به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چگونه می توان کارمندان و افراد باهوش را مدیریت کرد؟

گرث جونز، نویسنده ی کتاب “مدیریت کردن باهوش ترین و خلاق ترین افراد” اعتقاد دارد:
مشکل اصلی در مدیریت افراد باهوش این است که چنین افرادی هیچ علاقه ای به مدیریت شدن ندارند و این افراد ترجیح می دهند به تنهایی اهداف خود را محقق سازند.

تقریبا همه مدیران، حداقل در ظاهر مدعی هستند،که به دنبال کارمندان باهوش می گردند، اما باید توجه داشت همانقدر که کارمندان باهوش از بسیاری جوانب مفید هستند، مدیریت آنها هم سختی هایی را به همراه دارد.

در واقع پرسش اساسی این است که شما چگونه می توانید افرادی باهوش (حتی باهوش تر از خودتان) را مدیریت کنید؟

اما پارادوکس ماجرا اینجاست که این افراد هنگامی که به خوبی مدیریت شوند به مراتب بهره وری بیشتری خواهند داشت. نخستین نکته برای مدیریت چنین افرادی این است که دریابید آن ها چه خواسته هایی دارند.

به طور کلی، آنها می خواهند که توانایی هایشان شناخته شود و همچنین بهتر است که برای انجام امور آنها را به حال خود رها کنید.

افراد باهوش از مواجه شدن با چالش های پیچیده که نیاز به حل مشکلات دارند لذت می برند و همچنین معمولا با افرادی که مانند خودشان هستند ارتباط بهتری برقرار می کنند.

احتمالا بدترین شیوه در برخورد با افراد باهوش این است که تلاش کنید در جزیی ترین مسایل آنها نیز دخالت کنید و شیوه انجام کوچک ترین کارها را نیز به آن ها دیکته کنید.

اجازه بدهید که این افراد راه حل های خودشان را برای انجام امور به کار بگیرند و شما به عنوان مدیر بر روی نتایج عملکرد آن ها تمرکز کنید و نه فرآیندی که به آن نتیجه منتهی شده است.

البته اگرچه بهتر است که آنها را آزادتر بگذارید اما باید توجه کنید که داشتن آی کیو (IQ) بالاتر لزوما به معنی برخورداری از هوش هیجانی (EQ) بالاتر نیست و به همین خاطر افراد باهوش شاید در ایجاد روابط انسانی چندان توانمند نباشند.

به همین خاطر، شاید بهتر باشد که شما به عنوان مدیر در شکل گیری و بهبود روابط میان کارمندان باهوش و دیگر کارمندان فعال تر عمل کنید.

افراد باهوش معمولا دیدی انتقادی به فرآیندهای موجود در شرکت دارند و سوالاتی انتقادی می پرسند و به همین خاطر است که برخی مدیران از وجود چنین کارمندانی احساس خطر می کنند چرا که تصور می کنند که افراد باهوش قصد دارند جای آن ها را بگیرند اما افراد باهوش بیش از آنکه به مدیریت کردن علاقه داشته باشند،بیشتر ترجیح می دهند که بر تخصص خودشان تمرکز کنند و به همین خاطر نیازی نیست که از حضور آن ها احساس خطر کنید.

مشکل دیگر در مدیریت افراد باهوش، این است که حفظ آن ها در شرکت چندان ساده نیست و معمولا چنین افرادی نسبت به مجموعه ای که در آن مشغول به کار هستند احساس وفاداری چندانی نمی کنند.

به همین خاطر برای حفظ آن ها باید مشوق هایی را در نظر گرفت که لزوما نیز مادی نیستند. با همه مشکلاتی که مدیریت و حفظ کارمندان باهوش تر به همراه دارد اما حقیقت این است که چنین افرادی معمولا نقش پررنگ تری در موفقیت یک کسب و کار ایفا می کنند، البته به شرطی که به درستی مدیریت شوند.
پس دوستان مدیر، از امروز به دنبال یادگیری بهتر در مدیریت کارکنان باهوش خود باشید

دکتر علی قوامی
دکتر علی قوامی
دانش‌آموخته دکترای تخصصی (PhD) کارآفرینی فناوری، بنیانگذار و مدیر گروه بین‌المللی کسب و کار ساکوراد با بیش از ۲۰ سال تجربه بعنوان کوچ، مدرس، مشاور و منتور در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار در ۱۵ کشور جهان هستم. در تلاشم تا تجربیات ذی‌قیمت خود را با شما دوستان عزیزم به اشتراک گذارم.
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور