار، طراحی محصول، برنامه ریزی بلند مدت، اثربخشی سازمانی، امنیت توسعه منابع انسانی و … به مدیر سعی در بهبود عملکرد سازمان دارد، اما در نهایت این مدیر است که تصمیم میگیرد که کدام یک از این پیشنهادات به مرحله اجرایی شدن برسد. نکته قابل توجه این است که مشاور از ذینفعان سازمان نیست و در نتیجه راهکارهایی که ارائه میدهد با دیدی کاملا مستقل بوده جهت گیری خاصی ندارد. پس یک مدیر  میتواند برای پیشرفت و ارتقا عملکرد با خیال راحت به پیشنهادات مشاور گوش داده و با کمک او بهترین گزینه را انتخاب نماید.

 

نمونه مسئولیت ها و وظایف مشاوره مدیریت

مشاوره مدیریت در سازمانهای مختلف با توجه به نوع فعالیت آنها خدمات گوناگونی ارائه میدهد که به چند نمونه از آنها اشاره میکنیم:

  • زمانیکه مدیر یا کارفرما مسائل و مشکلات شرکت خود را مطرح میکند این وظیفه مشاور است که شرایط را بررسی نموده و پس از جمع آوری اطلاعات لازم بهترین راه حل را به مدیر ارائه دهد.
  • مشاوره مدیریت با تمام کارمندان شرکت در جایگاههای مختلف مصاحبه نموده و با بازدید از قسمت های گوناگون سازمان، اطلاعاتی و روشهایی که برای ارائه به مدیر دارد را جمع آوری میکند.
  • کنترل مسائل مالی شرکت از قبیل درآمدها، هزینه ها و … به جهت شناخت دقیق از وضعیت مالی شرکت و استفاده از این اطلاعات بابت حل مسائل مالی که توسط مدیر مطرح میگردد.
  • ارائه راه حل ها و شیوه های جایگزین به مدیران و کارفرمایان بر اساس نیازی که آنها اعلام می کنند
  • مشاوره مدیریت بر اساس تجربه خود میتواند نقاط ضعف و نقاط قوت هر شرکت را پیدا کند در صورتیکه خود مدیران از آن بی خبر باشند زیرا مشاور نگاه درون سازمانی به مسائل نداشته و از زاویه ای خارج از شرکت به این موارد مینگرد پس میتواند دید درستی داشته و با ارزیابی های دقیق راه حل های مناسبی نیز برای آنها داشته باشد.

مشاوران ساکوراد با سابقه چندین ساله در زمینه های مختلف مشاوره از جمله راه اندازی کسب و کار ، مشاوره فروش ، مشاوره مدیریت و رهبری و  … می توانند همواره راهنمای شما در این راه باشند. 

مشاوره روانشناسی

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

ویژگی های یک مشاوره مدیریت و رهبری خوب چیست؟

مشاوره مدیریت در وهله اول باید مورد اعتماد مدیر قرار گیرد و ثابت کند که در کار مشاوره تخصص و مهارت کافی را دارد و در صورت نیاز به فراگیری دانش روز در حیطه کاری مربوطه نیز میپردازد. از نکات دیگری که در مورد انتخاب مشاور حائز اهمیت است، تحصیلات و سابقه کاری او میباشد. مشاوره مدیریت انواع گوناگونی مانند: مشاوره مدیریت منابع انسانی، مشاوره مدیریت پروژه، مشاوره مدیریت برندسازی، مشاوره مدیریت بازاریابی و فروش و … دارد.

 

در پایان

با توجه به مواردی که ذکر شد میتوانیم به این نتیجه برسیم که چرا به مشاوره مدیریت نیاز داریم. فرقی نمیکند که شما مدیر یک کسب و کار تازه راه اندازی شده باشید یا یک کسب و کار قدیمی. در هر حال برای آنکه از بروز مشکلات احتمالی و ضررهای وارده به کار خود جلوگیری نمایید و کسب و کار تان را از نابودی نجات داده و به پیشرفت روزافزون برسید و همچنین در حیطه کاری خود از رقبا عقب نمانید باید از وجود یک مشاوره مدیریت با تجربه و متبحر بهره گیرید.

 

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید