به کمک نیاز داری؟

گروه کسب و کار ساکوراد
فهرست
افزایش فروش در فروشگاه پوشاک

فروشگاه پوشاک و تکنیک‌های طلایی برای افزایش فروش در آن

به دلیل افزایش رقبا و فعالیت‌های مشابه در حوزه پوشاک و حاکم شدن شرایط رقابتی بسیار حساس، یک فروشگاه پوشاک باید به مواردی که بازدهی فروشگاه را بالا میبرد توجه داشته باشد و حتی نکات جزئی را نیز از قلم نیندازد.

مدت زمان مطالعه : 15 دقیقه

شاید در زمان‌های قدیم، به دلیل نبودن رقبای بسیار زیاد، جزییات یک مغازه یا فروشگاه پوشاک، تاثیر زیادی روی فروش نداشت‌. ولی امروزه به دلیل افزایش رقبا و فعالیت های مشابه در میادین فروش پوشاک و حاکم شدن شرایط رقابتی بسیار حساس، یک فروشگاه پوشاک باید به مواردی که بازدهی فروشگاه را بالا میبرد توجه داشته باشد و حتی نکات جزئی را نیز از قلم نیندازد.

در این مطلب، چند نکته برای فروشگاه پوشاک که می تواند روی این بازدهی تاثیر گذار باشد را از زبان فروشندگان با تجربه بیان نموده ایم.

اعضای شبکه مشاوران در حوزه «تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش»

مشاور و طراح UI/UX برمبنای اصول بازاریابی

اگر به یک طراحی UI/UX برمبنای اصول بازاریابی جهت حل...

مشاور تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش

اگر به دنبال برنامه‌ریزی و موفقیت در کسب و کارهای...

مشاور کارآفرینی و فروش

اگر بعنوان مدیر کسب و کار، به دنبال رونق و...

مشاور و استراتژیست برند

اگر نیازمند برندسازی برای کسب و کار، محصول و یا...

مشاور توسعه کسب و کار و مدیریت فروش

اگر می خواهید کسب و کاری چابک مبتنی بر تحولات...

مشاور عکاسی و فیلمبرداری

اگر به دنبال خلاقیت در عکاسی و تصویربرداری برای تولید...

چینش لباس‌ها در فروشگاه پوشاک را جدی بگیرید!

یکی از اساسی‌ترین عوامل فروش، چینش یک فروشگاه می‌باشد. استفاده از اصول روانشناختی در چینش فروشگاه، استفاده اصولی و هارمونیک از رنگ‌ها، تناسب رنگ‌های فروشگاه با نوع لباس، دید و اشراف کامل مشتری بر لباس‌ها، سادگی و جذابیت ویترین فروشگاه از مواردی است که یک فروشگاه را برجسته می‌سازد.

چینش‌هایی که دست مشتری را در بررسی و مشاهده لباس باز گذاشته و قرار دادن لباس‌های پرفروش و پرمخاطب در ویترین از جمله مواردی است که بر فروش و رونق فروشگاه یا مغازه پوشاک تاثیر می‌گذارد.

نورپردازی مناسب و استفاده از رنگ‌های شفاف در دکور و ویترین از اهمیت بالایی برخوردار است. قرار دادن اتیکت‌ها یا برچسب‌هایی که نشان گر قیمت لباس باشد روی دید و انتخاب مشتری فروشگاه تاثیر دارد و قرار دادن اطلاعات کوتاه و مختصری از نوع و جزییات لباس بر روی این اتیکت‌ها بسیار مفید است.

برای مثال، بهتر است به شکل زیر عمل کنید:

  • الف) چینشی که در اطراف و نواحی مختلف، با رگال مزین شده باشد. این چینش، به مشتری حق انتخاب بیشتری می‌دهد و دست مشتری برای بررسی لباس‌ها بازتر می‌باشد به همین علت، باعث رضایت بیشتر مشتری می‌گردد. این چینش، یکی از برترین چیدمان‌ها است که تاکنون فروشندگان از آن نتیجه‌ی خوبی گرفته‌اند.
  • ب) قفسه‌بندی معمولا برای شلوار، کفش، روسری و پوشاکی که نمی‌توان آنها را روی رگال چید استفاده می‌شود. اگر این چیدمان را می‌پسندید باید به چند نکته توجه داشته باشید. دید لباس‌ها و نورپردازی قفسه ها اهمیت بسیاری در این چینش دارد . اگر قفسه دارای دسترسی نیستند، بهتر است نمونه‌هایی را جلوی دید قرار بدهید.

تقسیم بندی و اختصاص هر قسمت از فروشگاه به یک نوع از لباس و استفاده از چینش های رگالی و سبدی در فروشگاه

ایجاد تناسب بین نوع لباس و محل فروشگاه پوشاک

داشتن تناسب میان نوع لباس مورد ارائه و محله ای که فروشگاه در آنجا دایر است اهمیت بالایی در موفقیت فروشگاه دارد. مثلا تناسب در نوع قیمتی لباس با قدرت خرید منطقه یا نوع استفاده پوشاک مورد ارائه با فرهنگ بومی محله از این موارد میباشد . توجه به سن و جنسیت نیز بی تاثیر نیست.

نوع رفتار خود را با مشتری هر روز بهبود ببخشید

تصمیم بگیرید برای مشتریان خود متفاوت تر باشید .سعی کنید بهترین نوع برخورد با مشتری را داشته باشید تا مشتری های ثابت شما بیشتر شوند. صداقت با مشتری، یکی از بهترین ترفندها برای جذب مشتری ثابت است. از چاپلوسی زیاد بپرهیزید که باعث بی‌اعتمادی مشتری می شود. اگر امکانش را دارید با گرفتن شماره تلفن آنها، تولدشان را با سیستم‌های ارسال پیامک، تبریک بگویید تا شما را از یاد نبرند.

cropped-favicon.webp حتما بخوانید : تکنیک‌ها و ابزارهای رونق کسب و کار در دوران رکود اقتصادی

لباس‌ها را درست دسته‌بندی کنید

دسته‌بندی لباس‌های فروشگاه و قرار دادن هرکدام در دسته‌بندی مشابه، به مشتری کمک می کند تا دید و اشراف بهتری بر آنها داشته باشد. مسلماً سردرگمی مشتریان در انتخاب لباس موردنظر، بشدت می‌تواند اثر منفی و زیان‌آوری داشته باشد. پس محصولات مشابه را در گروه مرتبط قرار دهید تا مشتریان دسترسی آسان‌تری داشته باشند.

حس بویایی و حس شنوایی مشتری را تحریک کنید

می توان با استفاده از خوشبو کننده‌های مناسب فروشگاه و یک موزیک آرام بخش (با صدای بسیار پایین)، حس بویایی و شنوایی مشتریان و بازدیدکنندگان را تحریک کرد. این روش اگر به درستی اجرا شود، هم در فروش تاثیرگذار خواهد بود و هم ذهنیت خوب و حس مناسبی را در مشتری ایجاد خواهد کرد.

حراجی‌های مناسب برای فروشگاه پوشاک خود برگزار کنید

واژه‌ی حراجی روی ذهن مشتری، تاثیر بسیاری دارد. در زمان‌هایی که فروشتان کم است، کالاهای خود را حراج کنید تا با فروش بیشتر، همان سود نصیبتان گردد. با این تفاوت که مشتری ثابت پیدا می‌کنید و خواب سرمایه، به کمترین حد خود خواهد رسید

حراجی آخر فصل باعث میگردد تا اجناس فصل، روی دستتان نماند. پس همیشه آن را در برنامه هایتان قرار دهید تا مجبور نشوید برای فروش کالاهایتان تا سال دیگر منتظر بمانید.

سعی کنید حراجی واقعی داشته باشید. اگر حراجی شما غیرواقعی باشد و قیمت‌هایتان مانند زمانی باشد که در روزهای معمولی می فروخته‌اید، مطمئن باشید که مشتری‌های شما متوجه خواهند شد و دیگر به شما اطمینان نخواهند کرد.

ترفندهای مشتری مداری

1- فراهم کردن امکانات برای مشتری در زمان خرید

از موارد حائز اهمیت و ترفند های مشتری مداری ، فراهم کردن امکانات برای مشتری در زمان خرید لباس و پرداخت نمودن هزینه آن است و همچنین بعد از خرید ایجاد انگیزه برای مشتری  که باعث وفاداری و اطمینان مشتری میگردد . به عنوان مثال می توان از گارانتی لباس ، کارت تخفیف ، تبریک اس ام اسی ، اشانیتون و هدیه ، قرعه کشی ماهانه و مواردی از این دست برای ایجاد یک فروشگاه لباس مشتری محور میتوان استفاده نمود.

2- هر از گاهی چیدمان لباس‌ها در ویترین را تغییر دهید

دیدن ویترین‌های تکراری، برای مشتریان گذری خسته‌کننده خواهد بود که موجب کاهش جذابیت فروشگاه شما است. با تغییر دوره‌ای و قرار دادن محصولات و پوشاک جدید در ویترین، مشتریان محلی بیشتری را جذب می‌کند. با این تغییرات می‌توان کالاهای پر مخاطب را تشخیص داد و به یک آمار نسبی نیز دست پیدا کنید.

cropped-favicon.webp حتما بخوانید : از قیف فروش تا فلایویل، کدام برای کسب و کار شما بهتر است؟

3- به ویترین به شدت اهمیت دهید

مشتری برای ورود به یک فروشگاه، ابتدا به ویترین نگاه می‌اندازد. پس هرچقدر برای ویترین هزینه کنید، هدر نمی رود. سعی کنید از بهترین ویترین‌زن‌ها یا دکوراتورها استفاده کنید و از مانکن‌های جذاب و به روز استفاده کنید. بهترین کالاهای خود را در ویترین قرار دهید.

به نورپردازی ویترین دقت کنید تا چشم مشتری را خسته نکند. ویترین شلوغ جذابیت را تا حد چشمگیری پایین می‌آورد‌. رنگ‌های اصلی را در آن به نمایش بگذارید تا تمامی سلیقه‌ها را به خود جذب کند. حتما به تناسب ویترین با نوع کار خود نیز توجه داشته باشید.

4- قیمت و هویت لباس‌ها را مخفی نکنید

شاید از نظر بعضی‌ها نمایش قیمت، کاری بی کلاس به نظر برسد، ولی حقیقت این است که میتواند مشتری‌های زیادی را مجذوب کند. گاهی به دلیل زیبایی و لوکس بودن ویترین، مشتری ها فکر می‌کنند حتما این فروشگاه، کالاهای گرانی را عرضه می کند.
سعی کنید روی مارک تمامی کالاها، برچسب قیمت بچسبانید و شناسنامه‌ای برای هر لباس ایجاد کنید. این کار باعث می‌گردد که مشتری تکلیفش را بداند و از شما و فروشندگان، زمان کمتری را بگیرد و مدام مجبور به پاسخ در مورد قیمت و نوع محصولات نباشید.
با نمایش هر چند کوچک قیمت بر شیشه‌ی فروشگاه یا داخل ویترین، مشتری‌های بیشتری را می‌توانید جذب کنید.

5- با ایجاد حرکت در لباس، جلب توجه کنید

استفاده از اجزای متحرک برای لباس‌ها، نظر بازدید کننده را به خود جلب می‌کند، هرچند که نباید در این مورد زیاده‌روی کرد. برای این کار می‌توان از رگال‌های چرخشی استفاده کرد.

تا چه حد تبلیغات فروشگاه پوشاک خود را جدی می‌گیرید؟

مسلماً جمعیت زیادی از مشتریان یک فروشگاه را، ساکنین محلی تشکیل می‌دهند. شما می‌توانید به تعداد مشتری‌های خود با تبلیغات ساده بیافزایید. برای تبلیغات محلی لازم به هزینه‌ی هنگفت نیست. با پخش تراکت هم این امر امکانپذیراست.
برای یک فروشگاه لباس، روش‌های مفید، خاص و کاربردی در امر تبلیغات وجود دارد که می‌توان با مانور روی آنها، موفقیت و رونق بیشتری به فروشگاه و فروش خود بدهید. ازجمله تبلیغات خاصی که برای فروشگاه مد و لباس مفید است می‌توان به این موارد اشاره نمود:

  • پک و بسته‌بندی: درج تبلیغات روی کیسه و پاکت‌هایی که در پایان خرید لباس را در آن قرار می‌دهید.
  • بیلبورد: استفاده از شعار و طرح های جذاب در بیلبورد با محتوای جالب
  • افتتاحیه جالب: ایجاد یک جذابیت در هنگام افتتاح لباس که در ذهن ها بماند.
  •  تراکت: پخش تراکت‌هایی جذاب با عناوین خیره کننده به صورت محلی
  •  اینترنت: تبلیغات مفید اینترنتی و ایجاد یک وبگاه.
  •  تیکت‌های پشت شیشه: چسباندان برگه های زیبا با محتوای رویداد ها و ویژگی ها ی فروشگاه به شیشه.

و اما کلام آخر …

یک مشاور کسب و کار باتجربه، قادر است از طریق ارائه خدمات تخصصی مشاوره فروش، راهکارهایی را باتوجه به شرایط کسب و کارتان ارائه دهد تا هم موجب رونق و رشد کسب و کار شده و هم افزایش درآمد فروشگاه‌ لباس را در بازه زمانی کوتاه‌مدت بهمراه داشته باشد.

در این مطلب سعی کردیم شما را با انواع روش‌ها و راهکارهای موفقیت فروشگاه پوشاک آشنا کنیم، مواردی که رعایت آنها در موفقیت و یا عدم موفقیت کسب و کار پوشاک شما به شدت تاثیرگذار می‌باشد.

اگر شما هم راهکارهایی برای بهبود و پیشرفت کسب و کارها و فروشگاه های پوشاک میشناسید، حتما آنها را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

https://succourad.com/?p=22846
پیشنهاد براساس سلیقه شما

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید