به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
علی بابا و آمازون

کارآفرینی | ‎تفاوت بین مدل های کسب و کار علی بابا و آمازون

از آنجاییکه بیشتر مصرف کنندگان راحتی خرید آنلاین کالا را ترجیح می دهند سایت های تجارت الکترونیک یا ‪e-commerce‬ در حال رشد هستند. تعدادی از شرکت های بزرگ وکوچک هم از مزایای ساختار فیزیکی و هم از مزایای مبتنی بر اینترت استفاده می کنند تا نیازهای اکثریت قریب به اتفاق مصرف کنندگان خود را برآورده سازند. اما برخی از سایت های غول پیکر تجارت الکترونیک مانند آمازون(Amazon) و علی بابا (Alibaba) تنها از طریق حضور آنلاین  به بازیگران اصلی در بازار تبدیل شده اند.

در حالی که آمازون و علی بابا هر یک ویژگی های متمایزی دارند که  آنها را به شرکت های تجارت الکترونیک محض تبدیل می کند اما مدل های کسب و کارشان تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت است. آمازون خرده فروش گسترده ای برای کالاهای جدید و دست دوم است و علی بابا به عنوان واسطه ای بین خریداران و فروشندگان عمل می کند. در ادامه این مطلب با اسکیل ما همراه باشید.

مدل کسب و کار آمازون

اغلب از آمازون به عنوان بزرگترین خرده فروش در جهان یاد می کنند، آمازون تحت یک مدل کسب و کار با بسیاری از اجزای متحرک عمل می کند.

اولین و مهمترین کاری که این شرکت انجام می دهد این است که کالا را به طور مستقیم می فروشد. درصدی از محصولات به خریداران از طریق ویترین آنلاین آمازون با سود کمی پیشنهاد می شود و موجودی در شبکه بزرگی از انبارهای این شرکت نگه داری می شود.

اکثر مصرف کنندگانی که از سایت این شرکت دیدن می کنند تصور می کنند محصولاتش ارزان و برای خرید و حمل و نقل قابل دسترس هستند.

دریافت خدمات مشاوره راه اندازی کسب و کار

علاوه بر فروش مستقیم، آمازون پلتفرمی برای دیگر خرده فروشان ارائه می کند تا محصولات را به خریداران بفروشند. محصولاتی که از طریق خرده فروشان همکارِ آمازون فروخته می شود اغلب رایج نیستند یا قیمت خرید بالاتری دارند که این کار به آمازون اجازه می دهد تا از  نگه داریِ موجودیِ کم گردش که باعث کاهش سود می شود جلوگیری کند.‪ ‬

درحالی که آمازون هزینه ای برای همکاران خرده فروش خود بابت لیست کردن محصولات آنها برای فروش تعیین نمی کند اما این شرکت بخشی از قیمت فروش را به عنوان کمیسیون حفظ می کند.
آمازون همچنین دارای یک مدل کسب و کار مبتنی بر حق عضویت برای خدمات  ‪اولیه‬ خود و نیز یک خط محصول الکترونیکی کوچک می باشد.

با اکانت ‪Prime مشتریان هزینه سالانه ای پرداخت می کنند تا از مزایای نقل و انتقالات رایگان محصولات واجد شرایط  در همان روز یا در طی مدت دو روز استفاده کنند‬ و همچنین به پخش رسانه ایی مانند موسیقی یا فیلم دیجیتال دسترسی پیدا کنند.

آمازون همچنین از فروش  کتاب خوان های الکترونیکی کیندل ‪(Kindle)‬، کتاب الکترونیک، و خرید اپلیکیشن های موبایل پیشنهاد شده به مالکان کیندل درآمد بدست می آورد.

مدل کسب و کار علی بابا
همانطور که آمازون برای مصرف کنندگان آمریکایی به عنوان غول تجارت الکترونیک شناخته می شود، بازار تجارت الکترونیک چین نیز تحت سلطه علی بابا است.

هر چند این شرکت از طریق ترکیب منحصر به فردی از مدل های کسب و کار عمل می کند اما کسب و کار اصلی علی بابا شبیه به سایت ‪eBay‬ است.

علی بابا به عنوان واسطه بین خریداران و فروشندگان آنلاین عمل می کند و باعث تسهیل فروش کالا بین دو طرف  از طریق شبکه گسترده وب سایت اش می شود. بزرگترین سایت علی بابا یعنی تائوبائو ‪(Taobao)‬ به عنوان یک فروشگاه اینترنتی  ‪بدون هزینه‬ عمل می کنند که در این فروشگاه خریداران و فروشندگان هیچ یک هزینه ایی بابت اتمام معاملات پرداخت نمی کنند.

بلکه نزدیک به هفت میلیون فروشنده فعال در تائوبائو بابت اینکه در نتیجه موتور جستجوی داخلی سایت در رتبه بندی بالاتری قرار گیرند هزینه پردخت می کنند. و ایجاد درآمد تبلیغاتی برای علی بابا می کنند که این کار شبیه به مدل کسب و کار اصلی گوگل است. یعنی درآمد علی بابا از طریق قراردادن آگهی های مبتنی بر جستجو است.

دکترعلی قوامی | منتور کسب و کارحتما بخوانید : کسب و کار کوچک خانگی 

در حالی که اکثریت فروشندگانی که از وب سایت تائوبائو استفاده می کنند کوچکتر از تجار هستند اما علی بابا یک فضای اختصاصی برای خرده فروشان بزرگتر نیز دارد.

تیمال ‪(Tmall)‬ یک سایت تجارت الکترونیک است که تحت مالکیت و عملکرد علی بابا است و عرضه کننده برندهای معروف مانند جی پی اس، نایک و اپل است.

گرچه تیمال کسری از شمار فروشندگان فعالِ لیست شده بر روی تائوبائو را دارد اما علی بابا قادر است تا از سپرده ها نیز درآمد ایجاد کند این سپرده ها در واقع، هزینه های کاربری سالانه و کمیسیون های فروش شارژ شده برای فروشندگانی است که از سایت استفاده می کنند.
‎‫علی بابا علاوه بر سایت های تجارت الکترونیک خود، به عنوان رقیبی برای سیستم مالی چین پدید آمده است. به منظور از بین بردن نگرانی های مشتریان در مورد امنیت و اعتبار معاملات که کاملا آنلاین است علی بابا سیستم پرداختی امن ویژه خود Alipay را ایجاد کرده است.

به عنوان یک سیستم پرداخت امن، Alipay در مواردی که ‬فروشندگان از تحویل کالای فروخته شده خودداری کنند یا قادر نباشند کالا را تحویل دهند، از مشتریان حمایت می کند. علاوه بر پلتفرم شبیه به پی پال اش، علی بابا همچنین از طریق پرداخت وام های خرد به اشخاص درآمد کسب می نماید.

دکتر علی قوامی
دکتر علی قوامی
دانش‌آموخته دکترای تخصصی (PhD) کارآفرینی فناوری، بنیانگذار و مدیر گروه بین‌المللی کسب و کار ساکوراد با بیش از ۲۰ سال تجربه بعنوان کوچ، مدرس، مشاور و منتور در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار در ۱۵ کشور جهان هستم. در تلاشم تا تجربیات ذی‌قیمت خود را با شما دوستان عزیزم به اشتراک گذارم.
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور