آموزش زبان PHP | ثبت نام و شناسایی کاربران وبسایت ها

ثبت نام و شناسایی کاربران وبسایتها در PHP

بسیاری از وب سایت ها ، امکانی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند تا با تعیین یک نام کاربری ( username ) و رمز عبور ( password ) در سایت عضو شده و سپس بتوانید وارد سایت شوید . کاربران پس از وارد شدن به سایت ، می توانند از صفحات یا امکانات مخصوص اعضا استفاده نمایند ( مثل مشاهده صفحات خاص یا دانلود برخی فایل ها و … ) .
در این راهکار قصد داریم تا به صورت ساده نحوه طراحی یک فرم ثبت نام کاربران و سپس ورود آنها به سایت را آموزش دهیم . دقت نمایید که اسکریپت ها و پایگاه داده ای که در این مثال به کار برده شده صرفا یک نمونه ساده بوده و چهارچوب کلی را آموزش می دهد . شما می توانید پس از یادگیری مباحث مربوط ، اسکرییت ها را به نحوه دلخواه خود تغییر دهید .

گروه کسب و کار ساکوراد حتما بخوانید : طراحی و مدیریت فرم های ساده HTML در PHP

 

نکاتی راجع به پایگاه داده مورد استفاده :

در این راهکار ، از پایگاه داده ساده برای کار با سیستم عضویت استفاده می کنیم . این پایگاه داده شامل جدولی به نام login شده که ۳ فیلد با مشخصات زیر را داراست :

  • فیلد ID .
  • یک فیلد برای نام کاربری ( username ) به نام L1 .
  • یک فیلد برای رمز عبور ( password ) به نام L2 .

برای آموزش این راهکار ، ما از جدول ساده ای استفاده کرده ایم . اما شما می توانید فیلدهای دیگری را نیز بر حسب نیاز خود به این جدول اضافه نمایید . پایگاه داده مورد استفاده در این راهکار را از اینجا دانلود کرده و آن را در پوشنه MySQL سرور خود قرار دهید .
پایگاه داده مثال ، دارای یک نام کاربری و رمز عبور آزمایشی با مقادیر usernameTest و passwordTest است ، که از آنها برای ورود به سایت می توانید استفاده کنید . توجه داشته باشید که کوکی ها بر روی مرورگر شما فعال باشند .

ارسال دیدگاه