به کمک نیاز داری؟

گروه کسب و کار ساکوراد
فهرست
تغییر محل خدمت

تغییر محل خدمت به‌اجبار کارفرما

ما در جامعه‌ای با تغییرات مستمر هستیم و اکنون بیش از هر زمان دیگری شرکت‌ها در حال تغییر و جابجایی مداوم در مکان‌های مختلف به دلایلی همچون کاهش هزینه‌ها، یافتن مکان‌های بزرگ‌تر، برای بازسازی یا ادغام با کسب‌وکار دیگری هستند. این تغییرات و جابجایی‌ها بر کارگران تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است باید برای کارگران روشن کنیم که حقوق آن‌ها در هنگام مواجهه با تغییر مکان در محل کار چیست.

تغییر محل خدمت

این یک سؤال متداول است: آیا می‌توانید یک کارمند را مجبور به تغییر محل خدمت کنید؟ پاسخ تقریباً همیشه منفی است.

یک کارفرما باید دلایل تغییر محل کار و لزوم اجرای بند تغییر محل خدمت را برای کارمند توضیح دهد. باید به کارمند اخطار منطقی داده شود که چه زمانی تغییر اعمال می‌شود. او می‌تواند از شما بخواهد که در مکان دیگری کارکنید. اگر شما امتناع کنید، آن کارفرما می‌تواند به‌طور قانونی شمارا فقط به همین دلیل اخراج کند، و این یک فسخ نادرست محسوب نمی‌شود.

اعضای شبکه مشاوران در حوزه «حقوقی، امور قراردادها و روابط کار»

مشاور حقوق بین‌الملل

اگر بعنوان فعال اقتصادی، به دنبال رفع چالشهای حقوقی و...

مشاور مدیریت، برنامه‌ریزی و سئو | مترجم انگلیسی

اگر به دنبال بکارگیری آخرین متدهای جهانی مدیریت منابع انسانی...

مشاور حقوقی

اگر به دنبال موفقیت در دعاوی ملكی، اراضی كشاورزی تغییر...

مشاور حقوقی | مشاور شهرسازی

اگر به دنبال رفع مشکلات حقوقی و تخصصی املاک و...

مشاور منابع انسانی و روابط کار

اگر بعنوان مدیر و صاحب کسب و کار به دنبال...

مشاور حقوقی دعاوی املاک و اراضی

اگر بعنوان کارآفرین و یا فعال اقتصادی به دنبال رفع...

آیا کارفرما می‌تواند کارمند را به تغییر محل خدمت مجبور کند؟

به‌طورکلی محل کاربر اساس نیازهای کسب‌وکار توسط کارفرما تعیین می‌شود. ازاین‌رو می‌توان محل کار را تغییر داد. بااین‌حال، اگر هر دو طرف قبلاً در مورد یک محل کار خاص توافق کرده باشند، هرگونه تغییر در محل کار باید موردبحث و موافقت کارمند قرار گیرد. اگر توافقی حاصل نشد، هر یک از طرفین می‌توانند اخطار داده و رابطه کاری را خاتمه دهند.

اگر کارفرمای شما تصمیم به نقل‌مکان شما دارد چه‌ مواردی را باید در نظر بگیرید:

– قرارداد کار خود را بررسی کنید تا ببینید آیا “بند جابجایی” وجود دارد یا خیر.
–  دریابید که آیا کارفرمای شما بسته حمایتی مالی برای جابجایی را ارائه می‌دهد یا خیر و اگر چنین است تصمیم بگیرید که آیا این جابجایی منطقی است یا خیر.
–  وضعیت را با خانواده و دوستان و همکاران کاری در میان بگذارید.
– به کارفرمای خود بگویید که آیا می‌خواهید نقل‌مکان کنید یا نه و دلیل آن را توضیح دهید، اگر مشکلی وجود دارد، ممکن است بتوانند کمکتان کنند.
–  اگر تصمیم به تغییر محل خدمت دارید، با کارفرمای خود در مورد یک دوره آزمایشی در محل جدید یا شغل جدید صحبت کنید.
–  اگر تصمیم به درخواست کناره گیری از آن کار را دارید به کارفرمای خود بگویید و دلیل آن را توضیح دهید.

تغییر محل خدمت

در صورت نیاز به تغییر محل خدمت برای کارمند یک کارفرما چه‌کاری می‌تواند انجام دهد؟

اگر قرارداد کارمند شامل بند جابجایی باشد و کارمند از تغییر محل خدمت امتناع کند، کارفرما به‌طور بالقوه می‌تواند کارمند را اخراج کند و پیشنهاد استخدام مجدد در محل جدید را بدهد یا کارمند را به دلیل تعدیل کار اخراج کند.
امتناع همچنین ممکن است منجر به اخراج کارمند به دلیل نقض قرارداد (یعنی به دلیل امتناع از اطاعت از دستور قانونی کارفرما) شود. بنابراین یک کارمند باید قبل از امتناع کامل از جابجایی محل درصورتی‌که کارفرما تصمیم به اجرای بند جابجایی داشته باشد بسیار محتاط باشد.

در صورت اجبار به تغییر محل خدمت از سوی کارفرما یک کارمند چه‌کاری می‌تواند انجام دهد؟

اگر درخواست غیرمنطقی باشد، یک کارمند می‌تواند از جابجایی خودداری کند. علاوه بر این، اگر کارفرما تأثیری را که تغییر محل خدمت بر کارمند می‌گذارد را در نظر نگیرد، اقدامات آن‌ها ممکن است به نقض اعتماد و اطمینان تبدیل شود. این به‌طور بالقوه می‌تواند منجر به ادعای کارمند برای اخراج غیرمنصفانه سازنده باشد.
اگر جابجایی زمان رفت‌وآمد شمارا به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد، یا شمارا مجبور کند که خود یا خانواده‌تان را اذیت کنید، کارفرمای شما نمی‌تواند شمارا مجبور کند که به یک دفتر جدید نقل‌مکان کنید.
کارفرمایان تنها زمانی باید اخراج را در نظر بگیرند که کارمند از جابجایی امتناع کند، درصورتی‌که مطمئن باشند کارمند دلیل موجهی برای این کار ندارد. کارمندانی که شرط جابجایی در قرارداد کاری خود ندارند، یا اگر درخواست جابجایی می‌تواند غیرمنطقی تلقی شود، می‌توانند انتخاب کنند که آیا مایل به جابجایی هستند یا خیر.

تغییر محل خدمت

در صورت اجبار کارفرما برای تغییر محل خدمت آیا مجبور به جابجایی هستید؟

اگر کارفرمای شما محل کسب‌وکار خود را جابجا کند، وضعیت شما در درجه اول به شرایط قرارداد کاری شما بستگی دارد.
برخی از قراردادها شامل یک “بند جابجایی” هستند که می‌گوید باید در محدوده خاصی جابجا شوید. اگر شرط جابجایی در قرارداد خوددارید، کارفرمای شما معمولاً می‌تواند شمارا مجبور کند به مکان‌های مجاز نقل‌مکان کنید، مگر اینکه این کاملاً غیرمنطقی باشد، مثلاً از شما بخواهد تنها با یک روز اطلاع‌رسانی به کشور دیگری نقل‌مکان کنید.
هنگامی‌که کارمند از انتقال امتناع کند، ممکن است منجر به فسخ قرارداد شود، مگر اینکه کارفرما در یک قرارداد کتبی اعلام کند که موقعیت کارمند نیازی به جابجایی ندارد. کارفرما احتمالاً بسته به شرایط، آن را به‌عنوان یک ترک شغلی یا ترک شغل توصیف می‌کند.

دلایلی که ممکن است نخواهید به مکان جدید بروید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • افزایش هزینه و زمان سفر
  • توانایی خرید خانه در مکان جدید را ندارید
  • نمی‌خواهید خانه فعلی خود را ترک کنید
  • موقعیت خانوادگی شما مانند داشتن والدین مسن‌تری که به مراقبت از شما نیاز دارند به خطر میافتد
  • تحصیلات فرزندان شما

دلایلی که می تواند تصمیم شما را برای تغییر محل خدمت عوض کند

بسته حمایتی مالی برای جابجایی

کارفرمای شما مجبور نیست برای تغییر محل خدمت غرامتی به شما پیشنهاد دهد، مگر اینکه در قرارداد کار شما گنجانده‌شده باشد. آن‌ها ممکن است به شما کمک مالی کنند و این می‌تواند شامل کمک در مورد هزینه‌های قانونی، کرایه‌های اضافی، هزینه‌های جابجایی و اسکان موقت باشد. اگر پیشنهاد جابجایی را رد کنید و به شما غرامت پیشنهاد شود، ممکن است پرداختی برای مازاد بر کار دریافت نکنید.

آینده شغلی خوب

شغل جدید شما ممکن است متفاوت از شغل قبلی باشد، اما با درآمد بهتر و شانس پیشرفت شخصی بیشتر. ممکن است ارزش آن را داشته باشد که با یک دوره آزمایشی در مکان جدید موافقت کنید، شاید در حین رفت‌وآمد یا نقل‌مکان به محل اقامت موقت، ببینید آیا شغل جدید را دوست دارید یا خیر.

آیا در صورت اجبار به تغییر محل خدمت، داشتن یک وکیل کار خوب توصیه می‌شود؟

بله، همچنین توصیه می‌شود در اسرع وقت این کار را انجام دهید، زیرا یک دوره 20 روزه برای اعتراض وجود دارد که در آن کارگر با کمک وکلای کارگری که متخصص در تغییر محل کار هستند، می‌تواند تصمیم تجاری را به چالش بکشد. و برخی از راه‌حل‌های زیر را انتخاب کنید:
– انتقال را قبول کنید
– انتقال شغل را در دادگاه یا دوستانه به چالش بکشید
– قرارداد خود را فسخ کنید

 

آیا کارمندی می‌تواند از تغییر محل خدمت خودداری کند؟

کارفرمایان تنها زمانی باید اخراج را در نظر بگیرند که کارمند از جابجایی امتناع کند، درصورتی‌که مطمئن باشند کارمند دلیل موجهی برای این کار ندارد. کارمندانی که شرط جابجایی در قرارداد کاری خود ندارند، یا اگر درخواست جابجایی می‌تواند غیرمنطقی تلقی شود، می‌توانند انتخاب کنند که آیا مایل به جابجایی هستند.

چگونه به رئیس خود بگویید که نمی‌خواهید به مکان دیگری منتقل شوید؟

به‌سادگی به او بگویید که واقعاً ترجیح می‌دهید در مکان فعلی خود بمانید و چرا. سیاست شرکت را در خصوص نقل و انتقالات بپرسید. درباره پیامدهای ماندن در محل بحث کنید، سپس تصمیم خود را بر اساس درک کامل‌تر بگیرید.
این نمونه پاسخ‌ها ممکن است کمک کند:
– من از این فرصت بسیار هیجان‌زده هستم، بااین‌حال، به دلیل اجبار در حال حاضر نمی‌توانم به محل زندگی خود بروم.
– من واقعاً از جایی که اکنون کار می‌کنم بسیار راضی هستم و نمی‌توانم در این زمان متعهد به نقل‌مکان باشم.

cropped-favicon.webp حتما بخوانید : بیمه بیکاری و نکات مربوط به آن

کارفرمای من در چه فاصله‌ای می‌تواند من را جابه‌جا کند؟

قانون، مسافت معقول روزانه را تعریف نمی‌کند. این بدان معنی است که حداکثر فاصله قانونی وجود ندارد. در عوض، شما باید محدوده هر بند جابجایی را در نظر بگیرید و با در نظر گرفتن ترافیک محلی یا شرایط سفر بر اساس رفت‌وآمد اضافی، از عقل سلیم استفاده کنید.

کلام آخر:

یک کارفرما باید دلایل تغییر محل خدمت و لزوم اجرای بند جابجایی را برای کارمند توضیح دهد. باید به کارمند اخطار منطقی داده شود که چه زمانی تغییر اعمال می‌شود و کارفرما می‌تواند برای انتقال به کارمند کمک کند، ازجمله حمایت مالی.
اگر کارفرمای شما از شما می‌خواهد مکان خود را جابه‌جا کنید و شما مطمئن نیستید که چه‌کاری می‌توانید انجام دهید و چه‌کاری نمی‌توانید انجام دهید، مشاورین استخدامی می‌توانند به شما کمک کنند. دریافت مشاوره حقوقی کسب و کار از یک مشاور آگاه می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

منابع:

https://www.mom.gov.sg/faq/contract-of-service/can-an-employer-change-an-employees-place-of-work
https://www.co-oplegalservices.co.uk/media-centre/articles-jan-apr-2017/can-my-employer-change-my-place-of-work
https://www.nidirect.gov.uk/articles/relocation-work

 

https://succourad.com/?p=31344
پیشنهاد براساس سلیقه شما

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید