به کمک نیاز داری؟

گروه کسب و کار ساکوراد
فهرست
مشاوره حقوقی، قراردادها و روابط کار (Legal & Contract)

مشاوره حقوقی کسب و کار، قراردادها و روابط کار (Legal & Contract)

مشاوره حقوقی کسب و کار و یا مشاوره قرارداد از جمله مواردی است که افرادی که دچار مشکلات حقوقی می شوند و یا جهت پیشگیری از مشکلات ، پیش از عقد قرارداد، مایل هستند از آن بهره مند شوند.

در واقع در بسیاری از موارد اخذ مشاوره حقوقی پیش از هر گونه اقدام حقوقی به فرد کمک می‌کند تا آثار عمل خود را بسنجد.

همچنین در بسیاری از موارد افراد اطمینان دارند که اقدام حقوقی را انجام دهند اما به هر دلیل قصد دریافت خدمات وکالتی را ندارند و ترجیح می دهند پس از مذاکره با مشاور و اخذ راهنمایی خود اقدامات را راهبری نمایند.

بعضا مواردی نیز وجود دارد که فرد پیش از سپردن پرونده خود برای وکالت، قصد دارد با دریافت مشاوره حقوقی و گفتگو با مشاور حقوقی، از درستی تصمیم خود مطمئن شود. بسیاری از افراد هم در زمینه کسب و کار و انعقاد قراردادهای خود دچار مشکلاتی میگردند که میتوانند از طریق مشاوره قرارداد، موانع و مشکلات کار خود را رفع نمایند.

از سوی دیگر، بخش مهمی از راه‌اندازی کسب و کارها مربوط به قانون کار می‌باشد. متاسفانه اغلب افراد در خصوص قانون‌کار اطلاعاتی ندارند. این قوانین شامل حق و حقوق کارگران، کارمندان و کارفرمایان می‌شود، اما عدم آگاهی افراد باعث می‌گردد که با مشکلات متعددی روبرو شوند.

استفاده از مشاوره روابط کار (تامین اجتماعی و قانون کار) به شما کمک می‌کند تا از خدماتی که بیمه در اختیارتان قرار می‌دهد مطلع باشید و تمام نکاتی که در زمان بیمه کارگری، پیمانکاری و … لازم است را بدانید. برای همه افراد لازم است که در خصوص موارد مختلف کار خود اطلاع داشته باشند، تفاوتی ندارد که کارگر باشید، کارمند و یا کارفرما.

اعضای شبکه مشاوران در حوزه «حقوقی، قراردادها و روابط کار»

گلچینی از برترین و مجرب‌ترین اساتید و متخصصان

مشاور مدیریت، برنامه‌ریزی و سئو | مترجم انگلیسی

اگر به دنبال بکارگیری آخرین متدهای جهانی مدیریت منابع انسانی…

مشاور حقوقی | مشاور شهرسازی

اگر به دنبال رفع مشکلات حقوقی و تخصصی املاک و…

مشاور حقوقی دعاوی املاک و اراضی

اگر بعنوان کارآفرین و یا فعال اقتصادی به دنبال رفع…

مشاور منابع انسانی و روابط کار

اگر بعنوان مدیر و صاحب کسب و کار به دنبال…

مشاور مدیریت و قانون کار

اگر بعنوان مدیر کسب و کار، به دنبال افزایش بهره…

مشاور حقوقی

اگر به دنبال موفقیت در دعاوی ملكی، اراضی كشاورزی تغییر…

مشاور حقوق بین‌الملل

اگر بعنوان فعال اقتصادی، به دنبال رفع چالشهای حقوقی و…

خدمات تخصصی ترجمه

به کمک شبکه مترجمین کسب و کار ساکوراد، با خیال راحت به حضور در بازارهای بین‌المللی فکر کن!​

کسب و کارهای تازه تاسیس شده علی الخصوص استارتاپ ها عمدتا جنبه فنی کسب و کار خود را مورد توجه قرار می‌دهند. اما گذر زمان ثابت کرده است که اکثر کسب و کارها پس از مدتی با مشکلاتی در زمینه بازاریابی فروش، افزایش درآمد و حقوقی و مالیاتی مواجه میشوند و نیاز به مشاوره فروش ، مشاوره حقوقی کسب و کار و  یا مشاوره مالیاتی پیدا می کنند. از این رو توصیه میگردد در این زمینه تحقیق بسیار کرده و اطلاعات خود را افزایش دهید و جهت پیشگیری از بروز مسائل مالی و حقوقی از مشاوره حقوقی کمک بگیرید.

دلایل نیاز به مشاوره حقوقی استارتاپ در زمان راه اندازی کسب و کار

 • ممکن است ایده ای که در نظر دارید به سرقت رود.
 • زمانیکه کسب و کاری راه اندازی میشود باید از ابتدا مسائل مالی و کاری خود را به طور دقیق تعریف کند.
 • در زمان ثبت شرکت باید به موضوع فعالیت و اساسنامه دقت بسیار داشت.
 • در هنگام صحبت با سرمایه گذار باید تمام منافع خود را در نظر داشت.
 • زمان عقد قرارداد با شرکای خود، موضوع تعهدات و مسئولیتها از اهمیت ویژه ایی برخوردار است که میتوان این موارد را با مشاوره حقوقی، و امور قراردادها را نیز با استفاده از مشاوره قرارداد، به سهولت و با آسودگی خاطر انجام داد.
 •  و …

مشاوره حقوقی و مشاوره قرارداد چیست؟

امروزه با توجه به گستردگی امور و پیچیدگی مسائل در سازمانها، حضور یک یا چند مشاوره حقوقی و یا مشاوره قرارداد الزامی است. مشاور حقوقی به صاحبان کسب و کارها این کمک را میکند تا با توجه به مسئولیت های کیفری، حقوقی، جزایی و انتظامی، بهترین تصمیمات را بگیرند و به هنگام مواجهه با مشکلات حقوقی آنها را در حل این مسائل یاری میکنند. یک مشاوره حقوقی باید به تمام قوانین روز و اصول حقوقی مسلط باشد و مواردی مانند امور مالی، حقوقی،تهیه و تنظیم آیین نامه ها و دستورالعمل ها، انعقاد قراردادهای داخلی و خارجی، رسیدگی و پیگیری پرونده های حقوقی و دعاوی اداری و استخدامی و … را به درستی انجام دهد. معمولا در سازمانهای دولتی از چندین کارشناس حقوقی استفاده میشود اما در شرکت های خصوصی ممکن است یک مشاور به چند شرکت کوچک مشاوره حقوقی بدهد. البته برخی از مشاوران حقوقی فقط در زمینه های مشخصی مانند ورزشی، هنری و … فعالیت کرده و تنها در یک حوزه مشخص همانند مشاوره خانواده، مشاوره قرارداد و … خدمات ارائه میدهند.

خدمات مشاوره حقوقی

 • مشاوره حقوقی و امور قراردادها و نظارت بر روند عقد آنها 
 • مشاوره حقوقی در زمینه مناقصه ها، مزایده ها و … به سازمانها و شرکتها
 • ارائه خدمات مشاوره های حقوقی و مشاوره قرارداد به صاحبان مشاغل، کارمندان، کارگران و … در صورت لزوم
 • کنترل و بررسی موارد مربوط به قوانین، اساسنامه ها، آیین نامه ها، دستورالعمل ها و …
 • انجام کلیه امور مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت ها و …
 • کسب اطلاعات در خصوص ارائه دادن به محاکم قضایی بابت دفاع از سازمان یا شرکت
 • بررسی شکایات و دعاوی حقوقی و اداری

مشاور روابط کار کیست و چه کمکی می تواند انجام دهد؟

مشاور روابط کار به شما کمک میکند که بدانید چطور کسب و کارتان را اداره کنید و بدون آنکه حقی ازکارکنان خود ضایع نمایید موجب پیشرفت شغلتان گردید. 

 به طور کلی مشاوره روابط کار کسی است که بر تمامی قوانین کار شامل تعهدات و وظایف کارگران، دستمزد کارگران، ساعات کاری، شرایط کاری و … تسلط و آگاهی داشته باشد.

خدمات مشاوره روابط کار (تامین اجتماعی و قانون کار) چیست؟

مسلما همه افراد چه کارگر چه کارفرما، در طول فعالیت کاری خود با مسائلی روبرو میشوند که خود از حل آنها عاجز میباشند. در این زمان بهتر است قبل از اینکه کار به دعاوی حقوقی کارگری و کارفرمایی بکشد از خدمات مشاوره روابط کار (بیمه و قانون کار) استفاده نمود. 

مشاوره روابط کار معمولا تجربه زیادی در زمینه مسائل کارگری و کارفرمایی، تامین اجتماعی، حقوق و دستمزد و روابط کار دارد و بر تمام موارد این حوزه مسلط است. معمولا هر دو گروه کارگر و کارفرما به مشاوره بیمه و قانون کار مراجعه میکنند و از اطلاعات آنها بهره میبرند. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که هر مشاور قانون کار یا مشاور بیمه در یک یا چند حوزه خاص فعالیت میکند.

حوزه‌های مشاوره بیمه و قانون کار به صورت زیر است:

 • مشاوره بیمه تامین اجتماعی
 • مشاوره شکایت از کارفرما 
 • مشاوره بیمه بیکاری 
 • مشاوره دیه و حوادث ناشی از کار 
 • مشاوره بیمه کارگران
 • مشاوره حقوقی کارگران و کارفرمایان
 • مشاوره بیمه از کار افتادگی 
 • مشاوره بازنشستگی 

برای آنکه از قوانین کار اطلاع داشته باشید و بدانید حق و حقوقتان در جایگاهی که مشغول بکار هستید شامل چه مواردی می‌شود و یا حتی اینکه در زمان مشکلات چه کنید، بهتر است از خدمات مشاوران روابط کار (تامین اجتماعی و قانون کار) ساکوراد استفاده نمایید.

مشاوره حقوقی و قراردادها و قانون کار

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

مشاوره حقوقی حرفه ای و مشاوره قرارداد

 جهت استفاده از خدمات مشاوره حقوقی و مشاوره قرارداد بابت جلوگیری از بروز مشکلات در کسب و کار خود میتوانید به موسساتی که در این زمینه فعالیت می کنند مراجعه نمایید.

موارد مهم حقوقی در کسب و کار ها

  در هر کسب و کار نکات مهم حقوقی وجود دارد که بی توجهی به آنها میتواند کار شما را تا مرز شکست پیش ببرد به همین دلیل خوب است که از خدمات مشاوره حقوقی استفاده نمائید.

برای آنکه با این موارد آشنا شوید به مطالبی که برایتان توضیح داده میشود دقت فرمایید:

ایده از کجا نشأت گرفته است؟

ایده کسب و کار اولین و مهمترین مورد در خصوص راه اندازی کسب و کار میباشد. ایده ها به دو نوع مستقل و غیر مستقل دسته بندی میگردند. 

ایده هایی که متعلق به خود فرد بوده و توسط او طراحی گشته جزو ایده های مستقل، و ایده هایی که طرح اولیه آن مربوط به شخص دیگری میباشد و طی یک قرارداد که بهتر است با نظر مشاوری که در زمینه مشاوره قرارداد فعالیت مینماید، منعقد گردد، به فرد دیگری جهت اجرایی شدن واگذار میگردد جزو ایده های غیر مستقل قرار میگیرند.

باید این نکته را به خاطر داشته باشید که در ایده های غیر مستقل احتمال اینکه به مشکلات حقوقی بربخورید بیشتر از ایده های مستقل است. پس بهتر است که توسط ایده های مستقل کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

تخمین میزان هزینه ها و درآمدها:

برآورد تقریبی میزان هزینه ها و درآمد حاصل از کسب و کاری است که قرار است راه اندازی شود مورد بعدی است که باید به آن توجه داشته باشید. این مورد یکی از مهمترین نکات حقوقی هر کسب و کار است که قطعا در جلسات مشاوره حقوقی برایتان شرح داده میشود.

اهمیت این موضوع به این دلیل است که اگر اطلاعات دقیق و درستی در این زمینه نداشته باشید، در آینده کاری و در صورت شراکت با دیگر افراد با مسائلی از جمله موارد مالی، امور قراردادها، حقوقی و مالیاتی روبرو خواهید شد و اینها باعث میگردد که افراد کمی حاضر به سرمایه گذاری و شراکت و همکاری با شما گردند، اما بهره گیری از خدمات مشاوره قرارداد و یا دیگر زمینه های مشاوره از این مسائل پیشگیری مینماید.

موضوع و زمینه کسب و کار:

مورد بعدی که به آن اشاره میکنیم موضوع و همچنین حوزه کاری می باشد. حوزه فعالیت و حیطه کاری هر کسب و کار باید به طور دقیق عنوان شود زیرا این موضوع در اساسنامه شرکت هنگام ثبت کسب و کار ذکر گشته و شما موظف میباشید که طبق همان موارد فعالیت نمایید.

فرآیند قرارداد نویسی:

قرارداد نویسی نیز یکی دیگر از نکات مهم در کسب و کارها است. از آنجاییکه در صورت بروز مشکل، مهمترین چیزی که از نظر قانونی قابل استناد میباشد قرارداد کتبی است، بهتر است که هنگام ثبت هر قرارداد به مواردی که حائز اهمیت است توجه نموده و آنها را در قرارداد درج تمایید. برای اینکار میتوانید از مشاوره قرارداد نیز کمک بگیرید.

استفاده از وکیل در موارد مورد نیاز:

استفاده از وکیل برای انجام امور حقوقی مختلف کسب و کار اغلب توصیه میگردد زیرا از بروز بسیاری از مشکلاتی که می تواند در آینده برای کسب و کار پیش بیاید جلوگیری میکند. البته استفاده از مشاوره حقوقی خوب نیز به همان میزان مهم بوده و بهره بردن از تخصص و تجارت آنها برای مشاغل دارای اهمیت فراوانی است.

کسب اطلاعات بیشتر در زمینه حقوقی:

برای فردی که یک کسب و کار راه اندازی میکند لازم است که اطلاعات حقوقی خود را افزایش دهد و از این طریق بر تمام موارد مالی و حقوقی مربوط به شغل خود مسلط بوده و به دلیل ناآگاهی موجب متضرر شدن کسب و کار خود نگردد. به همین منظور توصیه میگردد که در این راه حتما از مشاوران خبره و ماهر در زمینه هایی نظیر مشاوره حقوقی، مشاوره قرارداد و … استفاده شود.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

3 پاسخ

 1. سلام. بنده در خردادماه 1399 به صورت مبایعه نامه در بنگاه مشاور املاک یک آپارتمان خریداری کردم. به علت آماده نشدن سند، در مبایعه نامه متراژ آن با نوشتن حدود 88 متر ثبت شد. موقع دریافت سند معلوم شد که حدود 74 سانتی متر متراژ آپارتمان بیشتر از مقداریه که در مبایعه نامه قید شده بود. علیرغم اینکه قبلا با فروشنده به صورت شفاهی در مورد محاسبه کم و زیاد شدن متراژ بر اساس قیمت پایه داخل متن مبایعه نامه توافق کرده بودیم، الان فروشنده مدعیه که اضافه متراژ باید بر اساس قیمت روز محاسبه بشه.
  حال سوال اینجاست که آیا این ادعای فروشنده قانونیه؟ و با توجه به این که سند در موقع معامله آماده نبوده، آیا میتونم به ماده 7 قانون پیش فروش ساختمان مصوب سال 1389 استناد کنم و محاسبه اختلاف متراژو براساس قیمت پایه موجود در متن مبایعه نامه در زمان خرید در نظر بگیرم؟

 2. سلام به مشاوران حقوقی ساکوراد
  ممنون بابت سایت و خدمات ارزندتون
  من ی زن جوان 28ساله و سرپرست خانواده هستم که با قرض از دوستان و وام از مسجد محل، 2 سال پیش تونستم ی مغازه پوشاک کوچیک توی یکی از شهرهای زنجان راه بندازم. خداروشکر اوایل کاسبی خوب بود و تونستم خیلی از بدهیهامو بدم اما از پارسال با شروع کرونا و محدودیتهای فعالیت مشاغل، قدرت خرید مردم و بتبع درآمد من کم شد. بخاطر همین مجبور شدم اکثر خریدهامو بصورت چکی انجام بدم. متاسفانه یکی از بنکدارها چک منو به رباخوار معروف شهرمون با مبلغ پایینتر از ارزش چک فروخت. اون رباخوار هم بلافاصله برای جلب من اقدام کرده. لطفا راهنماییم کنید من چه کاری می تونم انجام بدم؟
  مرسی از اینکه کمکم میکنید

 3. سلام
  من کارگر یک شرکت خدماتی در شهرستان کبودرآهنگ هستم، وقتی برای تصفیه حساب رفتم شرکت، دیدم کارفرما مبلغی را از حقوقم کسر کرده. میخواستم بدونم اصلا مگه کارفرما چنین حقی داره؟ اگه این حقو نداره، چطور میتونم، پولمو ازش بگیرم؟
  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید