به کمک نیاز داری؟

گروه کسب و کار ساکوراد
فهرست
مشاوره حقوقی، قراردادها و روابط کار (Legal & Contract)

مشاوره حقوقی کسب و کار، قراردادها و روابط کار

مشاوره حقوقی کسب و کار و یا مشاوره قرارداد از جمله خدماتی است که مدیران هر کسب و کاری جهت پیشگیری از مشکلات حقوقی و یا عقد قرارداد و یا زمانی که دچار مشکلات حقوقی می شوند مایل هستند از آن استفاده کنند.
شما می‌توانید با یک جلسه مشاوره حقوقی، از قوانین و چالش‌ های حقوقی قراردادهای خود، شغل و تجارتی که در آن فعالیت دارید، مطلع شوید و با این کار از بسیاری مخاطرات حقوقی پیش‌گیری کنید. مشاوره حقوقی می‌تواند شما را از تبعات قانونی هر گونه اقدامی از گرفتن دسته‌ چک تا شراکت و… آگاه نماید.
مشاوره حقوقی کسب‌ و کار، در تمامی حوزه‌ های تخصصی، شما را در حل‌ و فصل ابهامات و مشکلات حقوقی که دارید یاری کرده و از قوانین مربوطه و راه‌ کارهای قانونی آن، آگاه می‌سازد. دانستن راهکارهای حقوقی مربوط به مسائل کاری برای ایجاد و گسترش انواع مختلف کسب‌ و کارهای جدید از جمله شرکت‌ های خصوصی و کسب‌ و کارهای نوپا اهمیت ویژه‌ای یافته است.
در بعضی از مواقع، افراد پیش از آنکه پرونده خود را به وکیل بسپارند، ترجیح می دهند از طریق مشورت با یک مشاور و دریافت مشاوره حقوقی از صحیح بودن تصمیم خود مطمئن شوند. یا آنکه ممکن است در زمینه شغل و یا عقد قراردادهای خود با مشکل مواجه شوند که در این صورت می توانند از طریق مشاوره قرارداد، مشکلات کاری و قراردادی را برطرف نمایند.
از طرف دیگر، قانون کار نقش مهمی در راه اندازی کسب و کارها دارد. اما متاسفانه بسیاری از افراد در زمینه قانون کار، اطلاعات کمی دارند.این قوانین می تواند شامل حقوق کارفرمایان ، کارمندان و کارگران شود. اما افراد به دلیل نداشتن آگاهی و یا آگاهی کم با مشکلات بسیاری مواجه می شوند.
جهت اطلاع از خدماتی که بیمه در اختیار افراد مختلف قرار می دهد نیز می توانید از مشاوره روابط کار (تامین اجتماعی و قانون کار) استفاده نمایید و از تمامی نکات بیمه پیمانکاری ، کارگری و غیره مطلع شوید. شما چه کارفرما باشید، چه کارمند و چه کارگر باید از موارد و نکات مختلف کار خود اطلاع داشته باشید.

اعضای شبکه مشاوران در حوزه «حقوقی، قراردادها و روابط کار»

گلچینی از برترین و مجرب‌ترین اساتید و متخصصان

مشاور مدیریت، برنامه‌ریزی و سئو | مترجم انگلیسی

اگر به دنبال بکارگیری آخرین متدهای جهانی مدیریت منابع انسانی…

متخصص و مشاور بازرگانی و تجارت بین‌الملل

اگر برای تهیه مواد موردنیاز کسب و کار خرده فروشی…

مشاور حقوقی دعاوی املاک و اراضی

اگر بعنوان کارآفرین و یا فعال اقتصادی به دنبال رفع…

مشاور منابع انسانی و روابط کار

اگر بعنوان مدیر و صاحب کسب و کار به دنبال…

مشاور مدیریت و قانون کار

اگر بعنوان مدیر کسب و کار، به دنبال افزایش بهره…

مشاور حقوقی

اگر به دنبال موفقیت در دعاوی ملكی، اراضی كشاورزی تغییر…

خدمات تخصصی ترجمه

به کمک شبکه مترجمین کسب و کار ساکوراد، با خیال راحت به حضور در بازارهای بین‌المللی فکر کن!​

اهمیت مشاوره حقوقی کسب‌ و کار

موضوعات مهمی مانند امور بانکی، بیمه، دعاوی کاری، حسابداری، امور مالی و مالیاتی و … در حوزه کاری و تخصص یک صاحب کسب‌ و کار نیست. برای پیشبرد اهداف کاری و جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی به کسب‌ و کار خود از مزایای داشتن مشاوره حقوقی کسب‌ و کار بهره‌ مند شوید. در جلسه مشاوره حقوقی کسب‌ و کار، مشاور در تمامی حوزه‌ های تخصصی، شما را در حل‌ و فصل ابهامات و مشکلات حقوقی که دارید یاری کرده و از قوانین مربوطه و راه‌ کارهای قانونی آن، آگاه می‌کند.
لحظه‌ ای که امضای خود را روی یک سند می‌ گذارید، قانون بر توافقات شما نظارت می‌کند. اما حتی آن‌ هایی که امضاء نشده‌ اند نیز مشمول مقررات هستند. مقررات اغلب پیچیده و شفاف نیستند. برای مقابله با مسائل دشوار، مشاوره حقوقی کسب‌ و کار در دسترس است. مشاوره حقوقی کسب‌ و کار به شما کمک می‌کند تا از اختلافات جلوگیری کنید و آن‌ ها را حل کنید.

نقش یک مشاوره حقوقی کسب‌ و کار

•    مشاوره حقوقی ضروری و اجتناب‌ ناپذیر است.
•    مشاور حقوقی کسب‌ و کار تهدید های موجود کاری را از شما دور می‌ کند.
•    مشاوره حقوقی باعث تسهیل امور کاری و پیشرفت هر چه بیشتر شما خواهد بود.
•    شناسایی مشکلات و رفع آن‌ ها، مهم‌ ترین مزیت مشاوره حقوقی کسب‌ و کار است.

نیاز به دریافت مشاوره حقوقی کسب‌ و کار

در مسیر یک کسب‌ و کار، مشکلات زیادی ممکن است بر سر راه روابط کاری و تجاری پیش بیاید. پیچیدگی همین مسائل نیاز به به‌ کارگیری مشاوره حقوقی کسب‌ و کار در تمامی عرصه‌ ها را بیش‌ از پیش ثابت کرده است. مشاوران حقوقی دارای شرایط و وظایف خاصی می‌ باشند و برای استخدام آن‌ ها می‌بایست شرایط فوق‌ الذکر را احراز نمود و همچنین در ابتدای استخدام آن‌ ها بایست که شرح وظایف به‌ طور دقیق به مشاوران اعلام گردد.

ویژگی‌ های مشاور حقوقی

مشاوره حقوقی کسب‌ و کار، باید به قوانین حقوقی روز، آشنایی کامل، داشته باشد. وی باید قدرت بیان خوبی، داشته باشد، تا بتواند راه و روش حقوقی را به‌ خوبی داده و برای عقد قرارداد، اهداف را صراحتاً عنوان کند. برخی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های مشاور حقوقی کسب‌ و کار، به شرح زیر است:
•    با قوانین استخدامی، به‌ خوبی آشنا باشد و قراردادها را مطابق با قانون، تنظیم کند.
•    توانایی مذاکره برای قراردادهای تجاری شرکت را داشته باشد.
•    بتواند سیاست‌ها و اهداف شرکت را طبق قوانین و اصول حقوقی، تنظیم نماید.
•    توانایی حل مشکلات حقوقی و قانونی شرکت را داشته باشد.
•    مشاور حقوقی کسب‌ و کار باید تمام امور قانونی و اداری شرکت را بتواند انجام دهد.
•    پرونده شما را تحلیل کند و مسائل پیش آمده را مطرح کند.
•    در حوزه امور مالی، اطلاعات و دانش کافی داشته باشد.
•    بتواند بدون حضور شما در جلسات کاری و حقوقی، اهداف و سیاست‌ های کسب‌ و کارتان را مطرح کند.
•    در  خصوص اطلاعات حقوقی کسب‌ و کارتان صادق و امانت‌ دار باشد.

مزایای دریافت مشاوره حقوقی

•    استحکام پایه‌ های کسب‌ و کار خود.
•    صرفه‌ جویی در وقت و پول شما در دراز مدت.
•    آمادگی برای موقعیت‌ های غیر منتظره‌ای که ممکن است در آینده پیش بیاید.
•    جلوگیری از تجربه یک وضعیت حقوقی دشوار برای کسب‌ و کار خود.
•    مطلع شدن از قوانین و مقررات مرتبط با کسب‌ و کارتان.

وظایف مشاور حقوقی

 یک مشاور حقوقی وظایفی به شرح زیر به عهده دارد:
۱- تهیه متن قراردادهای شرکت یا سازمان و نظارت بر روند برقراری آن‌ ها.
۲- ارائه اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوط به انواع مناقصه‌ ها، مزایده‌ ها و …
۳- ارائه مشاوره‌ های حقوقی به مدیران و کارکنان.
۴- جمع‌ آوری، بررسی و تنظیم اطلاعات لازم برای تهیه قوانین، اساسنامه‌ ها، آیین‌نامه‌ ها، دستورالعمل‌ ها و …
۵- انجام کلیه کار های مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت‌ ها و …
۶- جمع‌ آوری اطلاعات لازم و استفاده از آن‌ ها برای دفاع از سازمان یا شرکت مربوطه در دادگاه‌ های قضایی.

مشاوره حقوقی و قراردادها و قانون کار

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

مشاوره قرارداد ها

مشاور قراردادها کسی است که در زمینه تنظیم و نوشتن انواع قراردادها مهارت کافی را دارد. مشاوره قرارداد به افراد جهت تنظیم یک قرارداد محکم از نظر حقوقی کمک می کند و به ‌راحتی راه ‌حل‌ های مناسب حقوقی برای این کار را پیدا خواهد کرد. در صورت تنظیم قرارداد توسط مشاور قراردادها، شما خیالتان راحت خواهد بود که اختلافی ایجاد نخواهد شد و اگر طرف دیگر قرارداد به وظیفه‌ی خود عمل نکند، شما در دادگاه می‌توانید به‌ حق و حقوق خود برسید زیرا دادگاه بر اساس مفاد تنظیمی در قرارداد به شکایت شما رسیدگی می کند.

مشاوره قرارداد

چرا قبل از امضای قرارداد به مشاوره قرارداد نیاز دارید؟

یک مشاوره قرارداد جهت بررسی وضعیت شما ضروری است. توصیه حقوقی از کارشناسان حقوقی قرارداد برای امنیت سرمایه‌ گذاری و حمایت از کسب ‌و کار است نه برای تشریفات و صرفاً برای هدر دادن پول.
بنابراین، بهتر است با فردی صحبت کنید که بتواند شما را در قراردادها راهنمایی کند. به یاد داشته باشید، وقتی قراردادی را امضا می‌کنید، نمی‌توانید کنار بروید.

مشاوره قرارداد کار

مشاور در یک مشاوره قرارداد کار، در مورد موضوع قرارداد به ارزیابی نقاط قوت و ضعف آن پرداخته و با بررسی و تحقیق و با استناد به قواعد و اصول مربوط به آن، در جهت بهبود عملکرد کارگران و کارفرمایان، کمک می‌نماید .
امور مربوط به تنظیم قراردادها یکی دیگر از حوزه‌ های تخصصی است که برای کسب‌ و کارها اهمیت زیادی دارد و روابط کاری و معامله با دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین چگونگی تنظیم قراردادها در افزایش اعتبار و پیشرفت کسب‌ و کار مؤثر است پس توصیه می‌کنیم برای تنظیم قراردادهای کاری خود از مشاور حقوقی قراردادها مشاوره بگیرید. 

مزایای استفاده از مشاوره قرارداد کار

•    حفظ حقوق طرفین و پیشگیری از دعوا و اختلاف
•    داشتن یک رابطه کاری موفق و پر سود بین کارفرمایان و کارگران
•    جلوگیری از بسیاری از مشکلات و ضررهای مالی
•    جلوگیری از تخلف مفاد قرارداد
•    جلوگیری از اختلاف‌ نظرهای قضایی در دعاوی
•    جلوگیری از سوء استفاده طرف مقابل از شرایط مندرج در قرارداد

مشاوره روابط کار به چه کسی گفته می شود؟

مشاوره روابط کار به افراد نشان می دهد که چگونه می توانند کسب و کار خود را اداره کنند و بدون آنکه حقوق کارکنان ضایع شود موجبات پیشرفت کسب و کارشان را فراهم نمایند.
به صورت کلی می توان گفت مشاور روابط کار، کسی است که بر کلیه قوانین کار از جمله ساعت های کاری ، شرایط کاری ، وظایف و تعهدات کارگران و دستمزد آنها و … اشراف کامل داشته باشد.

خدمات مشاوره روابط کار شامل چه مواردی می شود؟

به طور قطع تمامی افراد، چه کارفرما و چه کارگر در مدت زمان کاری خود با مسائل و مشکلاتی روبرو می شوند که توانایی حل آنها را ندارند. در چنین حالتی بهتر است قبل از اینکه کار به دعاوی حقوقی کارگر و کارفرما کشیده شود از مشاوره روابط کار (بیمه و قانون کار) بهرمند شوند.
یک مشاور روابط کار با توجه به اینکه تجربه زیادی در زمینه ی مسائل کارگر و کافرما ، بیمه تامین اجتماعی ، روابط کار، حقوق و دستمزد و … دارد می تواند به هر دو گروه کمک نماید.

مشاور بیمه و قانون کار در حوزه های زیر می تواند مشاوره دهد:

•    بیمه تامین اجتماعی
•    شکایت از کارفرما
•    بیمه بیکاری
•    بیمه کارگران
•    دیه و حوادث ناشی از کار
•    مشاوره حقوقی کارگران و کارفرمایان
•    بیمه از کار افتادگی
•    بازنشستگی

در صورتی که مایل هستید با قوانین کار آشنا شوید و از حق و حقوق جایگاه شغلیتان مطلع شوید و یا آنکه چگونه مشکلات کاری خود را حل کنید، می توانید از خدمات مشاوران متخصص ساکوراد در زمینه تامین اجتماعی و قانون کار بهرمند شوید.

قرارداد مشاوره

با توجه به توسعه کسب‌ و کارها و تمایل بیشتر افراد به‌ ویژه صاحبان مشاغل به کسب سود بیشتر، برون‌ سپاری فعالیت‌ ها و کاهش نیروی انسانی، باعث افزایش تمایل افراد با صاحبان مشاغل، به بستن قرارداد مشاوره گردیده است. برای تضمین کارآمدی مشاور و تعیین محدودیت‌ های کاری و مالی، ایجاد و انعقاد قرارداد خدمات مشاوره‌ ای بین کارفرما و مشاور است.

نکات مهم در تنظیم قرارداد مشاوره

•    تعیین حدود اختیارات طرفین قرارداد و شرح کار هر کدام
•    حفظ اسرار و اطلاعات
•    تعیین مدت قرارداد مشاوره و شیوه پرداخت مطالبات مشاور
•    بیمه قرارداد مشاوره

کلام آخر:

توجه به رشد کسب‌ و کارها، کارفرمایان را به سمت انعقاد قرارداد مشاوره سوق داده است. با استفاده از قراردادهای مشاوره، کارفرمایان می‌توانند از افراد با تجربه و با مهارت در زمینه کاری خود استفاده کرده و هزینه کمتری را بابت نیروی کار خود بپردازند. قراردادهای مشاوره‌ ای برای کارفرما و همچنین مشاور مزایای بسیاری را دارد.
همچنین از مهم‌ ترین و حرفه‌ای‌ ترین اقداماتی که باید در مسیر رشد و توسعه کسب‌ و کار  خود انجام دهید به‌ کارگیری از  یک مشاوره حقوقی کسب‌ و کار  در گروه خود است.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

3 پاسخ

 1. سلام. بنده در خردادماه 1399 به صورت مبایعه نامه در بنگاه مشاور املاک یک آپارتمان خریداری کردم. به علت آماده نشدن سند، در مبایعه نامه متراژ آن با نوشتن حدود 88 متر ثبت شد. موقع دریافت سند معلوم شد که حدود 74 سانتی متر متراژ آپارتمان بیشتر از مقداریه که در مبایعه نامه قید شده بود. علیرغم اینکه قبلا با فروشنده به صورت شفاهی در مورد محاسبه کم و زیاد شدن متراژ بر اساس قیمت پایه داخل متن مبایعه نامه توافق کرده بودیم، الان فروشنده مدعیه که اضافه متراژ باید بر اساس قیمت روز محاسبه بشه.
  حال سوال اینجاست که آیا این ادعای فروشنده قانونیه؟ و با توجه به این که سند در موقع معامله آماده نبوده، آیا میتونم به ماده 7 قانون پیش فروش ساختمان مصوب سال 1389 استناد کنم و محاسبه اختلاف متراژو براساس قیمت پایه موجود در متن مبایعه نامه در زمان خرید در نظر بگیرم؟

 2. سلام به مشاوران حقوقی ساکوراد
  ممنون بابت سایت و خدمات ارزندتون
  من ی زن جوان 28ساله و سرپرست خانواده هستم که با قرض از دوستان و وام از مسجد محل، 2 سال پیش تونستم ی مغازه پوشاک کوچیک توی یکی از شهرهای زنجان راه بندازم. خداروشکر اوایل کاسبی خوب بود و تونستم خیلی از بدهیهامو بدم اما از پارسال با شروع کرونا و محدودیتهای فعالیت مشاغل، قدرت خرید مردم و بتبع درآمد من کم شد. بخاطر همین مجبور شدم اکثر خریدهامو بصورت چکی انجام بدم. متاسفانه یکی از بنکدارها چک منو به رباخوار معروف شهرمون با مبلغ پایینتر از ارزش چک فروخت. اون رباخوار هم بلافاصله برای جلب من اقدام کرده. لطفا راهنماییم کنید من چه کاری می تونم انجام بدم؟
  مرسی از اینکه کمکم میکنید

 3. سلام
  من کارگر یک شرکت خدماتی در شهرستان کبودرآهنگ هستم، وقتی برای تصفیه حساب رفتم شرکت، دیدم کارفرما مبلغی را از حقوقم کسر کرده. میخواستم بدونم اصلا مگه کارفرما چنین حقی داره؟ اگه این حقو نداره، چطور میتونم، پولمو ازش بگیرم؟
  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید