0

مشاوره استعدادیابی و مسیریابی شغلی (Career Routing)

مشاوره مسیریابی شغلی

مشاوره استعداد یابی و شغلی می تواند به افراد کمک کند؟

اگر یک شخص به استعدادهای ذاتی خود پی ببرد و بتواند شغل آینده خود را در این راستا انتخاب کند می تواند تایم لاین زندگی خود را تغییر دهد. میگویید چطور ممکن است مشاوره شغلی بتواند تا این حد تاثیر گذار باشد؟

پاسخ این پرسش کاملاً روشن است. زمانی که ما در مسیر استعدادهایمان قدم برداریم همواره در کارهایی که انجام میدهیم، پیشرفت کرده و شکوفا میشویم.

این امر باعث افزایش اعتمادبه نفس در فرد گردیده و به تبع سایر جنبه های زندگی را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.
شما برای کشف استعدادهای خود نیاز به مشاوره استعدادیابی دارید که بتواند در این کار به شما کمک کند تا توانمندی‌های ذاتی‌تان را کشف کنید.

مشاوران ساکوراد در حوزه «مسیریابی شغلی»

آیا استعدادیابی اهمیت دارد؟

همچنان در دنیای علم بین روانشناسان و محققان این اختلاف نظر وجود دارد که آیا استعداد در وجود هر فرد به صورت ذاتی است و نمیتوان آن را به وجود آورد یا از بین برد. و یا اینکه اگر شخصی به طور ذاتی استعدادی نداشت میتواند آن را در خود به وجود آورد.

با این وجود اگر فردی بتواند استعدادهای خود را شناسایی کرده و در انتخاب شغل و آینده خود به درستی از آن استفاده نماید، از این طریق زندگی خود را دگرگون میسازد.

 اگر ما بتوانیم در جهت استعدادهای خود فعالیت نماییم، در کارهایی که انجام میدهیم پیشرفت نموده و به رشد و تعالی میرسیم و سرانجام تمام این موارد موفقیت، اعتماد به نفس، تحسین اطرافیان و … میباشد.

در واقع استعدادیابی در زندگی تمامی افراد نقش مهمی دارد. شما میتوانید از طریق مشاوره استعدادیابی، استعدادهای درونی خود را یافته و آنها را شکوفا نمایید.

 

مشاوره استعداد یابی و شغلی چگونه میتواند به شما کمک کند ؟

مشاوره استعدادیابی در جلسه مشاوره با انجام تست های مختلف روانشناسی سعی بر این دارد تا تمام ابعاد وجود هر شخص را بررسی نماید. و پس از آن با در نظر گرفتن علایق فرد و دیگر نکات مهم، در کشف استعداد ذاتی به اشخاص کمک نماید.

 

از جمله مواردی که در جلسه مشاوره استعدادیابی ارائه می شود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

– آزمون های روانشناسی و شخصیت سنجی

– آزمون های استعدادیابی شغلی

– کنترل شرایط خانوادگی شخص

– ارائه لیست شغلی بر اساس استعدادهای شخص

– و …


اهمیت انتخاب کردن شغل مناسب

همه ما این را میدانیم که بیش از نیمی از عمر همه افراد در شغلی که به آن مشغول هستیم صرف میشود و الباقی عمرمان نیز تحت تاثیر شغلمان است. اگر به شغلی که در آن مشغولیم علاقمند نبوده و از آن لذت نبریم، نیم بیشتر عمرمان را درگیر بوده و دچار مشکلات فراوانی خواهیم گشت. حتی اگر فقط به دلیل مسائل مالی کار میکنیم باید به آن کار علاقه داشته باشیم زیرا ارزش عمر و سلامتی ما ارزشی بسیار بالاتر از پول دارد و اگر سلامت جسم و روح ما آسیب ببیند گاهی با هیچ مبلغی قابل جبران نمیباشد.

یک نکته دیگر که باید به آن توجه داشته باشیم این است که هر شخصی برای انجام شغل خاصی ساخته شده است. افرادی که شغل خود را درست انتخاب میکنند، هم از انجام کار لذت میبرند و هم به موفقیت در زمینه های مختلف دست پیدا میکنند. برای اینکه بتوانیم شغل درستی انتخاب کنیم میتوانیم از مشاوره استعدادیابی شغلی و یا مشاوره راه اندازی کسب و کار بهره گیریم.

تعریف استعداد شغلی

استعداد شغلی یعنی مطابق بودن علایق و سلایق شخصی با ویژگی‌ها و روحیات درونی فرد.

البته برخی افراد نمیدانند چه شغلی برایشان مناسب است، یا علاقه ای به کاری که به آن مشغولند ندارند و یا اینکه نمیدانند چگونه در کارشان پیشرفت داشته باشند.

مشاوره مسیریابی شغلی میتواند به این افراد کمک نماید تا شغلی را انتخاب کنند که علاوه بر کسب درآمد از انجام آن لذت هم ببرند. اگر شخصی به کاری که انجام میدهد علاقمند نباشد دچار ضررهای زیادی از جهات مختلف میگردد.

 

آیا داشتن شغل مناسب در راستای استعداد فرد اهمیت دارد؟

شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که آیا مهم است که به دنبال استعدادهایمان رفته و شغلی متناسب با آنها انتخاب نماییم؟ 

مشاوره استعدادیابی و مسیریابی شغلی بر این امر اعتقاد دارند که افرادی که به دنبال استعدادها و علایق شخصی خود میروند نسبت به سایر افراد دارای ویژگی هایی هستند که به برخی از آنها اشاره میکنیم:

– علاقه به شغل باعث ایجاد انگیزه در انجام آن و در نهایت پیشرفت شغلی میگردد.

– هنگامی که کاری را انجام میدهید که به آن علاقه دارید و در آن استعداد دارید، کار را به نحو احسنت انجام داده که این امر موجب افزایش اعتماد به نفس و افزایش اعتبار فرد میگردد. 

– مسلما پیشرفت شغلی موجب پیشرفت مالی نیز میگردد که این نکته بسیار مهمی است.

– و …

 

مشاوره استعدادیابی و شغلی چه کمکی به افراد و سازمان ها می کند؟

مشاوره استعدادیابی و مسیریابی شغلی علایق و استعدادهای شما و همچنین نیاز روز جامعه را بررسی مینماید و طبق آنها شغل مناسب شما را معرفی میکند. مشاوره میتواند به کسانی که به هر دلیل از شغل خود رضایت نداشته و به دنبال تغییر شغل خود هستند کمک کند. مشاوره حتی به افرادی که دارای سرمایه ای هستند و نمیدانند در چه راهی از آن استفاده کنند نیز کمک میکند.

مشاوره استعدادیابی و مسیریابی شغلی حتی به شرکت ها نیز کمک میکند تا کارکنان در سمت های شغلی مناسب خود فعالیت داشته باشند و یا در کنار یک مشاوره فروش سبب بازدهی بهتر و بالاتری گردند.

مشاور شغلی چه کاری انجام می‌دهد؟

مشاوره استعدادیابی و مسیریابی شغلی بر طبق مهارت‌ها، استعدادها و … به اشخاص کمک میکند تا بتوانند در مورد انتخاب شغل دقت نمایند و به افراد مهارتهای جستجوی شغلی را می آموزند و روشهای مواجهه با مشکلات را به آنان یاد میدهند.

مشاوره میتواند از همان زمان تحصیل به راهنمایی افراد بپردازد تا برحسب توانمندیهای خود رشته تحصیلی و پس از آن شغل انتخاب نمایند.

 

 

خدماتی که مشاوران شغلی ارائه می‌دهند

 – مشاوره استعدادیابی

–  مشاوره مسیریابی شغلی

– جلسات مشاوره فردی و گروهی

– آموزش مهارتهای جستجوی شغلی

– و …

مشاوره استعدادیابی و مسیریابی شغلی

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

ارسال دیدگاه