مشاوره و کوچینگ توسعه فردی (Coach & Self Development)

مشاوره کوچ و توسعه فردی

همواره این سوال در ذهن افراد وجود دارد که کوچینگ و توسعه فردی  چیست و آیا مشاوره کوچینگ و توسعه فردی می تواند نقش موثری را برای افراد ایفا کند؟

هیچ فردی کامل نیست و تمام خصوصیات مثبت در یک فرد جمع نمی‌شود. اما داشتن برخی خصلت‌ها برای اینکه فرد بتواند در زندگی موفق باشد و حس خوبی به خود و دنیای پیرامونش داشته باشد، ضروری است.

داشتن مهارت‌های از جمله اعتماد به نفس، اجتماعی بودن، مثبت یودن، با انگیزه بودن و … برای شمایی که می‌خواهید به خواسته‌هایتان برسید مهم است.

مشاوره توسعه فردی و ارتقای شخصیت و خصوصیات انسانی راهی است مداوم، که باید آن را به صورت مادام‌العمر بپیمایید. در این راه باید اهدافتان را به طور دقیق مشخص کنید و برای تحقق آن تمام انرژی و پتانسیل‌تان را به کار بگیرید.

خدمات تخصصی ترجمه

به کمک شبکه مترجمین کسب و کار ساکوراد، با خیال راحت به حضور در بازارهای بین‌المللی فکر کن!​

کوچینگ فردی یعنی چه؟

کوچینگ فردی به معنای باز کردن قفل توانایی های بالقوه افراد و رساندن آن ها به حداکثر بهره وری و رسیدن به تغییرات مثبت است.

در توسعه فردی مراجعه کننده و کوچ گفتگویی را بر پایه اعتماد آغاز میکنند با این تصور که مراجعه کننده خود پاسخ ها را دارد و کوچ کاری انجام میدهد تا مراجعه کننده به آن پاسخ ها دسترسی پیدا کند. کوچینگ فردی از روش ها و تکنیک هایی استفاده میکند تا به وسیله آنها افراد بتوانند نیازهای خود را ارزیابی کرده و مهارت های خود را توسعه دهند و از این راه عملکرد خود را بهبود بخشند.

مشاوره کوچینگ و توسعه فردی چگونه به مراجعه کننده ها کمک می کند؟

• کمک می کنند افراد به اهداف خود متمرکز گشته و بتوانند آنها را تحقق بخشند.

• کمک می کنند تا سطح توقعات و انتظارات افراد از خودشان بیشتر گردد.

• با تمرکز و تسلط بر شرایط مراجعه کنندگان، آنها را در رسیدن به اهدافشان در مدت زمان کوتاهتر یاری میکنند.

• کمک می کنند ابزارها، ساختارها و حمایت هایی ایجاد گردد تا نتایج عملی بیشتری پیرو آنها شکل گیرد.

 

کوچینگ توسعه فردی چیست؟

کوچینگ توسعه فردی بسیار گسترده است و از موارد آن میتوان شناسایی راه هایی برای افزایش میزان شادی، عشق ، ثروت و لذت در زندگی را نام برد. کوچ توسعه فردی به مراجعه کنندگان کمک میکند تا بدانند که ظرفیت رسیدن به این موارد را در درون خود دارند و همچنین به توانایی ها و نقاط قوت ذاتی خود پی ببرند. یک کوچ توسعه فردی باید افزایش اعتماد به نفس، عشق به خویشتن و داشتن یک نگرش و تفکر مثبت را برای مراجعه کننده به ارمغان آورد.

 

کوچ فردی

یکی دیگر از انواع کوچینگ، کوچ فردی است. کوچ فردی باعث میگردد تا شما اهداف مشخصی داشته و از فرصت های خود استفاده نمایید. زمانیکه رابطه شما با کوچ بیشتر و عمیق تر میشود، کوچ نیز میتواند درک بهتری از شما و توانایی هایتان  پیدا کند و از این طریق به راههای بهتری برای رسیدن شما به اهدافتان دست یابد.

مشاوره کوچینگ و توسعه فردی می تواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری دهد.


جنبه‌های کوچینگ فردی

مهارت‌های توسعه فردی و سلف کوچینگ معمولا به ۳ مورد تقسیم میگردند:

– توسعه جسمانی

– بهبود و توسعه ذهنی

– بهبود شرایط روحی و روانی

 

توسعه جسمانی

از مهمترین موارد کوچینگ توسعه فردی، کمک به سلامت بدن و بهبود و توسعه جسم میباشد. برای توسعه جسمانی باید به میزان کافی ورزش نمود، خواب کافی داشت و تغذیه مناسب. رعایت این موارد منجر به تناسب اندام میگردد که خود باعث افزایش اعتماد به نفس افراد است.

 

بهبود و توسعه ذهنی

تعدادی از موارد مهم در توسعه ظرفیت ذهن را برای شما بازگو میکنیم:

– افزایش اعتماد به نفس

– کنترل هیجانات و احساساتی مثل ترس، خشم، استرس و …

– تقویت ذهن از طریق افکار مثبت

– مدیریت زمان انرژی و تمرکز

– کسب مهارت‌های ارتباطی و خود انگیزشی

– کسب مهارت‌های دیجیتال

 

توسعه شرایط روحی و روانی

ذهن افراد اکثرا درگیر مسائل و مشکلاتی است که غالبا در ذهن ساخته شده و هرگز به وقوع نمی پیوندد. برای سامان بخشیدن به وضعیت ذهن و روح خود باید ذهن را از این مسائل رهایی بخشید. موارد زیر موجب میگردد تا وضعیت روحی و روانی تان بهبود یابد:

– تمرینات ریلکسی و مدیتیشن

– همنشینی با اعضای خانواده، دوستان و به طور کل افرادی که بر انسان تاثیر مثبت دارند.

– انجام اموری که برای انسان لذت بخش است مانند: موسیقی، نقاشی و …

– اختصاص دادن زمانی به خود به دور از هر عاملی که موجب این گردد که حواستان از خودتان پرت شود.

 

نتیجه گیری :

این که شما بتوانید یک کوچ خوب بیابید بسیار مهم است. زیرا کوچ باید با شما همقدم و همسو باشد. باید بتواند هم از دید شما به مسائل نگاه کند و هم از زوایای دیگر. و پس از آن کمک کند تا شما نیز بتوانید مسئله را از زوایای مختلف دیده و مناسب آن راه حلی پیدا کنید.

در علم مدیریت نیز کوچینگ و تصمیم گیری یک ابزار محسوب میگردد تا مدیران بتوانند  بهترین استفاده را از آن ببرند.
مشاوران ساکوراد با سابقه چندین ساله در زمینه کوچینگ و توسعه فردی ، راه اندازی کسب و کار و … می توانند همواره راهنمای شما در این راه باشند.

مشاوره روانشناسی، سلامت و اموربیمه

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

ارسال دیدگاه