0

مشاوره حقوقی و امور قراردادها (Legal & Contract)

مشاوره حقوقی و امورقراردادها

سیاری از افرادی که دچار مشکلات حقوقی می شوند، مایل هستند پیش از طرح شکایت یا دادخواست، با مشاور حقوقی متخصص گفتگو کرده و از زوایای حقوقی و قانونی موضوع مطلع شود.

در واقع در بسیاری از موارد اخذ مشاوره حقوقی پیش از هر گونه اقدام حقوقی به فرد کمک می‌کند تا آثار عمل خود را بسنجد.

همچنین در بسیاری از موارد افراد اطمینان دارند که اقدام حقوقی را انجام دهند اما به هر دلیل قصد دریافت خدمات وکالتی را ندارند و ترجیح می دهند پس از مذاکره با مشاور و اخذ راهنمایی خود اقدامات را راهبری نمایند.

بعضا مواردی نیز وجود دارد که فرد پیش از سپردن پرونده خود برای وکالت، قصد دارد با دریافت مشاوره حقوقی و گفتگو با مشاور حقوقی، از درستی تصمیم خود مطمئن شود.

شرکت های تازه تاسیس، به ویژه استارتاپ ها بیشتر به جنبه های فنی کسب و کار خود توجه می کنند، در حالی که تجربه نشان داده است پس از گذشت یک سال از شروع کسب و کار با مشکلات بسیار زیاد حقوقی و مالی روبرو خواهند شد. پس پیشنهاد میشود که از هم اکنون اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده یا این وظیفه را به عهده تیمی قوی بگذارید. زیرا در صورتی که این بینش حقوقی وجود نداشته باشد، کسب و کار نوپا در معرض مسائل حقوقی متعددی قرار خواهد گرفت.


صاحبان ایده از همان ابتدای راه اندازی کسب و کار خود نیازمند مشاور حقوقی استارتاپ می باشند

– زمانی که ایده خود را مطرح می کنید ممکن است ایده شما به سرقت برود .

– زمانی که با دوستان خود یک تیم استارتاپی تشکیل می دهد باید تمام شرایط مالی و کاری به طور واضح و بدور از ابهام تعریف شود.

– زمانی که می خواهید شرکت خود را ثبت کنید موضوع فعالیت و اساسنامه بسیار مهم است .

– زمانی که می خواهید با سرمایه گذار مذاکره کنید حفظ منافع شما اهمیت زیادی دارد.

– زمانی که می خواهید با شرکای تجاری خود قرارداد همکاری ببندید تعهدات و مسئولیتها بسیار حائز اهمیت است

 و …


آشنایی با شغل مشاور حقوقی

مشاور حقوقی با توجه به پیچیده شدن روابط فردی و سازمانی در دنیای امروز و افزایش مسایل و مشکلات مختلف در سازمان های دولتی و یا شرکت های خصوصی، نیاز به حضور یک یا چند کارشناس و یا مشاور حقوقی در کنار مدیران بیش از هر زمان دیگری احساس  می شود.

مشاور حقوقی به مدیران و ذی نفعان سازمان کمک می کند تا ضمن توجه به مسئولیت های کیفری، حقوقی، جزایی و انتظامی تصمیماتشان، تصمیمات صحیح تری اتخاذ نمایند و همچنین در مواجه به مسایل حقوقی سازمانی به آنها در حل و فصل مسایل و مشکلات یاری می رساند.

مشاور حقوقی با تسلط کاملی که به قوانین و اصول حقوقی دارد، کلیه امور حقوقی سازمان یا شرکت از جمله تهیه و تنظیم آیین نامه ها و دستورالعمل ها، انعقاد قراردادهای داخلی و خارجی، رسیدگی و پیگیری پرونده های حقوقی و دعاوی اداری و استخدامی، شرکت در جلسات دادرسی و دفاع از حق سازمان، ارائه مشاوره حقوقی به کارکنان در صورت لزوم، انجام امور حقوقی مربوط به مناقصه، مزایده و … را برعهده دارد.

در شرکت ها و سازمان های دولتی معمولا یک بخش حقوقی متشکل از چندین کارشناس حقوقی امور مربوط به انعقاد قراردادهای خرید و فروش؛ انعقاد قراردادها و تفاهم نامه های بین سازمانی و سایر امور حقوقی دستگاه را زیر نظر دارند و معمولا بررسی و اعلام نظر اداره حقوقی یکی از مراحل انجام عملیات فوق می باشد.

در شرکت های خصوصی ممکن است یک مشاور به چند شرکت کوچک مشاوره حقوقی بدهد و یا فقط در استخدام یک شرکت باشد. در شرکت های خصوصی بزرگ نیز مدیران شرکت از یک تیم مشاوره پرقدرت و زبردست و یک واحد حقوقی مجزا نیز بهره می برند.

برخی از مشاوران حقوقی در حوزه های خاص و تخصصی فعالیت می کنند. به عنوان مثال یک مشاور حقوقی فقط به شرکت ها و سازمان های هنری و دیگری فقط به سازمان های ورزشی مشاوره می دهد.

در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، آینده شغلی و بازارکار و میزان درآمد  مشاور حقوقی آشنا می شوید.


وظایف مشاور حقوقی

– تهیه متن قراردادهای شرکت یا سازمان و نظارت بر روند عقد آنها

– ارائه اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوط به انواع مناقصه ها، مزایده ها و …

– ارائه مشاوره های حقوقی به مدیران و کارکنان

– جمع آوری، بررسی و تنظیم اطلاعات لازم برای تهیه قوانین، اساسنامه ها، آیین نامه ها، دستورالعمل ها و …

– انجام کلیه کارهای مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت ها و …( عمدتا در شرکت های خصوصی)

– جمع آوری اطلاعات لازم و استفاده از آنها برای دفاع از سازمان یا شرکت مربوطه در محاکم قضایی

– رسیدگی به شکایات و دعاوی حقوقی و اداری


مشاوره تخصصی حقوقی و امور قراردادها

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

نکات مهم حقوقی در کسب و کار ها

همانطور که در مقدمه ذکر کردیم در خصوص کسب و کار های مختلف مسائل حقوقی و نکات حقوقی وجود دارد که بی توجهی به آن ها می تواند زمینه شکسب در کسب و کار و شرکت را فراهم کند در این قسمت می خواهیم به این نکات اشاره کنیم و در خصوص هر کدام توضیحاتی را ارائه کنیم. این نکات به صورت زیر هستند :

 

منشا ایده از کجا می باشد؟ 

اولین موردی که باید در خصوص کسب و کار های مختلف و راه اندازی آن توجه شود منشاء ایده اصلی کسب و کار می باشد. معمولا ایده ها به دو دسته تقسیم می شوند که دسته اول ایده هایی هستند که به صورت مستقل می باشد و دسته دوم نیز ایده هایی می باشند که به صورت غیر مستقل و یا ثالث هستند. ایده های مستقل به ایده هایی گفته می شود که به ذهن فرد خطور می کند و ایده های ثالث یا غیر مستقل نیز به ایده هایی گفته می شود که برای فرد دیگری بوده و قرار است که طبق یک قرارداد آن ایده توسط فرد دیگر سرمایه گذاری شده و انجام شود. معمولا مسائل حقوقی که در خصوص ایده های مستقل پیش می آید بسیار کمتر از ایده های ثالث است و به همین منظور بهتر است که افراد از طریق این گونه ایده ها کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

 

برآورد میزان هزینه ها و درآمد حاصله :

مورد بعدی که باید در خصوص آن توجه ویژه ای شود بر آورد تقریبی میزان هزینه ها و درآمد حاصل از کسب و کاری است که قرار است راه اندازی شود. در اصل این بخش از جمله بخش های مهم حقوقی است که برای کسب و کار وجود دارد و در صورتی که افراد برآورد درستی از میزان هزینه ها و درآمد کسب و کار خود نداشته باشند در صورتی که در آینده بخواهند کار خود را به صورت مشارکتی ادامه دهند افراد کمی حاضر به سرمایه گذاری و فعالیت می شوند و همچنین این امکان وجود دارد که کسب و کار مورد نظر دچار مشکلات حقوقی و مسائل مالیاتی مختلفی نیز بشود.

 

موضوع و حوزه فعالیت کاری:

مورد بعدی و با اهمیت دیگر موضوع و همچنین حوزه کاری می باشد. معمولا حوزه کاری و موضوع کاری شرکت در اساسنامه ای که در ابتدای کار شرکت تعیین می شود درج و ثبت می شود و دیگر شرکت ها نمی توانند خارج از موضوعی که در اساسنامه به ثبت رسیده است به فعالیت بپردازند و به همین دلیل باید حوزه کاری به صورت صریح بیان شود.

 

قرارداد نویسی :

نکته بسیار مهم بعدی که در کسب و کار ها باید به آن توجه شود قرارداد نویسی می باشد. مسائل و نکات حقوقی که در خصوص قرارداد نویسی وجود دارد بسیار با اهمیت می باشند و تمامی مواردی که رد خصوص آن وجود دارد بسیار مهم می باشند و باید به صورت کاملا صریح در قرارداد کتبی درج شود و باید توجه داشت که در صورت بروز مشکل قانون تنها قرارداد کتبی را در اولویت خود قرار می دهد.

 

استفاده از وکیل تا جای ممکن :

مورد بعدی و با اهمیت برای کسب و کار های مختلف استفاده از وکیل برای انجام امورد حقوقی مختلف کسب و کار می باشد. داشتن وکیل در کسب و کار مورد نظر و دادن امورد حقوقی به آن می تواند بسیاری از مشکلاتی که می تواند در آینده برای کسب و کار پیش بیاید جلوگیری کند. همچنین باید به داشتن یک مشاور حقوقی خوب نیز اشاره کرد که به نوعی یک سرمایه واقعی برای کسب و کار ها می باشد و در صورت بروز مشکل می تواند کسب و کار را از بحران های حقوقی و همچنین کیفری نجات دهد. تنظیم کردن قرارداد با وکیل و یا مشاور که به امور حقوقی آشنا هستند بهتر از تنظیم کردن قرارداد با فردی است که اطلاعی از این موضوعات ندارد.

 

افزایش اطلاعات حقوقی :

نکته مهم بعدی در خصوص کسب و کار نیز افزایش اطلاعات حقوقی توسط فردی است که کسب و کار را راه اندازی می کند این مورد می تواند باعث شود که در صورت بروز مشکلات جدی برای کسب و کار به دلیل دانستن مسائل حقوقی مختلف بتوان بهترین تصمیم را برای کسب و کار گرفت

 
دیدگاه کاربران
 • مجید میرزاحسن ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  سلام
  من کارگر یک شرکت خدماتی در شهرستان کبودرآهنگ هستم، وقتی برای تصفیه حساب رفتم شرکت، دیدم کارفرما مبلغی را از حقوقم کسر کرده. میخواستم بدونم اصلا مگه کارفرما چنین حقی داره؟ اگه این حقو نداره، چطور میتونم، پولمو ازش بگیرم؟
  مرسی

 • آیناز محمودخانی ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  سلام به مشاوران حقوقی ساکوراد
  ممنون بابت سایت و خدمات ارزندتون
  من ی زن جوان ۲۸ساله و سرپرست خانواده هستم که با قرض از دوستان و وام از مسجد محل، ۲ سال پیش تونستم ی مغازه پوشاک کوچیک توی یکی از شهرهای زنجان راه بندازم. خداروشکر اوایل کاسبی خوب بود و تونستم خیلی از بدهیهامو بدم اما از پارسال با شروع کرونا و محدودیتهای فعالیت مشاغل، قدرت خرید مردم و بتبع درآمد من کم شد. بخاطر همین مجبور شدم اکثر خریدهامو بصورت چکی انجام بدم. متاسفانه یکی از بنکدارها چک منو به رباخوار معروف شهرمون با مبلغ پایینتر از ارزش چک فروخت. اون رباخوار هم بلافاصله برای جلب من اقدام کرده. لطفا راهنماییم کنید من چه کاری می تونم انجام بدم؟
  مرسی از اینکه کمکم میکنید

 • میترا سنجری ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  سلام. بنده در خردادماه ۱۳۹۹ به صورت مبایعه نامه در بنگاه مشاور املاک یک آپارتمان خریداری کردم. به علت آماده نشدن سند، در مبایعه نامه متراژ آن با نوشتن حدود ۸۸ متر ثبت شد. موقع دریافت سند معلوم شد که حدود ۷۴ سانتی متر متراژ آپارتمان بیشتر از مقداریه که در مبایعه نامه قید شده بود. علیرغم اینکه قبلا با فروشنده به صورت شفاهی در مورد محاسبه کم و زیاد شدن متراژ بر اساس قیمت پایه داخل متن مبایعه نامه توافق کرده بودیم، الان فروشنده مدعیه که اضافه متراژ باید بر اساس قیمت روز محاسبه بشه.
  حال سوال اینجاست که آیا این ادعای فروشنده قانونیه؟ و با توجه به این که سند در موقع معامله آماده نبوده، آیا میتونم به ماده ۷ قانون پیش فروش ساختمان مصوب سال ۱۳۸۹ استناد کنم و محاسبه اختلاف متراژو براساس قیمت پایه موجود در متن مبایعه نامه در زمان خرید در نظر بگیرم؟

ارسال دیدگاه
پشتیبانی