به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
صداقت

مشاوره اصول مذاکره | تشخیص افراد با صداقت به کمک زبان بدن

به منظور تشخیص صداقت، باید بدانید که افراد صادق معمولا آرام اند، اما دروغگویان اصلا آرام نبوده و رفتارهای تنش زا و یا نگرانی را در چشمان و رفتارشان به راحتی می توان متوجه شد!

از دیرباز، کف دست باز نشانه حقیقت، صداقت، بیعت و تسلیم بوده است. بسیاری از سوگند ها با قرار دادن کف دست بر روی قلب صورت می گیرد و زمانی که شخصی در حال ادای شهادت در دادگاه است، کف دست خود را نمایان می کند؛ کتاب مقدس را در دست چپ می گیرد و کف دست راست را برای مشاهده حضار بالا می برد.

دریافت خدمات منتورینگ کسب و کار (بیزینس منتورینگ) 

به عنوان مثال، زمانی که شخصی می خواهد کاملاً صادق و رک باشد، یک یا هر دو کف دست خود را در برابر طرف مقابل نمایان می کند و احتمالاً می گوید، «بگذار کاملاً رک باشم». زمانی که شخصی رفتاری صادقانه در پیش می گیرد و یا شروع به گفتن حقیقت می کند کف دست هایش یا بخشی از آن ها را برای طرف مقابل نمایان می کند.

کودک هنگام دروغ گویی یا پنهان کردن یک چیز، کف دست هایش را پشت خود قایم می کند. همچنین، شوهری که می خواهد به همسر خود دروغ بگوید، دست هایش را در جیب خود می گذارد یا دست به سینه می شود و این حرکت، همسر وی را متوجه کتمان حقیقت می کند.

 

نشانه‌های شخصیتی و اخلاقی افراد با صداقت

1. نگران محبوبیت و شهرت خود نیستند

افراد با صداقت نگران این نیستند که دیگران درمورد آن‌ها چه فکری می‌کنند، آن‌ها خودشان هستند و نیازی به جلب توجه و محبت اطرافیان‌شان ندارند. بقیه آدم‌ها می‌توانند آن‌ها را دوست داشته باشند و اگر چنین نیست از کنار آن‌ها می‌گذرند و می‌روند.

2. به اعتقادات‌شان پای‌بندند

افراد صادق و راستگو به دنبال جنگ و جدل نیستند اما از صحبت کردن درباره آن‌چه در ذهن‌شان می‌گذرد هم ابایی ندارند.

آنها باور و اعتقاد خود را، حتی اگر بقیه مخالف آن باشند ابراز می‌کنند و این خصوصیت به جذابیت هر چه بیشتر آن‌ها می‌افزاید و دیگران برای چنین افرادی احترام زیادی قائل‌اند.

3. محکم و استوارند

افراد صادق بسیار محکم و مقاومند و بقیه آن‌ها را پوست‌کلفت می‌دانند زیرا داشتن صداقت در دنیای امروز کار چندان ساده‌ای نیست زمانی که به واسطه‌ی آن موقعیت فرد به خطر افتاده و واکنش شدید نسبت به بیان حقیقت از خود نشان دهد.

افراد صادق باید شخصیت محکمی داشته باشند تا در این شرایط موضع خود را حفظ کنند و عقب نکشند.

4. دوستان صمیمیِ زیادی دارند

افراد صادق روابط دوستی عمیقی برقرار می‌کنند زیرا دوستان آن‌ها می‌دانند این افراد پشت سرشان حرف نمی‌زنند و گله و شکایت نمی‌کنند بلکه ناراحتی و انتقادات خود را رو در رو مطرح خواهند کرد، داشتن این میزان صداقت باعث ایجاد روابط سالم و عمیق‌تری بین آن‌ها خواهد شد.

5. قابل اعتمادند

افراد صادق هنگام کمک کردن و مشاوره دادن به دیگران قاطع صحبت می‌کنند و می‌توان به حرف‌های آن‌ها اعتماد کرد. آن‌ها برای خوشایند دوستان یا اطرافیان خود حقیقت را پنهان نمی‌کنند و از روی ترس یا چاپلوسی حرف‌های زیبا اما دروغ به زبان نمی‌آورند.

6. با همه مهربانند

افراد صادق محبت و مهر ورزیدن را ذات و طبیعت انسان می‌دانند و باور دارند برای جذب محبت کائنات باید با همه مهربان باشند. آن‌ها به این درک رسیده‌اند مهربانی می‌تواند روز سخت و غیر قابل تحمل یک نفر را دگرگون کند.

دکترعلی قوامی | منتور کسب و کار حتما بخوانید: زبان بدن افراد دروغگو

7. در بدترین شرایط نیز صادق‌اند

افراد صادق همیشه حقیقت را به زبان می‌آورند. آن‌ها می‌دانند داشتن صداقت وظیفه‌شان است و حتی وقتی گفتن حقیقت کار دشواری به نظر می‌رسد هم‌چنان به آن پای‌بندند.

8. با دیگران با احترام رفتار می‌کنند

افراد صادق برای دیگران احترام قائلند و طوری با اطرافیان‌شان رفتار می‌کنند که دوست دارند با آن‌ها رفتار شود. آن‌ها لیاقت داشتن یا نداشتن دیگران را معیاری برای محترم دانستن آن‌ها نمی‌دانند و با اکثر مردم رفتار خوبی دارند.

9. درمورد دیگران قضاوت نمی‌کنند

افراد صادق سعی می‌کنند تا جای ممکن درباره دیگران قضاوت نکنند و نظر مثبتی نسبت به بقیه داشته باشند مگر این‌که خلاف این قضیه ثابت شود.

10. حرف و عمل‌شان یکی است

افراد صادق به هر آن چه می‌گویند عمل می‌کنند و هر کاری انجام می‌دهند با حرف‌شان هماهنگ است.

11. مسئولیت کارهای خود را به گردن می‌گیرند

افراد صادق مسئولیت کارهای خود را قبول می‌کنند و اجازه نمی‌دهند دیگران به خاطر اشتباهی که مرتکب شده‌اند زیر سوال بروند.

12. توقع زیادی ندارند

آدم‌های صادق بسیار متواضع و فروتن‌اند، به دیگران کمک می‌کنند و تلاش‌شان بر این است گره‌ای از کار دیگران بگشایند اما هرگز توقعی در قبال آن ندارند.

13. عدالت و برابری برایشان مهم است

افراد صادق برای عدالت می‌جنگند و باور دارند تا زمانی که در مسیر حق تلاش کنند به هدف خود رسیده و برنده می‌شوند.

14. در مقابل دیگران صبوری می‌کنند

صبوری خصوصیت خوبی است که خیلی‌ها از آن بی‌بهره‌اند اما از بهترین خصوصیات افراد صادق به حساب می‌آید. افراد صادق به راحتی عصبانی نمی‌شوند و قبل از این‌که نتیجه‌گیری کنند به توضیحات طرف مقابل‌شان خوب گوش می‌دهند.

15. با خودشان روراست‌اند

افراد صادق می‌دانند گاهی در زندگی شرایطی پیش می‌آید که همه چیز از کنترل‌شان خارج شده و نمی‌توانند هیچ کاری انجام دهند، آن‌ها محدودیت‌های خود را می‌شناسند و خیلی به خود فشار نمی‌آورند.

این افراد با خودشان روراست‌اند، می‌دانند در زندگی چه می‌خواهند و به دیگران اجازه نمی‌دهند رفتار و زندگی آن‌ها را به دست بگیرند.

تصویر دکتر علی قوامی
دکتر علی قوامی
دانش‌آموخته دکترای تخصصی (PhD) کارآفرینی فناوری، بنیانگذار و مدیر گروه بین‌المللی کسب و کار ساکوراد با بیش از ۲۰ سال تجربه بعنوان کوچ، مدرس، مشاور و منتور در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار در ۱۵ کشور جهان هستم. در تلاشم تا تجربیات ذی‌قیمت خود را با شما دوستان عزیزم به اشتراک گذارم.
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

کلینیک مشاوره کسب و کار

ارائه‌ی خدمات کوچینگ، مشاوره و منتورینگ توسط برترین متخصصان جوان

هاست سنتر حرفه‌ای

طیف وسیعی از خدمات حرفه‌ای هاستینگ با تنوع و کیفیت کنترل شده

کانال یوتیوب

آموزش‌ها و نکات کلیدی ما را دنبال کنید

کانال تلگرام

اخبار و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

صفحه اینستاگرام

آموزش‌ها و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور