به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
حافظه

خلاقیت و ایده پردازی | تقویت حافظه و راه های آن

حافظه را نوعی فعالیت در ذهن تعریف می کنند که این امکان را برای ما فراهم می کند که حالاتی مثل احساسات و فکر ها و حتی درد ها را مجددا در فکر خود باز سازی کنیم. از جمله ی رایج ترین موضوعات در دنیای امروزی بحث تقویت حافظه ها خصوصا در عرصه ی علم الکترونیک و رایانه می باشد.

سوال اساسی که در این جا مطرح می شود این است که با تقویت حافظه های رایانه ای آیا می توانیم آن ها را با مغز انسان مقایسه کنیم؟ آیا اصلا این دو قابل مقایسه هستند یا تفاوت ها بنیادی می باشد؟

مقایسه حافظه انسان با ضبط صوت

یکی از اصلی ترین تفاوت های حافظه انسان و رایانه در شیوه ی فراخوانید و دریافت داده ها از داده های ذخیره شده است. این موضوع بسیار مهمی است که باید حتما به آن توجه ویژه داشته باشیم و تفاوت را به خوبی درک کنیم.
اصولا نوع تقویت حافظه در ضبط صوت با شیوه آن در مغز انسان بسیار متفاوت است. حتی اگر به شیوه یادآوری آن دو توجه کنید متوجه می شوید که تفاوت بسیاری بین حافظه انسان و ضبط صوت و دوربین فیلم برداری می باشد.

البته ما شیوه ضبط در وسایل الکترونیکی امروزی را تقریبا یکسان می دانیم، به این ترتیب که به صورت پشت سر هم بر روی یک سخت افزار مانند هارد دیسک یا نوار ثبت می شود و در هنگام یاد آوری باید تقریبا تمام مطالب و محتوای ذخیره شده مجددا بازبینی شود.

هنگامی که در مغز چیزی را یاد آوری می کنیم گاهی بسیار سریع تر از رایانه و گاهی بسیار دیر تر از رایانه کار می کند. این جا است که می فهیم تفاوتی کلی واساسی بین آن دو وجود دارد.

توجه کنید که تقویت حافظه در سامانه های رایانه ای نیز به کلی با تقویت حافظه در انسان متفاوت است. هنگامی که شما می خواهید حافظه ی رایانه ی خود را ارتقا دهید باید سخت افزار جدیدی را به عنوان هارد دیسک به آن اضافه کنید یا هارد دیسک خود را تعویض نمایید.

(البته لازم به ذکر است که بگویم امروزه هارد های اس اس دی کم کم دارند جای هارد دیسک های کم سرعت را می گیرند.) اما در مغز انسان شما لازم نیست چیزی را تعویض فرمایید یا چیزی را اضافه نمایید.

سخت افزار کافی توسط خداوند در مغز شما قرار داده شده است. شما فقط به یک دستورالعمل استفاده از این سخت افزار قدرتمند نیاز دارید.

دریافت خدمات مشاوره راه اندازی کسب و کار

تقویت حافظه : اینترنت مقوی حافظه است؟

امروزه دسترسی به شبکه جهانی اینترنت امری عادی برای بسیاری از مردم شده است وبسیاری به راحتی می توانند به آن دست یابند. اما باید ببینیم که تاثیر آن بر تقویت حافظه چیست؟ آیا حافظه افزایش می یابد یا نه؟ تجربه شما در مورد تقویت حافظه و اینترنت چه بوده است؟

تضعیف یا تقویت حافظه تنها و تنها به شکل رفتار شما و شیوه ی استفاده از آن ربط پیدا می کند. زمانی را تصور کنید که شما از اینترنت به عنوان منبع برای تمامی اطلاعات خود می نگرید و هیچ چیز را به حافظه ی خود نمی سپارید.

در این صورت حافظ ی شما روز به روز ضعیف تر می گردد، چرا که از آن استفاده نکرده اید. همانند وسیله ای که متروک باشد و کارایی خود را پس از مدتی از دست می دهد.

اما اگر از اینترنت به عنوان وسیله ای برای افزایش معلومات و محفوظات خود می نگرید و هر گاه مطالب مفیدی در آن یافتید سعی می کنید آن را به خاطر بسپرید در این صورت اینترنت برای شما یک وسیله ی مفید خواهد بود.

رعایت فاکتور های عملی و جسمی در تقویت حافظه

همانطور که می دانید فاکتور های زیادی در تقویت حافظه دخیل هستند، اما راه های عملی و جسمی از اهمیت بسزایی در تقویت حافظه برخوردارند. حال چند مورد را برای داشتن حافظه بهتر با هم مرور می کنیم :
1- تغذیه و بهداشت و ورزش مناسب : بدیهی است که برای هر فعالیت روزمره این ها لازم و ضروری هستند.
2- انجام مسواک : این مورد به طور ویژه برای حافظه مناسب است.
3- خوردن غذاهای گلوکز دار و دارای کلسیم و فسفر و ویتامین : گلوکز دار مثل خرما وعسل و کلسیم و غیره مانند لبنیات و سبوس گندم و هویج و پرتقال.
4- انجام تمرین مناسب به صورت دم و بازدم
5- انجام مطالعه به صورت چهل و پنج دقیقه مطالعه و ده دقیقه استراحت ( متناوب )

یک مطلب هم از مفاتیح الجنان درباره حافظه :
میل کردن مویز در ناشتا و خوردن حلوا و گوشت نزدیک گردن و عسل و عدس باعث تقویت آن است.

حافظه چیست؟ همراه با 10 راه کار برای تقویت حافظه

حافظه را نوعی فعالیت در ذهن تعریف می کنند که این امکان را برای انسان فراهم می کند که حالاتی نظیر احساسات و اندیشه ها و حتی درد ها را مجددا در ذهن خود باز سازی کنیم .

اگر بخواهیم  در یک جمله تعریف کنیم ، می توان گفت حافظه ساز و کاری است که این اجازه را به ما می دهد که زمان از دست رفته را باز یابی کنیم .
از منظر علمی حافظه را به دو بخش (( بلند مدت )) و (( کوتاه مدت )) تقسیم می کنند . در مواقعی که به نگهداری مطالب برای زمان های کوتاه ، اغلب کمتر از سی ثانیه ، احتیاج است از حافظه کوتاه مدت و در مواقعی که به ذخیره سازی و نگهداری مطالب برای بلند مدت از چند دقیقه تا چند سال نیاز باشد از حافظه بلند مدت استفاده می شود .

در مورد هر کدام از این نوع حافظه ها سه مرحله رمز گردانی ، ذخیره کردن و در نهایت بازیابی وجود دارد . در منابع علمی از حافظه سومی به نام (( حسی )) سخن گفته شده است.

از حافظه به صورت های مختلفی استفاده می شود که اشکال اصلی آن به شرح زیر است: شنوایی ، حرکتی ، بینایی ، چشایی ،  بویایی و لامسه

روشهای عملی تقویت حافظه از طب اسلامی

1 – کندر: خوردن کندر در تقویت آن بسیار موثر است .
2 – گذاشتن حنا بر سر حتی اگر به مقدار کم باشد روشی عالی محسوب می شود .
3 – ذکر صلوات به طور عجیبی حضور ذهن و تقویت حافظه را به همراه دارد .
4 – دایم الوضو بودن باعث تقویت حافظه می شود.
5 – پوشیدن سر در روز های سرد و بعد از هر بار استحمام باعث تقویت حافظه می شود .
6 – در مزاج های گرم حجامت کردن در پشت گوش ها و یا سر موثر است .
7 – حفظ و تلاوت قرآن به طور عجیبی  تقویت می نماید .
8 – مطالع و حفظ شعر نیز موثر است .
9 – صفات اخلاقی ای که در زیر آمده است که شامل  : بخشندگی ، خوش رو بودن ، کم حرف زدن ، مثبت گرایی و امیدوار بودن
10 – جالب است بدانید مصرف نان تازه به صورت مداوم و استفاده از نانی که 13 ساعت از پختش گذشته است ، البته به شرطی که بیات نباشد .

دکترعلی قوامی | منتور کسب و کارحتما بخوانید: 4 راه برای خلق ایده کسب و کار 

سیستم شگفت انگیز تقویت حافظه برای وقایع مهم

روش و سیستمی که بسیار کاربردی می باشد و می تواند کمک بسیار زیادی به شما کمک بکند، در ذیل به شما ارائه شده است.

روشی که در این جا به یادگیری آن خواهید پرداخت بسیار ساده، کارآمد، کاربردی و عملی خواهد بود و کمک شایانی به شما در تقویت حافظه خواهد کرد.

شما فقط باید با استفاده از کلمات، یا یک زنجیره ی حروف (ترجیحا معنی دار) کاری کنید که هرگاه این کلمه را به یاد بیاورید باعث شود اعداد آن تاریخ به همراه واقعه ی مورد نظر در ذهن شما تداعی شود. حال بیایید چند مورد را با هم تمرین کنیم:

1- آتش سوزی بزرگ لندن در سال 1666، عملا شهر را از بین برد، و تقریبا خانه های 70000 نفر از ساکنان شهر را سوزاند و انبوهی از خاکستر برجای گذاشت. برای یافتن یک عبارت حافظه ای مناسب برای تاریخ 1666، می توانیم تصور کنیم که افراد زیادی به دلیل از دست دادن خانواده و محل سکونتشان اشک می ریزند: ” اشک ، اشک ، اشک ”
2- بتهوون به دلیل موفقیت های فراوانش در زمینه ی موسیقی شهرت دارد و شاید بزرگترین اثر هنری اش “سمفونی9″ است که با یک گروه کر همراهی می شد. در سبک موسیقی او، از تمامی سازهای ضربی استفاده می شد. با دانستن این نکته، به خاطر آوردن تاریخ تولدش در سال 1770 آسان می شود: ” اثر هنری هیجانی فوق العاده ” که اشاره به ضرب های آن سازها دارد.
3- امضای منشور مگناکارتا در سال 1215 نشان دهنده ی شروع عصر جدیدی از احساس و منطق، فهم و خرد است. برای به خاطر سپردن این تاریخ ، می توانیم از عبارت ” آغاز دوره ی آزادی خواهی و پیشرفت ” استفاده کنیم.
4- انقلاب 1917 روسیه، شورش مردم علیه ستم بود. آنها خواستار تساوی بیشتر در قالب ” کمونیسم ” یا ” اصول اشتراکی ” بودند. عبارت حافظه ایما برای این مورد می تواند ” افراد ، نیازمند اصول همکاری اند ” باشد.
5- ماشین های چاپ غالبا دستگاه های چرخان بزرگی هستند که هزاران صفحه را در عرض یک دقیقه چاپ می کنند. ما می توانیم نمونه کوچکی از این ماشین را به عنوان اولین دستگاه چاپ در سال 1454 تصور کنیم که می شود آن را با عبارت ” اولین چاپ کننده پرسرعت چرخان ” به خاطر سپرد .
6- نبرد واترلو در سال 1815، برای ولینگتون پیروزی بود، اما برای ناپلئون شکست مرگبار به شمار می آمد. حال ، می توانیم به جای یک عبارت حافظه ای، از دو کلمه ی حافظه ای استفاده کنیم: مثل “استیصال و پیروزی”.
7- اختراع تلسکوپ در سال 1608 توسط هانس لیپرشی، روشی را که مردم از آن طریق آسمان می دیدند تغییر داد و باعث حیرت و شگفتی بسیاری از دانشمندان شد. بنابراین، می توانیم برای آن، از این عبارات حافظه ایای استفاده کنیم: “اختراع شگفت، فاخر و تحول ساز”.
8- در سال 1905، نظریه ی نسبیت انیشتین، بر درک بشر از وجود ماده و انرژی روزنه ی جدیدی پدید آورد. او برای خدمات بسیاری که به دنیای فیزیک کرد، جایزه ی نوبل فیزیک دریافت نمود. نظریه ی او مسائل فراوانی را حل کرد که اذهان بسیاری از دانشمندان را به خود مشغول کرده بود. همچنین باعث به وجود آمدن پرسش های بسیار دیگری در اذهان آنان شد. بنابرین کلمات حافظه ای تصویری برای این مورد می تواند “اکتشافات نابغه ی فیزیک، پیشرفت” باشد.
9- در طول انقلاب فرانسه در سال 1789، شاه علیه مردم صف آرایی کرد. این واقعه ، دوره ای از دگرگونی های اجتماعی و سیاسی در تاریخ فرانسه به وجود آورد که پس از فراز و نشیب های بسیار به تغییر نظام سلطنتی به جمهوری منجر شد. پس می توانیم این تاریخ را با استفاده از عبارت ” آماج حملات و تغییر نظام ” به خاطر بسپاریم .
10- اعلام استقلال آمریکا در سال 1776، باعث به وجود آمدن حس شادی ، خوش بینی و اطمینان برای آمریکایی ها نسبت به شیوه ی جدید زندگی شان شد . این واقعه را میتوان در عبارات ” احساس همه ، حظ و شعف ” خلاصه کرد .

امیدواریم روش های ذکر شده برای تقویت حافظه برای شما موثر واقع شود . در مقالات دیگر در مورد تقویت حافظه بیشتر سخن خواهیم گفت .
همان طور که در روش های بالا ملاحظه کردید این تکنیک در حقیقت نوعی مشابه یابی برای طبقه بندی اطلاعات در مغز انسان برای حافظه می باشد. این که در این جا فقط برای وقایع خاص مطرح شده و مثال ها تنها برای حفظ کردن وقایع خاص در حافظه می باشد فقط به عنوان نمونه می باشد. شما نباید تصور کنید که این روش تقویت حافظه فقط محدود همین مورد است و در موارد دیگر نمی توان از آن استفاده کرد. شما می توانید در تمام موارد زندگی از این روش تقویت حافظه استفاده کنید و معجزه ی آن را ببینید. پس تنها به این مورد خاص اکتفا نکنید و سعی کنید خودتان استفاده از این روش را فراگیر کنید.

تقویت حافظه : یادگیری خود را ارتقا دهید.

یکی از کارهایی که امروزه همه انجام می دهند، مطالعه و یادگیری است. کمتر کسی در جامعه ی امروز یافت می شود که روزی حافظه را لازم نداشته باشد و برای تقویت حافظه اقدامی نکرده باشد.

پس اگر شما هم در یادگیری با حافظه خود مشکل دارید به نکات زیر توجه کنید:
– اگر خسته هستید برای مطالعه اقدام نکنید چون این کار کمکی به یادگیری شما نخواهد کرد.
– غذا های مقوی بعد از یادگیری قوای شما را بازیابی می کنند.
– اگر درس یا مبحثی عمیق است، برای یادگیری آن را به چند بخش تقسیم کنید و یک جا اقدام نکنید.
– رمز ها و نشانه ها یکی از بهترین روش ها می باشند. حتما استفاده کنید.
– اگر بدون مرور درس بخوانید، مطمئن باشید برای شما سودی ندارد.

دکتر علی قوامی
دکتر علی قوامی
دانش‌آموخته دکترای تخصصی (PhD) کارآفرینی فناوری، بنیانگذار و مدیر گروه بین‌المللی کسب و کار ساکوراد با بیش از ۲۰ سال تجربه بعنوان کوچ، مدرس، مشاور و منتور در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار در ۱۵ کشور جهان هستم. در تلاشم تا تجربیات ذی‌قیمت خود را با شما دوستان عزیزم به اشتراک گذارم.
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور