به کمک نیاز داری؟

گروه کسب و کار ساکوراد
فهرست
قیمت گذاری محصولات خانگی

3 استراتژی کلی قیمت گذاری محصولات خانگی

همانطور که اطلاع دارید، از جمله مهمترین عواملی که بر تصمیم مشتری نسبت به خرید یا عدم خرید تاثیرگذار است، قیمت یک محصول است. چراکه انتخاب استراتژی مناسب قیمت گذاری برای محصولات، عامل بسیار مهمی در رشد کسب و کار شما خواهد داشت.

ارائه محصولات دارای ارزش بالاتر نسبت به رقبا و بکارگیری استراتژیهای مناسب برای رسیدن به موقعیت مطلوب در مقابل ایشان، جزء اصول مهم برای رسیدن به سودآوری در یک کسب و کار می‌باشد.

بنابراین یک کارآفرین یا بنگاه اقتصادی باید قادر به قیمت‌گذاری مناسب محصولات خود باشد به گونه‌ای که بتواند درآمدهایی متناسب با ارزش ارائه شده به مشتری بدست آورد و به این ترتیب موقعیتش را نسبت به مشتریان، کالاهای مکمل، رقبا و تازه واردین بالقوه حفظ نماید.

در ادامه این نوشتار، به سه استراتژی مهم و کلیدی برای قیمت گذاری محصولات خانگی اشاره خواهیم کرد.

اعضای شبکه مشاوران در حوزه «تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش»

مشاور شغلی و توانمندسازی مهارت‌های مدیران

اگر بعنوان کارآفرین و یا فعال اقتصادی به دنبال موفقیت،...

مشاور و استراتژیست شبکه‌های اجتماعی

اگر به دنبال تقویت برند و افزایش سطح درآمد خود...

مشاور کسب و کار و امور بیمه

اگر بعنوان فعال حوزه بیمه یا خدمات، دنبال تضمین موفقیت...

مشاور بازاریابی و فروش

اگر به دنبال برقراری ارتباط موثر و هدفمند با مخاطبان...

مشاور تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش

اگر به دنبال برنامه‌ریزی و موفقیت در کسب و کارهای...

استراتژیست، مدیر و مشاور محتوا

اگر برای کسب برتری در موتورهای جستجو به متخصص، استراتژیست...

اولین استراتژی: قیمت گذاری براساس قیمت تمام شده (بر اساس هزینه)

در این استراتژی، روشی ساده را در پیش می گیریم. هزینه های تولید را جمع می کنیم و سودی برای محصول در نظر می گیریم. قیمتی که برای کالا یا خدمت مشخص می شود ترکیبی خواهد بود از هزینه های آن، به همراه سودی که براش مشخص کردیم.

این استراتژی از پرکاربردترین استراتژیهاست و مورد استفاده بسیاری از افراد و کسب و کارهاست. البته محاسبه هزینه ها و قیمت تمام شده محصولات، ممکن است در برخی موارد دشوار باشد، به همین دلیل استفاده از یک نرم افزار مالی می تواند کمک زیادی به حل این مسئله کند.

در این استراتژی، میزان سودی که برای یک محصول در نظر گرفته می شود هم بر اساس نرخ بازگشت سرمایه آن صنعت محاسبه می گردد.

برای مثال اگر در صنعت پوشاک نرخ بازگشت سرمایه 30 درصد باشد، مجموع هزینه ها بعلاوه‌ی 30 درصد بابت نرخ بازگشت سرمایه، قیمت کالا را مشخص خواهند کرد که معمولا بسیاری از خرده فروشی و عمده فروشی از این روش استفاده می کنند.

استراتژی دوم: قیمت گذاری بر اساس کشش بازار (میزان تقاضا و وضعیت بازار)

وضعیت بازار و میزان تقاضا همیشه مهمترین عامل در قیمت گذاری بوده و هست. میزان تقاضا برای یک محصول می تواند تحت شرایط مختلفی، متغیر باشد.

برای مثال ممکن است تقاضا برای یک محصول به خاطر ارزش خاصی که مشتریان برای محصول قائل هستند یا عدم آشنایی مشتریان با محصولات دیگر، متقاوت باشد.

در اقتصاد کشور ما نیز چنین روشی برای قیمت گذاری حاکمیت اصلی را دارد. میزان تقاضا و وضعیت بازار در بسیاری از موارد عامل اصلی برای قیمت گذاری کالا و خدمات هستند.

این روش معمولا زمانی استفاده می شود که مشتریان نسبت به قیمت حساسیت کمی داشته باشند و یا چاره ای نداشته باشند جز اینکه با قیمت محصول کنار بیایند.

cropped-favicon.webp حتما بخوانید : 8 روش قیمت گذاری محصولات برای کسب سود حداکثری

سومین استراتژی: قیمت گذاری براساس رقابت و ارزش کالا در ذهن مشتری

در این استراتژی رقبا مهمترین عامل در قیمت گذاری محصول یا خدمت به شمار می روند. در این روش به جای توجه به میزان تقاضای یک محصول یا هزینه های انجام شده برای آن، روی عامل رقابت تمرکز می شود. رقابت یک محصول از نظر قیمت با رقبای دیگر، تاثیر زیادی در ارزش کالا از نگاه مشتری دارد.

برای مثال اگر از استراتژی قیمت گذاری بر اساس رقابت استفاده کنید و روش قیمت گذاری رهبر را برای محصول خود انتخاب کنید و این کار را به درستی انجام دهید؛ می توانید ارزش کالا را در ذهن مشتری بالاتر ببرید.

https://succourad.com/?p=14662
پیشنهاد براساس سلیقه شما

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید