به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ایده کار در ایران

50 ایده راه اندازی کسب و کار در ایران (سال 1402)

ایده‌های کسب و کارهای تجاری جدید در ایران یکی از قسمت‌های چالش برانگیز کارآفرینی است. در واقع راه‌ اندازی کسب‌ و کار با یک ایده تجاری شروع شده و اگر برای برنامه ریزی و توسعه آن، وقت و زمان صرف شود قطعا موفقیت قابل توجهی کسب خواهد کرد.

اگر به دنبال یک فرصت تجاری هستید که هم سودآور بوده و هم پتانسیل رشد زیادی داشته باشد، می توانید به فکر راه‌اندازی یکی از مشاغلی که در ادامه این مطلب به آنها خواهیم پرداخت، باشید.

1. راه‌ اندازی شرکت انرژی خورشیدی

راه‌ اندازی شرکت انرژی خورشیدی در ایران بدون شک، یکی از کسب‌ و کارهای ایده آل است، زیرا ایران در اغلب روزهای سال از شدت تابش نور خورشید برخوردار است. انرژی خورشیدی به یکی از قابل اعتمادترین منابع تأمین برق در آسانسورهای ساختمان‌های تجاری تبدیل‌شده است.

بازار انرژی خورشیدی در حال رشد است و فضا برای ورود سرمایه گذاران جدید مهیاست. با توجه به رشد بازار در سراسر جهان، شما باید یک استراتژی بازاریابی قابل‌اجرا را اتخاذ کنید تا بتوانید فروش خوبی داشته باشید و سود زیادی کسب کنید. شما می‌توانید با کسانی که در محصولات تولیدی خود از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند، قرارداد ببندید.

همچنین اگر با مشتریان خود، برای تولید پنل های خورشیدی شخصی سازی شده که می‌تواند با اهداف آن‌ها مطابقت داشته باشد، کارکنید، فروش بیشتری خواهید داشت. مناطقی وجود دارد که انرژی خورشیدی مانند آتش وحشی به فروش می‌رسد و شما فقط در صورت انجام تحقیقات مناسب می‌توانید این مناطق را کشف کنید.

راه اندازی کسب و کار

2. راه‌ اندازی شغل تولیدی پوشاک

راه‌ اندازی شغل تولیدی پوشاک یکی دیگر از کسب‌ و کارهایی است که می‌تواند در ایران پر رونق باشد. همچنین صاحب این شغل می‌تواند در بازار جهانی نفوذ کند. بیشتر به تولید لباسهایی تا مچ پا که معمولاً آستین‌های بلند دارد، همانندروپوش و تونیک بپردازید.

این لباس‌ها بیشتر در ایران و کشورهای خاورمیانه پوشیده می‌شوند و بازار زیادی برای این نوع لباس‌ها وجود دارد. در واقع کمتر کسی است که به ایران سفر کند که این نوع لباس‌ها را نخرد. تنها کاری که یک طراح باید انجام دهد این است که اطمینان حاصل کند که جایگاهی برای راه اندازی کسب‌ و کار خود ایجاد کرده، سپس برای ساختن نام تجاری خود سخت تلاش کند.

در صورت داشتن هرگونه سؤال در رابطه با دریافت مشاوره در خصوص کارآفرینی و راه‌ اندازی کسب‌ و کار تولیدی پوشاک می‌توانید با کارشناسانی که در این زمینه با ساکوراد فعالیت می‌کنند تماس گرفته و پاسخ سؤالات خود را دریافت نمایید.

راه اندازی کسب و کار

 

با دریافت « مشاوره راه اندازی کسب و کار » از کارشناسان جوان حرفه‌ای و باتجربه ساکوراد؛ موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

 

3. راه‌ اندازی کسب‌ و کار در حوزه مخازن نفتی

اگر قصد کارآفرینی یا سرمایه‌گذاری در ایران را دارید، یکی از مشاغلی که می‌توانید به آن فکر کنید، راه‌ اندازی کسب‌ و کار در حوزه مخازن نفتی است. تجارتی که بنزین موتور، نفت کوره تقطیر، مایعات گاز هیدروکربنی، سوخت جت، آسفالت، نفت جاده و نفت خام را برای دلالان، ذخیره و عرضه می‌کند.

لطفاً توجه داشته باشید که گستره جغرافیایی نسبی تأسیسات صنعتی در ایران به تقاضای منطقه‌ای و عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی بستگی دارد. مناطق با جمعیت و فعالیت اقتصادی بالا، به میزان قابل‌توجه نفت خام و فرآورده‌های نفتی بیشتری نسبت به سایر مناطق نیاز دارند.

در مناطقی که تعداد زیادی فرودگاه وجود دارد به همان اندازه به میزان زیادی سوخت جت هم نیاز است. بنابراین، هنگام خرید مکان برای مخزن نفت خود، مطمئن شوید که این مناطق را هدف قرار داده‌اید.

راه اندازی کسب و کار

4. راه‌ اندازی شرکت حمل‌ و نقل فرآورده‌های نفتی

یکی دیگر از سرمایه‌گذاری‌های تجاری پررونق و سودآوری که سرمایه‌گذار باید به فکر آن در ایران باشد، راه اندازی شرکت حمل‌ و نقل فرآورده‌های نفتی است. این شرکت مانند روح موتور ممتاز (بنزین / سوخت)، نفت سفید و گازوئیل از یک پالایشگاه، بندر دریایی و مخازن نفت به ایستگاه‌های مختلف سوخت پراکنده در سراسر کشور، مشارکت دارند.

تنها کاری که برای شروع این نوع تجارت باید انجام دهید، در نظر گرفتن ناوگان نفت‌کش‌ها، رانندگان نفت‌کش، مجوزهای موردنیاز، مجوزهای تجاری و غیره است. بدون شک این نوع تجارت سرمایه‌بر است، اما بسیار پردرآمد نیز می باشد. خوشبختانه ایران یکی از بالاترین تولیدکنندگان نفت خام در جهان است.

راه اندازی کسب و کار

5. راه‌ اندازی شرکت تولید روان کننده

یکی دیگر از کسب‌ و کارهای بسیار سودآور و پررونق که سرمایه‌گذار باید به فکر آن در ایران باشد، راه‌ اندازی شرکت تولید روان کننده است. بازار بزرگی برای روان کننده‌ها وجود دارد و فضا برای کارآفرینانی که آماده رقابت در این صنعت هستند، باز است.

بنابراین، اگر در مورد کسب درآمد از صنعت پررونق نفت و گاز در ایران جدی هستید، باید به فکر راه‌ اندازی کسب‌ و کار تولید روان کننده باشید. طیف گسترده‌ای از محصولات وجود دارد که می‌توانید تحت این تجارت تولید کنید. فقط مطمئن شوید که محصولاتی باکیفیت و بسته‌بندی خوب ارائه می‌دهید تا بتوانید به بازار جهانی نفوذ کنید.

6. راه‌ اندازی شرکت لوله‌گذاری و تعمیر و نگهداری

لوله‌گذاری و تعمیر و نگهداری از دیگر مشاغل سودآوری است که می‌توان در ایران راه‌ اندازی کرد. لوله‌ها یکی از مهم‌ترین وسایل حمل‌ و نقل فرآورده‌های نفتی در ایران هستند. در حقیقت، فرآورده‌های نفتی را می‌توان از طریق لوله تا چند صد و حتی هزاران کیلومتر حمل کرد.

این نشان می‌دهد که بازار بزرگی برای کسانی که به خدمات لوله‌گذاری و تعمیر و نگهداری می‌پردازند، وجود دارد. بنابراین، اگر به دنبال راه‌ اندازی کسب‌ و کار در ایران هستید، یکی از گزینه‌های شما، راه‌ اندازی شرکت لوله‌کشی و تعمیر و نگهداری است.

راه اندازی کسب و کار

7. راه‌ اندازی پالایشگاه پتروشیمی

یکی دیگر از مشاغلی که سرمایه‌گذاران به دنبال کسب درآمد از زنجیره ارزش تجاری صنعت نفت و گاز، باید به فکر آن باشند، راه‌ اندازی پالایشگاه پتروشیمی است.

انبوهی از محصولات جانبی نفت خام وجود دارد که فروش بالایی دارند. پتروشیمی‌هایی مانند بنزن، اتیلن، آمونیاک، تولوئن و غیره برای مصارف مختلفی استفاده می‌شوند، ازاین‌رو بازار بزرگی برای آن‌ها وجود دارد. بنابراین اگر به دنبال کسب‌وکاری برای راه‌اندازی در ایران هستید، یکی از گزینه‌های شما می تواند، راه‌اندازی پالایشگاه پتروشیمی در کشور باشد.

راه اندازی پتروشیمی

8. راه‌ اندازی شغل تولیدی کیسه‌های پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر

راه اندازی کسب و کار تولید کیسه‌های پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر یکی دیگر از ایده‌های تجاری خوب در ایران است. اخیراً صنعت خرده‌فروشی به‌طور کامل استفاده از کیسه‌های پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر را پذیرفته است، زیرا جهان مسیر تغییرات آب و هوایی را طی می‌کند.

این نشان می‌دهد که واقعاً بازار بسیار بزرگی برای کیسه‌های پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر در جهان ما وجود دارد. ازاین‌رو بسیاری از سرمایه‌گذاران با کارآفرینان مشتاق چادر خود را برای راه‌اندازی شرکت تولید کیسه‌های پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر برپا می‌کنند.

کیسه های پلاستیکی

9. راه‌ اندازی شغل تعمیرات طلا و جواهر

راه‌ اندازی شغل تعمیرات طلا و جواهر کسب‌ و کاری است که خدمات تعمیر ساعت و زیورآلات ازجمله سایز بندی، پولیش، تعویض باتری و غیره را ارائه می‌دهد. این تجارت پررونق است، زیرا از هر دونفری که در ایران با آن‌ها برخورد می‌کنید، یک یا چند جواهر دارند که از آن‌ها استفاده می‌کنند. در واقع وقتی از جواهرات استفاده می‌شود، فرسوده می شود یا آسیب می‌بینند، بنابراین نیاز به خدمات تعمیرگاه‌های طلا و جواهر، وجود دارد.

اگر می‌خواهید راه اندازی کسب و کار تعمیر طلا و جواهر داشته باشید، باید آن را در اداره امور شرکت‌های ایران ثبت کنید. اگرچه شما می‌توانید یک تجارت ثبت‌نشده تعمیر جواهرات را در ایران راه‌ اندازی کنید، اما راه‌اندازی یک کسب‌ و کار ثبت‌شده بهترین راه برای انجام این کار است زیرا شمارا قادر می‌سازد تا با مشتریان مهم و حتی برخی مشاغل، سر و کار داشته باشید.

تعمیرات طلا و جواهر

 

این مهارت را حتما بیاموزید: بسته آموزشی صفر تا ۱۰۰ طراحی مدل کسب و کار

 

10. راه‌ اندازی شغل پردازش چرم

مشاغل فرآوری چرم به مشاغلی گفته می‌شود که در دباغی، کارکردن و پردازش پوست، رنگرزی و پردازش خز فعالیت می‌کنند. متصدیان این صنعت، پوست خام را از کشتارگاه‌ها خریداری می‌کنند و آن را برای تولید چرم آماده می‌سازند.

محصولات ساخته‌شده از چرم فرآوری شده در تمام نقاط جهان استفاده می‌شود. درواقع، رکود اقتصادی به‌سختی می تواند بر استفاده از محصولات ساخته‌شده از چرم فرآوری شده، تأثیر بگذارد. کمربندهای چرمی، کیف، کیف پول، ساعت مچی، کفش، دمپایی، صندل و غیره به‌صورت روزانه استفاده می‌شوند. راه‌ اندازی کسب و کار پردازش چرم می‌تواند یک ایده خوب تجاری به حساب بیاید.

پردازش چرم

11. راه‌ اندازی یک شرکت بیوتکنولوژی

راه‌اندازی شرکت بیوتکنولوژی یکی از مشاغلی است که در ایران رونق دارد. در زمینه‌های مختلفی، نیاز به نظر شرکت‌های بیوتکنولوژی وجود دارد. زمینه‌هایی مانند پزشکی و داروسازی، کشاورزی و صنایع غیر غذایی (مورد استفاده در تولید پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر و سوخت‌های زیستی).

برخی از مردم هنوز در مورد استفاده از بیوتکنولوژی در کشاورزی محتاط هستند. این واقعیت دارد که بیوتکنولوژی به میزان کمتری در عملکرد محصول و دام نقش داشته است.

 بیوتکنولوژی

12. راه‌ اندازی شغل کشاورزی تجاری میوه و سبزی‌ها

بر اساس اطلاعات سازمان جهانی خواربار و کشاورزی در سال 2012، ایران در بین پنج تولیدکننده برتر زردآلو، گیلاس، آلبالو، خیار، غوره، خرما، بادمجان، انجیر، پسته، به، گردو و هندوانه در جهان قرار دارد.

اگر به دنبال راه‌ اندازی کسب‌ و کار در ایران هستید، راه‌ اندازی شغل کشاورزی تجاری میوه و سبزی‌ها می‌تواند ایده خوبی باشد.

فقط مطمئن شوید که به دنبال کشت میوه‌ و سبزی‌هایی باشید که پرطرفدار هستند. حقیقت این است که بازار بین‌المللی بزرگی برای میوه‌هایی که در ایران کشت می‌شود، وجود دارد.

 کشاورزی تجاری میوه و سبزی‌ها

13. راه‌ اندازی کارخانه مونتاژ خودرو

ایران دارای برندهای تولیدی پیشرو درزمینه خودرو است، ازاین‌رو راه‌اندازی کارخانه مونتاژ خودرو یک تجارت قابل‌دوام است که یک سرمایه‌گذار معتبر می‌تواند آن را در ایران داشته باشد. لطفاً توجه داشته باشید که راه اندازی کارخانه مونتاژ خودرو به سرمایه‌گذاری قابل‌توجه، برنامه‌ریزی دقیق و تمرکز بر جزئیات نیاز دارد تا کسب‌وکار شما بتواند سودآور باشد.

راه اندازی کسب و کار

14. راه‌ اندازی گاراژ سفارشی‌سازی و اصلاح خودرو

راه‌ اندازی گاراژ سفارشی‌سازی و اصلاح خودرو یک تجارت پررونق در ایران است. گاراژهای سفارشی‌سازی و اصلاح خودرو با تغییر برخی از قطعات یا کل خودرو به منظور بهبود عملکرد آن، درگیر سفارشی‌سازی و اصلاح خودروها می‌شوند.

اغلب آن‌ها موتور و گیربکس را تغییر می‌دهند و یا تعویض می‌کنند. همچنین روی بدنه و سیستم صوتی کار می‌کنند. راه‌ اندازی یک کسب‌ و کار سفارشی‌سازی و اصلاح خودرو نیز به سرمایه‌گذاری قابل‌توجه، برنامه‌ریزی دقیق و تمرکز بر جزئیات نیاز دارد.

15. راه‌ اندازی شرکت داروسازی

اگر داروساز هستید و مطمئن هستید که در تولید داروهای ژنریک مؤثر، فرمول برتری دارید، باید به فکر راه‌اندازی شرکت داروسازی خود باشید. فضای این تجارت برای سرمایه‌گذاران باز است تا در بازار موجود به رقابت بپردازند. فقط مطمئن شوید که محصولات دارویی استاندارد و مؤثر تولید می‌کنید.

داروسازی

16. راه‌ اندازی آژانس های مسافرتی و گردشگری

اگرچه راه اندازی آژانس‌های مسافرتی و گردشگری یک کسب و کار پر سود به حساب می آید اما شما باید خود را برای بازار رقابت آماده کنید. آژانس های مسافرتی، یکی از واسطه های صنعت گردشگری، محسوب می شوند که خدمات تولید کنندگان این صنعت را ارائه می دهند. این مراکز، خدمات بسیاری همچون حمل و نقل، بسته های گردشگری، خدمات مربوط به اقامتگاه و بیمه را ارائه داده و اینگونه، نه تنها از طریق فروش خدمات مربوط به صنعت گردشگری، کسب درآمد قابل توجهی می کنند، بلکه موجب رشد این صنعت در کشور نیز خواهند بود. به همین دلیل، امروزه، اشخاص بسیاری، برای راه اندازی آژانس مسافرتی و گردشگری اقدام می کنند. راه‌ اندازی کسب‌ و کار مشاوره مسافرتی و گردشگری می‌تواند در ایران یک ایده خوب تجاری باشد.

راه‌ اندازی آژانس های مسافرتی و گردشگری

17. راه‌ اندازی شرکت بازاریابی گاز طبیعی

راه‌ اندازی شرکت بازاریابی گاز طبیعی یکی دیگر از مشاغل پررونق در ایران است. ایران با 33.6 تریلیون مترمکعب پس از روسیه دومین ذخایر بزرگ گاز جهان را دارد.

همچنین با تخمین 153 میلیارد و 600 میلیون بشکه در رتبه چهارم ذخایر نفت قرار دارد. در سال 2004، سهم بزرگی از ذخایر گاز طبیعی ایران استفاده ‌نشده بود. یک نکته مهم در مورد بازاریابی گاز طبیعی این است که قیمت دیگر مانند گذشته تنظیم نمی‌شود، قیمت در واقع توسط نیروهای موجود در بازار عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد.

فقط اطمینان حاصل کنید که همه گزینه‌های موجود را به‌عنوان یک بازاریاب گاز طبیعی می‌شناسید تا بتوانید جایگاه خود را انتخاب کنید. شما می‌توانید به عنوان یک بازاریاب اصلی، یک کارگزار، یک بازاریاب تولیدکننده، یک جمع کننده یا یک بازاریاب کوچک متمرکز جغرافیایی کار خود را شروع کنید.

18. راه‌ اندازی کسب‌ و کار بانکداری سلول‌های بنیادی

تحقیقات سلول‌های بنیادی در ایران جزو 10 پژوهش برتر جهان است. ایران رتبه پانزدهم جهان در فناوری نانو را دارد. سلول‌های بنیادی سلول‌های خاصی هستند و توانایی تبدیل‌شدن به چندین نوع مختلف سلول را دارند، به علاوه می‌توانند به‌سرعت تکثیر شوند.

در حقیقت، سلول‌های بنیادی نقش بسیار زیادی در روند بهبودی بدن انسان ایفا می کنند. لطفاً توجه داشته باشید که قبل از راه‌ اندازی کسب‌ و کار بانکداری سلول‌های بنیادی شما باید ابتدا قوانین موجود را بررسی کنید.

راه اندازی کسب و کار

19. راه‌ اندازی کلینیک درمانی سلول‌های بنیادی

یکی دیگر از مشاغل بسیار پر رونق که یک کارآفرین مشتاق می تواند در ایران به آن فکر کند، راه‌ اندازی کلینیک درمانی سلول‌های بنیادی است. سلول درمانی در شاخه پزشکی بازساختی قرار می‌گیرد و به عنوان فرآیند ایجاد بافته‌ای زنده و عملکردی، برای ترمیم یا جایگزینی از دست دادن عملکرد بافت یا اندام به دلیل سن، بیماری، آسیب یا نقایص مادرزادی تعریف می‌شود. صنعت سلول درمانی متشکل از مشاغلی است که در درمان پوست و زخم مزمن، سلول درمانی اسکلتی عضلانی و سلول درمانی سرطان فعالیت می‌کنند.

20. راه‌ اندازی شغل عتیقه فروشی

علیرغم وجود تمامی نوسانات و چالشهای اقتصادی و سیاسی؛ بازار عتیقه‌جات و اشیای کلکسیونی در ایران همچنان در اوج جذابیت قرار دارد. ذکر این نکته ضروری است که تجارت عتیقه یکی از مشاغلی است که در ایران نمی‌تواند از مد بیافتد. بسته به مقیاسی که می‌خواهید شروع کنید، می‌توان سرمایه راه‌ اندازی شغل عتیقه فروشی را از متوسط تا زیاد در نظر گرفت. توصیه می‌شود اگر واقعاً می‌خواهید سود را در این تجارت به حداکثر برسانید، یک فروشگاه آفلاین و آنلاین راه‌اندازی کنید.

به دلیل قیمت بالایی که این اشیا دارند شاید ماهانه فروش سه تکه از آنها باعث سودآوری زیادی برای صاحب اجناس شود. شما اینجا لباس نمی‌فروشید که نیاز باشد روزانه ۱۰ قلم جنس را آب کنید. و این‌یکی از مزیت‌های کسب‌وکارهای لوکس مثل راه اندازی شغل عتیق فروشی است.

راه اندازی کسب و کار

21. راه‌ اندازی گالری هنری

اگر به آثار هنری خوب و همچنین به تجارت میل دارید، ممکن است اقدام به راه‌ اندازی گالری هنری خود در ایران کنید. آثار هنری ایرانی معمولاً مشتریان بین‌المللی را جذب می‌کنند. هنر ایران رشته‌های بسیاری از جمله معماری، سنگ‌تراشی، فلزکاری، بافندگی، سفالگری، نقاشی و خوشنویسی را در برمی‌گیرد.

آثار هنری ایرانی تنوع زیادی را در سبک، مناطق و دوره‌های مختلف نشان می‌دهد. گالری‌ها معمولاً آثار هنری را از یک هنرمند یا مالک شخصی خریداری می‌کنند و سپس آنها را به مصرف‌کنندگان می‌فروشند. بنابراین، خریداران و فروشندگان آثار هنری را دورهم گردآوری می‌کنند و پورسانت دریافت می‌کنند.

راه اندازی کسب و کار

22. راه‌ اندازی شرکت معماری

تاریخچه معماری در ایران به هزاره هفتم قبل از میلاد می‌رسد. ایرانیان از اولین کسانی بودند که از ریاضیات، هندسه و نجوم در معماری استفاده می کردند. معماری ایرانی تنوع بسیار زیادی را از لحاظ ساختاری و زیبایی‌شناختی به نمایش می‌گذارد و به تدریج و به‌طور منسجم بر اساس سنت‌ها و تجربیات پیشین، توسعه می‌یابد.

این نشان می‌دهد که بازار داخلی و بین‌المللی بزرگی برای معماران ایرانی وجود دارد و اگر به دنبال راه‌ اندازی یک کسب‌ و کار در ایران هستید، راه‌اندازی شرکت معماری بسیار منطقی به نظر می‌رسد.

راه اندازی کسب و کار

23. راه‌ اندازی کارخانه فرش دستباف

یکی دیگر از مشاغلی که می‌توان در ایران به آن به عنوان یک ایده تجاری خوب فکر کرد، راه‌ اندازی کارخانه فرش دستباف است. قالی‌بافی ایران ریشه در عصر مفرغ دارد و یکی از برجسته‌ترین جلوه‌های هنر ایرانی است. ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فرش دستباف در جهان است که سه‌چهارم کل تولید جهان را دارد. فرش دستباف ایرانی، 30 درصد بازارهای صادراتی جهان را در اختیار دارد. شما می‌توانید از حسن نیتی که صنعت فرش دستباف در ایران برخوردار است برای کسب درآمد خوب استفاده کنید.

راه اندازی کسب و کار

24. راه اندازی کسب‌ و کار تولید آلات موسیقی محلی

اگر شما یک صنعتگر با استعداد هستید، یکی از سرمایه‌گذاری‌های تجاری و سودآوری که می‌توانید در ایران راه‌ اندازی کنید این است که به سمت کسب و کار تولید آلات موسیقی محلی بروید. ایران زادگاه قدیمی‌ترین سازهای پیچیده است که قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد.

استفاده از چنگ‌های زاویه‌دار عمودی و افقی در سایت‌های ماداکتو و کول فراه به ثبت رسیده است و بزرگ‌ترین مجموعه‌سازهای ایلامی در کول فراه ثبت شده است. در واقع یک بازار جهانی برای آلات موسیقی محلی تولید شده در ایران وجود دارد.

راه اندازی کسب و کار

25. راه‌ اندازی سالن هنری

تقریباً تمام سالن‌های هنری فعالیت‌های تجاری دارند و برای عموم مردم باز است که با خرید بلیط در آن شرکت می‌کنند. ژانرهای سنتی تئاتر ایران عبارت‌اند از: بقال‌بازی (بازی بقالی، نوعی کمدی با دست)، روحوزی (یا تاکس هوزی، کمدی که بر روی حوض حیاط پوشیده از تخته اجرا می‌شود)، سیاه‌بازی (که کمدین سیاهپوست در آن حضور دارد)، سایه بازی (سیاه‌بازی)، خیمه‌شب‌بازی (ماریونت)، عروسک بازی (عروسک بازی)، و تعزیه (نمایش‌های تراژدی مذهبی). راه‌ اندازی سالن هنری می‌تواند یک ایده تجاری خوبی به حساب آید.

26. راه‌ اندازی استودیوی انیمیشن

راه‌ اندازی استودیوی انیمیشن برای شروع در ایران کسب‌وکار خوبی است. صنعت انیمیشن ایران در دهه 1950 آغاز شد و از آن زمان تاکنون شکوفا شده است.

استودیو انیمیشن، شرکتی است که در زمینه تولید رسانه‌های انیمیشن فعالیت می‌کند. شرکت‌هایی که در این زمینه کار می کنند، تجهیزات فیزیکی برای تولیدات خود در اختیاردارند. اپراتورهایی را برای آن تجهیزات استخدام می‌کنند و سهم عمده‌ای درفروش یا اجاره آثار انیمیشن خود دارند.

27. راه‌ اندازی رستوران

اگر در شهری زندگی می‌کنید که گردشگران را جذب می‌کند، یکی از مشاغل جالبی که می‌توانید به آن فکر کنید، راه‌ اندازی رستوران است. فقط مطمئن شوید که در تهیه غذاهای ایرانی با تجربه هستید، در اینصورت از میزان حمایتی که روزانه جذب می‌کنید شگفت‌زده خواهید شد.

غذاهای ایرانی شامل طیف گسترده‌ای از غذاهای اصلی ازجمله انواع کباب، پلو، خورش، آش و املت است. وعده‌های غذایی ناهار و شام معمولاً با مخلفاتی مانند ماست ساده یا ماست و خیار، سبزی، سالاد شیرازی و ترشی همراه است و ممکن است غذاهایی مانند بورانی، میرزاقاسمی یا کشک‌بادمجان به عنوان پیش غذا باشد.

راه اندازی کسب و کار

28. راه‌ اندازی کسب و کار لوازم ورزشی

با وجود دوسوم جمعیت زیر 25 سال، ورزش‌های زیادی در ایران انجام می‌شود. ایران به‌احتمال‌زیاد زادگاه چوگان است و کشتی آزاد به‌طور سنتی ورزش ملی ایران محسوب می‌شود. این نشان می‌دهد که یک فروشگاه لوازم ورزشی مطمئناً در ایران عملکرد خوبی خواهد داشت.

راه‌ اندازی کسب و کار فروشگاه لوازم ورزشی به این معنی است که شما کالاهایی مانند دوچرخه، تجهیزات کمپینگ، تجهیزات ورزشی و تناسب اندام، پوشاک، کفش و سایر کالاها و لوازم ورزشی را خواهید داشت.

راه اندازی کسب و کار

29. راه‌ اندازی شغل اجاره جت اسکی، اسکی و دیگر وسایل تفریحی

یکی دیگر از کسب‌ و کارهای خوب تجاری در ایران، راه‌ اندازی شغل اجاره جت اسکی، اسکی و دیگر وسایل تفریحی است. ایران ازآنجایی‌که کشوری کوهستانی است، مکانی برای اسکی، اسنوبرد، پیاده‌روی، صخره‌نوردی و کوه‌نوردی است. پیست‌های اسکی متعددی در این شهر وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها توچال، دیزین و شمشک است که همگی در فاصله یک تا سه ساعتی از تهران هستند.

پیست توچال، واقع در رشته کوه البرز، پنجمین پیست مرتفع اسکی جهان است (3730 متر یا 12238 فوت در بلندترین ایستگاه آن). فقط مطمئن شوید که فروشگاه شما در مکان‌های اسکی و پیاده‌روی قرار دارد تا از درآمدی که روزانه به دست می‌آورید شگفت‌زده خواهید شد.

راه اندازی کسب و کار

30. راه‌ اندازی شرکت تولیدی لباسهای ورزشی

شما می‌توانید به سمت راه‌ اندازی شرکت تولیدی لباس ‌های ورزشی بروید زیرا بازار زیادی برای آن وجود دارد. منظور از لباس های ورزشی، لباس هایی است که توسط گروه‌های مختلف ورزشی استفاده می‌شود. فوتبال به‌عنوان پرطرفدارترین ورزش در ایران و پس از آن والیبال شناخته‌شده است. تیم ملی مردان با قهرمانی در مسابقات والیبال مردان آسیا در سال‌های 2011 و 2013، در حال حاضر قوی‌ترین گروه آسیا است و در رده‌بندی جهانی FIVB (تا جولای 2017) در رتبه هشتم قرار دارد.

31. راه‌ اندازی تجارت تحویل هواپیماهای بدون سرنشین

اگر از توپوگرافی و جغرافیای ایران اطلاعی داشته باشید، قبول خواهید کرد که تجارت حمل‌ونقل تجاری با هواپیماهای بدون سرنشین مطمئناً رونق خواهد گرفت. راه‌ اندازی تجارت تحویل هواپیماهای بدون سرنشین به مشتریان کمک می‌کند تا بسته‌ها یا کالاهای خود را از طریق هواپیماهای بدون سرنشین به هر مقصدی که انتخاب می‌کنند، تحویل دهند.

با این نوع کسب‌ و کار، در صورت داشتن توانایی مالی، می‌توانید یک کسب و کار موفق داشته باشید. نکته اصلی این است که شما بدانید چگونه کالاها را از طریق هواپیماهای بدون سرنشین به مشتریان خود تحویل دهید.

 

حتما بخوانید : ۴ راه برای خلق ایده کسب و کار

 

32. راه‌ اندازی کسب‌ و کار تراش و پولیش الماس

اگر به الماس و جواهرات علاقه دارید، می‌توانید با راه‌ اندازی کسب‌ و کار تراش و پولیش الماس در ایران، درآمد خوبی کسب کنید. تراش و پرداخت الماس در کشورهایی با ذخایر غنی الماس رایج است و حاشیه سود بسیار بالایی دارد. افرادی که در برش و صیقل الماس نقش دارند، اعتراف می‌کنند که از سرمایه‌گذاری خود سود زیادی دریافت می کنند.

راه اندازی کسب و کار

33. راه‌ اندازی کارخانه فرآوری میوه یا شرکت آب‌ میوه‌گیری

ایران ازنظر کشت میوه‌ها قابل‌توجه است و در بیشتر موارد اگر این میوه‌ها به‌موقع به فروش نرسند، پوسیده می‌شوند و ازاین‌رو نیاز به راه‌ اندازی کارخانه فرآوری میوه یا شرکت آبمیوه گیری است. بسته به مقیاسی که می‌خواهید شروع کنید، سرمایه راه‌اندازی این نوع کسب‌وکار می‌تواند متوسط تا زیاد باشد.

درواقع، اگر واقعاً می‌خواهید سود را در این تجارت به حداکثر برسانید، توصیه می‌شود در کنار کارخانه فرآوری میوه خود، یک مزرعه میوه راه‌اندازی کنید.

راه اندازی کسب و کار

34. راه‌ اندازی شغل تولید آب‌ معدنی

یکی دیگر از مشاغل پررونق برای یک کارآفرین مشتاق در ایران، راه‌ اندازی کسب‌ و کار تولید آب‌ معدنی است. شرکت‌های تولیدی در صنعت آب معدنی اساساً آب را تصفیه و به بطری آب معدنی برای مصرف تبدیل می‌کنند. ناگفته نماند که بازارهای قابل‌دسترس برای آب بسته‌بندی در ایران وجود دارد، زیرا این کشور یکی از معدود کشورهای جهان است که تمام آب‌وهوای موجود در جغرافیا را تجربه می‌کند.

راه اندازی کسب و کار

35. راه‌ اندازی شغل گاوداری

اگر به دام‌پروری علاقه دارید، باید به فکر پرورش گاو باشید. راه‌ اندازی شغل گاو داری شاید یکی از پرسودترین مشاغل پرورش حیوانات باشد که یک کارآفرین می‌تواند راه‌اندازی کند. اما این واقعیت را رد نمی‌کند که گاهی اوقات می‌تواند چالش‌برانگیز نیز باشد، به‌خصوص اگر در جایی زندگی می‌کنید که نمی توانید به‌راحتی مزرعه خود را بسازید. پرورش گاو به دلیل گوشت گاو و سایر محصولات جانبی از گاو، یک تجارت سودآور است.

راه اندازی کسب و کار

36. راه اندازی کشاورزی آلپاکا

راه اندازی کشاورزی آلپاکا شاید یکی از پرسودترین مشاغل کشاورزی پشم یا خز است که یک کارآفرین می‌تواند در ایران راه‌ اندازی کند. آلپاکا یک‌گونه شتر اهلی آمریکای جنوبی است. ازنظر ظاهری بسیار شبیه یک لامای کوچک است. اساساً دو نژاد آلپاکا وجود دارد. آلپاکا سوری و آلپاکا هوآکایا. فراتر از دانش عمومی پرورش حیوانات اهلی، اگر می‌خواهید در تجارت موفق شوید، باید روند پرورش آلپاکا را مطالعه کنید.

راه اندازی کسب و کار

37. راه‌ اندازی فروشگاه

یکی دیگر از مشاغل پررونق در ایران، راه‌ اندازی فروشگاه است. یک فروشگاه محموله صرفاً جایی است که در آن اجناس نسبتاً مستعمل باقیمت‌های ارزان به فروش می‌رسد. این می‌تواند لباس، کفش و سایر لوازم جانبی مد، لوازم الکترونیکی، مبلمان، اسباب‌بازی، کتاب، ابزار، آلات موسیقی، تجهیزات اداری، ماشین‌آلات و مجموعه‌ای از موارد دیگر باشد.

برای اینکه یک کسب و کار موفق داشته باشید، بدنبال محصولی باشید که در بازار بی رقیب باشد و فرصت خوبی برای ارایه و فروش در بازار داشته باشد. یک نیاز یا خواسته خاص را هدف قرار دهید که کمبود آن به شدت احساس می شود. با افراد جامعه خود صحبت کنید و سعی کنید درک کنید که آنها بیشتر از همه چه می خواهند. کاغذ و قلم بردارید و تمام چیزهایی را که دوست دارید در فروشگاه خود بفروشید، به روش طوفان مغزی لیست کنید.

این نکته بسیار مهم است که هرچه کالاهای با کیفیت بیشتری تهیه کنید و بتوانید با قیمت مناسب آنها را بخرید، سود بیشتری کسب خواهید کرد. شما صرفا بر روی قیمت خرید پایین نباید تکیه کنید بلکه باید محصولی عرضه کنید که نام فروشگاه شما را معتبر می سازد.

 

این مهارت را حتما بیاموزید : سیر تا پیاز راه اندازی کسب و کار با سرمایه شخصی

 

38. راه‌ اندازی شغل نانوایی

راه‌ اندازی کسب و کار نانوایی یکی دیگر از مشاغل پر رونق در ایران است. جدایی از نان که به نظر می‌رسد چهره اصلی صنعت نانوایی است، پخت کیک و نان های فانتزی نیز از محصولات صنعت نانوایی به حساب می آیند که در بازار رونق خوبی دارند.

مردم به طور روزانه نان می خورند، اما شما قبول دارید که پخت کیک و نان های فانتزی نیز می تواند یکی دیگر از درآمدهای اصلی نانوایان باشد؟ اگرچه همه نانوایان در تهیه این نوع نان ها تخصص ندارند، اما کسانی که در کنار نانوایی به پخت نان فانتزی هم می‌پردازند، افرادی هستند که صنعت نانوایی را به حداکثر سود می‌رسانند.

راه اندازی کسب و کار

39. راه‌ اندازی شغل پرورش زنبور عسل

عسلی که در ایران تولید می‌شود در سطح جهانی از مقبولیت بالایی برخوردار است، بنابراین اگر به دنبال کسب‌ و کار با حاشیه سود بالا در ایران هستید، تصمیم عاقلانه‌، راه‌ اندازی شغل پرورش زنبور عسل خواهد بود. کشاورزان در این صنعت به پرورش زنبورعسل و جمع‌آوری عسل، فروش زنبورهای زنده، ژل رویال، موم زنبورعسل، بره موم، گرده، زهر و سایر محصولات زنبورعسل می‌پردازند. اگر مزرعه زنبورعسل خود را راه‌اندازی می‌کنید، مطمئن شوید که بازار بین‌المللی را هدف قرار داده‌اید.

راه اندازی کسب و کار

40. راه‌ اندازی کسب و کار تولید لوله و بلوک بتنی

اگر قصد راه اندازی کسب و کار را در ایران دارید، راه‌اندازی شغل تولید لوله و بلوک بتنی، یکی دیگر از سرمایه‌گذاری‌های سودآور است. با راه اندازی این شغل، کار شما تولید لوله‌های بتنی، آجر و بلوک خواهد بود. لوله‌های بتنی شامل لوله‌های فاضلاب طوفانی، لوله‌های فاضلاب بهداشتی، لوله‌های تحت‌فشار تقویت‌شده، لوله‌های تحت‌فشار سیلندر پیش‌تنیده و لوله‌های فاضلاب می‌باشد.

تولید آجر و بلوک بتنی عمدتاً شامل بلوک‌های سازه‌ای، بلوک‌های تزئینی و سنگ‌فرش، آجر و محصولات متفرقه بتنی است. محصولات تولید شده توسط این صنعت به شدت در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

خوشبختانه درآمد ماهیانه کارگاه بلوک زنی و سود بلوک زنی می تواند منبع درآمد مناسبی برای شما باشد. البته اگر درست و اصولی زمین مورد نیاز را برای کارگاه بلوک زنی خود انتخاب کنید، اگر درست و اصولی مصالح تولید بلوک را تهیه کنید، اگر دستگاه بلوک زن مناسب را خریداری کنید و بدانید چگونه ملات سیمان تولید بلوک را آماده کنید و از همه مهمتر چطور بلوک سیمانی را به فروش برسانید.

راه اندازی کسب و کار

41. راه‌ اندازی کسب‌ و کار تولید و توزیع زغال چوب

ایران یکی از کشورهای جهان است که ذخایر عظیم زغال‌سنگ را دارد. راه اندازی کسب و کار تولید و توزیع زغال چوب یک تجارت سودآور در ایران است. زغال چوب نوعی سوخت قابل اشتعال است که به‌عنوان منبع انرژی برای اجاق‌ها و کوره‌ها سوزانده می‌شود.

هر کارآفرین مشتاقی که در نظر دارد کسب و کار تولید و توزیع زغال‌سنگ را در مقیاس کوچک یا بزرگ شروع کند، باید اطمینان حاصل کند که بررسی بازار و مطالعات امکان‌سنجی کامل را انجام داده تا آن را به‌درستی انجام دهد.

راه‌ اندازی کسب‌ و کار تولید و توزیع زغال چوب

42. راه‌ اندازی آزمایشگاه شیمی

اگر دانشمند هستید و قصد دارید کسب‌ و کار خود را در ایران شروع کنید، می‌توانید تصمیم به راه‌ اندازی آزمایشگاه شیمی خود داشته باشید. این صنعتی است که به روی دانشمندان خلاق و سرمایه‌گذاران باز است.

تهیه تجهیزات آزمایشگاهی از جمله سکوبندی آزمایشگاهی یکی از مهمترین دغدغه های مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی می‌باشد. سکوبندی و میزبندی آزمایشگاهی بیشترین فضای کاری در یک آزمایشگاه می‌باشد که برای انجام کارهای روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد، از این رو بیشترین فرسودگی در این قسمت‌ها حاصل می‌شود.

لطفاً توجه داشته باشید که نمی‌توانید به یکباره آزمایشگاه شیمی خود را راه‌ اندازی کنید. شما باید پروتکل‌های ایجاد را دنبال کنید زیرا این صنعت به دلیل مخاطراتی که دارد به‌شدت تحت نظارت است.

راه‌ اندازی آزمایشگاه شیمی

43. راه‌ اندازی شغل پرورش فلفل چیلی

یکی دیگر از مشاغل خوب برای شروع در ایران، راه‌ اندازی کسب و کار پرورش فلفل چیلی است. فلفل چیلی دانه‌های کوچک، قرمز یا سبز از انواع خاصی از گیاه فلفل است که برای پخت و پز استفاده می‌شود. پرورش فلفل قرمز به عنوان یک تجارت سودآور شناخته‌شده است و در طول سال‌ها، از باغبانی به یک صنعت جهانی تبدیل‌شده است.

اگر قصد راه اندازی شغل تجاری پرورش فلفل چیلی را دارید، خبر خوب این است که این کار با موفقیت زیادی روبرو است، زیرا این فلفل هم در کشور و هم در جامعه بین‌المللی کاربردهای زیادی دارد.

راه‌ اندازی کسب و کار پرورش فلفل چیلی

44. راه‌ اندازی کسب‌ و کار معدن زغال‌ سنگ

ایران یکی از کشورهای جهان است که دارای ذخایر غنی زغال‌سنگ است و به همین دلیل راه اندازی کسب و کار معدن زغال‌سنگ در کشور موفق خواهد بود.

بازیگران این صنعت اساساً در استخراج انواع مختلف زغال‌سنگ نقش دارند. بیشتر معادن زغال‌سنگ از زغال‌سنگ قیر یا آنتراسیت (انواع زغال‌سنگ سیاه) تشکیل‌شده است، اما شرکت‌ها ممکن است زغال‌سنگ قهوه‌ای را نیز حفاری کنند. فعالان این صنعت همچنین سایت‌های معدن زغال‌سنگ را توسعه می‌دهند و زغال‌سنگ را برای فروش با شستشو، غربالگری و اندازه‌گیری مواد آماده می‌کنند.

راه‌ اندازی کسب‌ و کار معدن زغال‌ سنگ

45. راه‌ اندازی شرکت حفاری

پیمانکاران حفاری عمدتاً زمین را برای ساخت‌وساز ساختمان، حفاری می‌کنند. اگر می‌خواهید به طور فعال در اداره یک شرکت حفاری مشارکت داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که تجربه کاری مرتبط را به دست آورده‌اید. شبکه سازی با پیمانکاران در صنعت ساخت و ساز به نفع شما خواهد بود. آن‌ها مشتریان اصلی شما هستند و می‌توانند به شما قراردادهای حفاری بدهند که می‌تواند تجارت شما را سرپا نگه دارد. راه‌ اندازی شرکت حفاری می‌تواند یک ایده خوب تجاری باشد.

 

پیشنهاد مطالعه : کتاب ایده-بازار: هرآنچه که باید درباره «راه اندازی یک کسب و کار موفق» بدانید

 

راه‌ اندازی یک شرکت حفاری

46. راه‌ اندازی شغل پروتئینی

راه اندازی شغل پروتئینی یکی از مشاغلی است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و رشد مناسبی را داشته است. افزایش جمعیت و تمایل مردم به مصرف فست فود و غذاهای نیمه آماده از جمله عواملی بوده است که باعث گسترش شغل پروتئینی شده است.
مغازه های پروتئینی در کنار سود بسیار زیاد خود، دارای فروش بالایی نیز هستند.

راه‌ اندازی شغل پروتئینی

47. راه‌ اندازی شرکت تولید داروهای گیاهی

اگر علاقه‌مند به استفاده از محصولات دارویی گیاهی هستید، باید به فکر راه‌ اندازی شرکت تولید داروهای گیاهی در ایران باشید. این واقعیت که مردم می‌خواهند کمتر داروهای شیمیایی مصرف کنند، این نوع کسب و کار را به یک تجارت بادوام و سودآور تبدیل می‌کند.

داروی گیاهی یکی از کالاهایی است که در ایران و تمام نقاط جهان مصرف می‌شود. آن‌هایی که داروهای گیاهی و مکمل‌های مرتبط را تولید می‌کنند، در صورت مدیریت صحیح کسب‌ و کار خود، فروش بالایی دارند.

راه‌ اندازی شرکت تولید داروهای گیاهی

48. راه‌ اندازی یک شرکت حمل‌ و نقل و جابجایی

یکی دیگر از مشاغل بسیار پررونق برای کارآفرینان مشتاق در ایران، راه‌ اندازی یک شرکت حمل‌ و نقل و جابجایی است. شرکت حمل و نقل کسب‌ و کاری است که خدمات جابجایی از جمله حمل‌ و نقل محلی، بین‌المللی و حمل کالاهای مستعمل خانگی، سازمانی و تجاری، مبلمان و تجهیزات را ارائه می‌دهد. در ایران، شرکت‌های حمل‌ونقل اغلب فعالیت‌های بسته‌بندی را نیز برای مشتریان خود انجام می‌دهند.

راه‌ اندازی یک شرکت حمل‌ و نقل و جابجایی

49. راه‌ اندازی شغل تحویل شیر

این تجارت شامل تحویل شیر به مشتریان است. مشتریان شما می‌تواند خرده‌فروشان یا کاربران نهایی باشد. با این نوع کسب‌ و کار، اگر توانایی مالی دارید یا می‌توانید بدون فروشگاه فعالیت کنید و یا مالک یک فروشگاه باشید.

نکته اصلی این است که شما باید بدانید که چگونه شیر تهیه کنید و چگونه آن را به مشتریان خود تحویل دهید. حقیقت این است که راه‌ اندازی شغل تحویل شیر، سودآور است. شروع این تجارت بسیار آسان است و آن‌قدرها هم سرمایه‌بر نیست.

 

حتما بخوانید : سرمایه گذاری در بازارهای مختلف سرمایه و نکات مهم آن

 

و اما کلام آخر …

ایده‌های تجاری نیروی محرکه کلیدی برای راه اندازی کسب و کار هستند. این دلیل اصلی عملیات موفق هر شرکت است. نیازی نیست که یک ایده، همیشه کمیاب، متفاوت یا منحصربه‌فرد باشد، اما باید این پتانسیل را داشته باشد که بخش عظیمی از بازار هدف خود را به دست آورد تا پردرآمد باشد.

در این مقاله با فهرستی از 49 ایده تجاری، فرصت‌های کارآفرینی و سرمایه‌گذاری در ایران آشنا شدید که در سال 1401 برای شما می تواند درآمد ایجاد ‌کند. برای اینکه بهترین شانس موفقیت را به خود بدهید، هر بار روی یک ایده تمرکز کنید تا زمانی که ایده‌ایی را پیدا کنید که با توانایی‌های شما همسو باشد.

هزاران کارآفرین این ایده‌های تجاری را برای کسب درآمد پیاده‌سازی کرده‌اند، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که وقت و تلاش خود را برای چیزی قابل‌دوام و اثبات‌شده صرف می‌کنید.

منبع:  – profitableventure

تصویر لیلا سلوکی
لیلا سلوکی
من یک مدرس و مترجم زبان انگلیسی هستم و تا این لحظه میلیاردها ثانیه تلاش کردم تا به هدفم نزدیک شوم و این داستان همچنان ادامه دارد ...
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

کلینیک مشاوره کسب و کار

ارائه‌ی خدمات کوچینگ، مشاوره و منتورینگ توسط برترین متخصصان جوان

هاست سنتر حرفه‌ای

طیف وسیعی از خدمات حرفه‌ای هاستینگ با تنوع و کیفیت کنترل شده

کانال یوتیوب

آموزش‌ها و نکات کلیدی ما را دنبال کنید

کانال تلگرام

اخبار و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

صفحه اینستاگرام

آموزش‌ها و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور