به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اعتماد به نفس

اهمیت اعتماد به نفس در زندگى

خیلى از ما انسانها از خود واقعى مان دور مى شویم، طورى که تمام تلاش مان براى کسب رضایت اطرافیان است، جز خودمان! حتى مى ترسیم در آیینه براى چند دقیقه هم شده به خودمان نگاه کنیم. این حجم از نارضایتى به خاطر نداشتن اعتماد به نفس است.

اعتماد به نفس این نیست که خودمان را در هر کارى موفق و بهترین بدانیم. اعتماد به نفس واقعى این است که با وجود شکست هایى که در زندگیمان خوردیم و ضعف هایى که داریم خودمان را فردى بدبخت و ناتوان ندانیم. یادتان باشد هر وقت در برابر ترس هایتان مى ایستید، قدرت و شهامت و اعتماد به نفس بیشترى پیدا مى کنید. این لازمه کارى است که فکر مى کردید نمى توانید انجام دهید.

اولین قدم براى داشتن اعتماد به نفس دقت به صداى درونمان و کنترل دقیق و آگاهانه افکار منفیمان است. وقتى به افکارمان دقت کنیم متوجه مى شویم که هر روز زیر بمبارانى هستیم که جنگش را خودمان ساختیم.

 

این مهارت را حتما بیاموزید: دوره آموزشی اعتمادبنفس و عزت‌نفس

 

قدمهایی براى كنترل افكار منفی

براى كنترل اين افكار، لازم است قدم هايى را در این راستا برداريم:
١- منحرف كردن ذهن يا به تعويق انداختن آن به زمان ديگرى. مثلاً اگر به اتفاقات اخير زندگيتان فكر مى كنيد و خودتان را سرزنش مى كنيد، به ذهنتون توقف بديد و به برنامه هاى فردا كه مى خواهيد انجام دهيد فكر كنيد. ه خودتون يادآورى كنيد در اين مورد، فردا ساعت ٢ فكر مى كنيد كه به احتمال خيلى زياد فردا ساعت ٢ يادتون رفته و حتى اگر يادتون هم بياد اين حجم از انرژى منفى را نخواهد داشت.

٢- پذيرش يعنى خودتان را سرزنش نكنيد. اگر مسئله اى را نمى توانيد حل كنيد، سعى كنيد از يك ديدگاه ديگرى به اين مسئله فكر كنيد و در نهايت اگر قابل حل نبود بپذيريد و طفره نرويد.

٣- به اين فكر كنيد خيلى از ناتوانايى هایمان رو بزرگ جلوه مى دهيم، به طور مثال: «من هيچ وقت موفق نبودم»

به عنوان تكليف يا تمرين بهتر است به مدت يك هفته هر فكر منفى كه در مورد خودتان داريد در يك صفحه بنويسيد و در صفحه اى ديگر جمله مثبت جايگزين كنيد. در پايان شب قبل از خواب سه بار ليست افكار منفيتان را بخوانيد و پاره كنيد و ليست افكار مثبت را نگه داريد.

 

حتما بخوانید: روانشناسی درمان افسردگی

 

چگونه اعتماد به نفس، زندگی شما را بهبود می بخشد؟

داشتن سطح سالم اعتماد به نفس می تواند به شما کمک کند تا در زندگی شخصی و حرفه ای خود موفق تر شوید. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که افراد در این شرایط تمایل به موفقیت های تحصیلی بیشتری دارند. سطح اعتماد شما حتی بر نحوه ارائه خود به دیگران تأثیر می گذارد.

 

حتما بخوانید: ۱۴ علامت سندروم هوبریس

 

چگونه اعتماد به نفس بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد؟

وقتی احساس اعتماد به نفس می کنید، تمایل دارید تصمیماتی بگیرید که برای شما و سلامتی شما مفید باشد. احتمال بیشتری نیز وجود دارد که از خود مراقبت کنید، بیرون بروید، فعال باشید و غذاهای سالم تری انتخاب کنید. همچنین در این شرایط می توانید دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی داشته باشید و سلامت روانی و عاطفی شما نیز افزایش می یابد.

 

با دریافت « مشاوره روانشناسی اهمیت اعتماد به نفس » از کارشناسان جوان حرفه‌ای و باتجربه ساکوراد؛ موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

 

و اما کلام آخر…

اعتماد به نفس به شما کمک می کند تا برای تجربه های زندگی آماده باشید. هنگامی که اعتماد به نفس دارید، به احتمال زیاد با افراد و فرصت ها به جلو حرکت می کنید، نه اینکه از آنها دور شوید.

Picture of مرضیه صداقت
مرضیه صداقت
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما
هوبریس

14 علامت سندروم هوبریس

 سندروم هوبریس ( غرور شدید) اولین بار توسط سیاستمدار سابق دیوید اوون و روان‌پزشک جاناتان دیویدسون توصیف شد. بیماری غرور شدید ( بیماری دیکتاتورها) با

ادامه مطلب »

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

کلینیک مشاوره کسب و کار

ارائه‌ی خدمات کوچینگ، مشاوره و منتورینگ توسط برترین متخصصان جوان

هاست سنتر حرفه‌ای

طیف وسیعی از خدمات حرفه‌ای هاستینگ با تنوع و کیفیت کنترل شده

کانال یوتیوب

آموزش‌ها و نکات کلیدی ما را دنبال کنید

کانال تلگرام

اخبار و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

صفحه اینستاگرام

آموزش‌ها و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور