مشاوره فروش، بازاریابی و تحقیقات بازار (Market Research, Marketing & Selling)

مشاوره فروش، بازاریابی و تحقیقات بازار

مشاوره فروش چیست و چه کمکی به کارآفرینان می‌کند؟ آیا تحقیقات بازار می‌تواند منجر به بازاریابی بهتر و در نتیجه افزایش فروش گردد؟ این سوالات و دهها سوال دیگر، همواره در ذهن کارآفرینان و فعالان اقتصادی مطرح می‌شود.

در پاسخ به این سوالات مهم و حیاتی باید گفت تا زمانی که نسبت به یک صنعت شناخت خوبی نداشته و نقاط قوت و ضعف کسب و کارهای آن صنعت را شناسایی نکرده و از ویژگی‌ها و کارکردهای محصول یا خدمت آن آگاهی نداشته باشید، نمی‌توانید عملکرد خوبی در هیچیک از حوزه‌های بازاریابی و جذب مشتری و در نهایت فروش، داشته باشید.

اقدام به اجرای فعالیت‌های بازاریابی و فروش بدون انجام کامل تحقیقات بازار، همانند آن است که با چشم‌بند وارد مسابقه دومیدانی شده باشید! نه می‌توانید جلوی خود را ببینید، نه متوجه خواهید شد که چه کسانی از شما سبقت گرفته‌اند یا چه کسانی جا مانده‌اند و نهایتا اینکه نخواهید فهمید در کجای مسیر قرار دارید و به چه صورت باید مسابقه را به پایان برسانید.

مشاوره تحقیقات بازار قبل یا همگام با مشاوره فروش به شما کمک می‌کند تا روندهای آشکار و پنهان بازار هدف خود را شناسایی کرده و از این معدن اطلاعات عظیم اطلاعات مشتریان و رقبا، به نفع خود برداشت کنید و بتوانید بازاریابی و فروش موفقی داشته باشید.

همچنین یک مشاور تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش مجرب می‌تواند با ارائه مشاوره‌ی مربوط به کسب و کار و سپس مشاوره فروش به شما در هریک از مراحل مختلف کسب و کار کمک نماید تا پس از راه‌اندازی آن، خوب فکر کرده، درست تصمیم گرفته و به خوبی عمل نموده و فرآیند تغییر رفتار و بهبود مشکلات، سرعت بخشید و از هدر رفت سرمایه‌های زمانی و مالی جلوگیری نمایید تا در نهایت توان پیش‌بینی، ارزیابی و بهبود تغییرات رفتاری را بالا ببرید.

اعضای شبکه مشاوران در حوزه «تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش»

گلچینی از برترین و مجرب‌ترین اساتید و متخصصان حوزه‌های مختلف تخصصی

خدمات تخصصی ترجمه

به کمک شبکه مترجمین کسب و کار ساکوراد، با خیال راحت به حضور در بازارهای بین‌المللی فکر کن!​

مشاور تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش کیست؟

مشاوره فروش و بازاریابی و مشاوره تحقیقات بازار،  قادر است به کسب و کارها در تهیه، تدوین و اجرای انواع کمپین بازاریابی فروش Sales & Marketing Campaign و همچنین طرح پلن جامع بازاریابی و فروش Sales & Marketing Plan کمک کند.

مدتها لازم است تا یک متخصص تحقیقات بازار و بازاریابی، تحصیلات تخصصی و دانشگاهی خود را در این حوزه ارزشمند به پایان رسانده و تجارب گرانمایه‌ای در دنیای واقعی کسب و کار کسب نماید.

مشاوران زبده تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش معمولا پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی؛ سالهای متمادی در بخشهای مختلف کارشناسی، سرپرستی و مدیریت ارشد تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش فعالیت کرده و کسب تجربه نموده‌اند.

بنابراین پس از گذشت یک دهه از تجارب تخصصی و مدیریتی حرفه‌ای، معمولا استخدام دائم و تمام وقت این متخصصان برای مشاوره بازاریابی و فروش در کسب و کار های استارت آپی و نوپا هزینه بالایی داشته و در اغلب موارد، مقدور نیست. در نتیجه بسیاری از کسب و کارها در دنیای پرتلاطم و پررقابت تجارت امروز، تنها قادرند از خدمات مشاوران حرفه‌ای تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش برای دریافت مشاوره بصورت پروژه‌ای و یا ساعتی بهره‌مند شوند.

مشاوره فروش ، مشاوره بازاریابی، مشاوره تحقیقات بازار، آموزش تکنیک‌های بازاریابی حرفه‌ای و فروش برای افزایش درآمد و آموزش روش‌های مذاکره با مشتری از تخصص‌های مشاوران ساکوراد می‌باشد. جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دکتر بنفشه سیدکباری متخصص حوزه‌های مشاوره فروش، بازاریابی و تحقیقات بازار

مشاور بازاریابی ، فروش و برندسازی چه وظایفی دارد؟

مشاوره بازاریابی به بنگاه اقتصادی کمک می‌کند تا استراتژی بازاریابی خود را برای رشد سودآور، بهینه نماید. این مشاوران، مدیریت کار را با ترسیم دیدگاههای مشتریان، بازار،و محیط های درون و برون سازمانی به اجرا در می آورد.

خدمات مشاوره برندینگ ، بازاریابی و فروش به شما کمک می کند تا موقعیت، وضعیت رشد و سرمایه‌گذاری در برند های خود را برای تمایز و توسعه اقتصادی شناخته و از آنها حداکثر بهره‌برداری را نماید.

همچنین شما قادر خواهید بود به کمک مشاوره فروش و بازاریابی، نقاط تفاوت هر برند تجاری را بهتر بشناسید، بینشی برای رشد سهم، بهبود جایگاه یابی و هدف گذاری شفاف تر برای بخش‌های مختلف مشتریان کسب کنید.

یک مشاور برندسازی و بازاریابی مجرب به برندهای مطرح اندیشیده و سپس به کمک ابزارهای تحلیلی، پتانسیل بازار را در نظر گرفته و برای دستیابی به اهداف بزرگتر، استراتژی مناسب را تدوین می کند.

در طی این فرایند، مشاور فروش و بازاریابی پیروی از رسالت شرکت را تضمین کرده و موفقیت، سنجش استراتژی و پیگیری نتایج آن استراتژی را هنگام اجرای یک برنامه (پلن) جامع بازاریابی، ارزیابی می کند.

چه زمانی به یک مشاوره فروش نیاز داریم؟

معمولا بنگاههای اقتصادی تمایل دارند نسبت به استخدام یک مشاور بازاریابی اقدام نمایند تا دائما در حال تحلیل رقبا و مشتریان باشند. جالب آنکه، نیاز به مشاوره بازاریابی و فروش معمولا بر اساس ماهیت تجارت، صنعت و اندازه شرکت متفاوت است. در ادامه به خدمات مشاوره در زمینه فروش و بازاریابی در مشاغل مختلف می‌پردازیم:

مشاوره فروش در استارتاپ ها و مشاغل کوچک

مشاغل کوچک و استارتاپ‌ها معمولا توانایی استخدام متخصصان بازاریابی و فروش برای دریافت مشاوره بازاریابی و فروش تمام وقت را ندارند و معمولا از فارغ‌التحصیلان تازه وارد در این رشته کمک می‌گیرند. مشاوره بازاریابی می‌تواند بصورت زیر در تنظیم استراتژی‌های بازاریابی به استارتاپ‌ها کمک کند:

 • – تجزیه بازاریابی موردنیاز برای استقرار نام تجاری در بازار هدف
 • – انجام تحقیقات بازار و ساخت ماژول تجاری
 • – بررسی کانال‌های مختلف بازاریابی و تکنیک‌های تبلیغاتی
 • – کمک به طراحی سفر مصرف کننده و توسعه محصول
 • – راه‌اندازی کانال‌های مختلف بازاریابی و فروش
  

افزایش درآمد با کمک مشاوره فروش

مشاوره فروش در برندهای متوسط

کسب و کارها و شرکتهای متوسط، معمولا تیم‌ها و یا آژانس‌های بازاریابی اختصاصی خود را دارند. استخدام مشاور بازاریابی و استفاده از خدمات مشاوره بازاریابی در اینگونه شرکت‌ها می‌تواند در انجام ماموریت‌های اصلی زیر به شرکت کمک کند:

 • – ارائه چشم اندازهای خارجی و بررسی چالشهای درونی شرکت
 • – بررسی فرصتهای بازار
 • – بازسازی و بهینه سازی فرآیند سازمانی
 • – مشاوره فروش در حوزه مدیریت استراتژی‌های بازاریابی
 • – تهیه نقشه راه برای بهبود عملکرد و بازگشت سرمایه
 • – استفاده از تخصص ‌های موجود در تیم بازاریابی شرکت
 • – ارائه دیدگاه های نوین از شخصیت مشتری و بازار
 • – تجزیه و تحلیل جامع بازار

تیم حرفه‌ای ساکوراد ارائه‌دهنده بهترین خدمات مشاوره کسب و کار از جمله مشاوره تحقیقات بازار ، مشاوره بازاریابی و  فروش ، مشاوره حقوقی ، مشاوره مالی و … می باشد. جهت دریافت خدمات مشاوره با ما تماس بگیرید.

مهارت‌های مشاور تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش مجرب :

از آنجا که مشاور بازاریابی و فروش بسته به شرایط کسب و کار به مهارتها و تواناییهای متفاوتی نیاز دارد. بنابراین، یک مشاور با تجربه می‌بایست در زمینه مشاوره بازاریابی و فروش ۶ مهارت اصلی داشته باشد تا بتواند نقش خود را به طور موثر ایفا کند:

۱- شناخت بازار

۲- شناخت مشتری

۳- تفکر استراتژیک

۴- تسلط بر کانال‌های بازاریابی

۵- تسلط بر فناوری

۶- مدیریت عملکرد

تحقیقات بازار یا تحقیقات بازاریابی؟

تحقیقات بازار چیست؟

در مشاوره فروش حرفه‌ای، تحقیقات بازار (Market Research) فرآیند جمع‌آوری داده درباره پرسونای مخاطب هر کسب‌وکار، مخاطب هدف و مشتری است که از طریق آن می‌توان متوجه شد تا چه حد محصول یا خدمات شما موفق عمل خواهند کرد.

کسب‌وکارها معمولا از این اطلاعات برای طراحی بهتر محصول، بهبود تجربه مشتری و تقویت پیام بازاریابی استفاده می‌کنند تا بتوانند مشتریان بالقوه و باکیفیت بیشتری را جذب کنند و نرخ تبدیل کسب‌وکارشان را افزایش دهند.

طراحی پرسشنامه تحقیقات بازار از اصولی‌ترین و بنیادی‌ترین کارهایی است که هر کسب‌ و کاری باید در کنار دریافت مشاوره بازاریابی آن را انجام دهد.

با انجام تحقیقات بازار می‌توانید تصمیماتی داده محور و منطقی بگیرید، از حدس و گمان فاصله گرفته و منابع خود را صرف پروژه‌هایی کنید که واقعا عملی هستند. 

 

تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی (Marketing Research)، فرآیندی است که طی آن متوجه می‌شوید در کدام بخش از بازار کسب‌وکارتان موفق عمل خواهید کرد و تمام تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بازاریابی شرکت را می‌توانید با آن بسنجید.

در نگاه اول ممکن است با خود فکر کنید که بخش ابتدایی این تعریف بسیار شبیه به تحقیقات بازار است؛ اما باید بدانید که در تحقیقات بازاریابی، درباره فعالیت‌های بازاریابی کسب‌وکار تحقیق می‌کنیم و تغییرات کوچک در چشم‌انداز آینده را بررسی می‌کنیم.

بنابراین پرسشنامه تحقیقات بازار به بررسی بازار می‌پردازد و پرسشنامه تحقیقات بازاریابی به بررسی همه مسائل مربوط به بازاریابی می‌پردازد.

چگونه مشاوره تحقیقات بازار، بازاریابی و فروش آنلاین به رشد کسب‌وکارتان کمک می‌کند؟

اکنون که می‌دانید پرسشنامه تحقیقات بازار چیست و چه جایگاهی در مشاوره فروش داشته و از چه روش‌هایی باید برای انجام آن استفاده کرد؛ باید بدانید که چگونه از نتایج آن برای رشد کسب‌وکارتان استفاده کنید و چگونه داده‌های مختلف آن را بکار ببندید:

 

۱- مخاطب خاص خود را خواهید شناخت

نظرسنجی‌ها و پرسشنامه‌های تحقیقات بازار موقعیت بسیاری خوبی برایتان فراهم می‌کنند که اطلاعات بازار هدفتان را داشته باشید. اگر مخاطب خاص خود را به درستی بشناسید مطمئن خواهید شد که تلاش‌هایتان موثر واقع شده است.


۲- درباره محصول خود بازخوردهای فراوانی خواهید گرفت

فرض کنید پس از زمان زیادی توانسته‌اید محصولی را به بازار عرضه کنید. اگر مشتریان آن محصول را نخواهند چه می‌شود؟ اگر همزمان با دریافت مشاوره فروش، برای تحقیقات بازار، پرسشنامه آنلاین محصول را پیش از تولید و عرضه آن به مخاطب هدف ارسال کنید، بهتر می‌توانید درباره زیر و بم آن تصمیم بگیرید.

۳- در مقایسه با رقبا کجای بازار هستید

اگر می‌خواهید بدانید کجای بازار هستید باید در تحقیقات بازار خود پرسشنامه آگاهی از برند را برای مخاطبانتان ارسال کنید و ببینید چقدر مشتریان بالقوه شما را می‌شناسند. بدین ترتیب خواهید فهمید که درباره شما چه فکری می‌کنند.

 

۴- درباره کمپین‌ها و رویدادهای آتی خود بهتر تصمیم می‌گیرید

با انجام تحقیقات بازار آنلاین متوجه می‌شوید که رویدادهای قبلی‌تان چه نقاط ضعفی داشته‌اند و اکنون باید چگونه آن‌ها را برطرف کنید.

 

اگر به مشتریانتان یک تبلیغ اینستاگرامی نشان بدهید بیشتر شما را خواهند شناخت یا اگر بیلبورد تبلیغاتی‌تان را در بزرگراه ببینند برایتان بهتر است؟

 

پاسخ این پرسش و بسیاری پرسشهای دیگر را می‌توانید از طریق پرسشنامه تست تبلیغ دریابید.

۵- محتواهای تازه و اصیل تولید می‌کنید

در تحقیقات بازار، پرسشنامه پرسونای مخاطب دیدی تازه از زوایای ناشناخته مخاطبانتان به شما می‌دهد. با استفاده از نتایجی که به دست آورده‌اید می‌توانید محتوایی تولید کنید که واقعا برای مخاطب مفید است و به او کمک می‌کند به اهدافش برسد.

 

۶- برای تست برندینگ، موقعیت و نام خود استفاده کنید

شعار معروف نایکی را حتما شنیده‌اید: «Just do it» چه اتفاقی می‌افتد که برخی از شعارها تا این حد معروف و پسندیده می‌شوند؟

 

اگر می‌خواهید شعارها، نام و برندینگ شما نیز تست شود و ببینید باید از چه کلماتی برای توصیف خود استفاده کنید، در تحقیقات بازار از پرسشنامه تست تبلیغ یا پرسشنامه بازخورد درباره نام محصول استفاده کنید تا رفتارها، انگیزه‌ها و اولویت‌های مصرف کننده را بهتر بشناسید و بهتر از رقبا عمل کنید.

مشاوره تحقیقات بازار

ابعاد مختلف مشاوره فروش، بازاریابی و تحقیقات بازار

پیش از انجام هرگونه تحقیقات بازار در فرایند مشاوره فروش، چه باید کرد؟

یکی از گامهای مهم فرایند مشاوره بازاریابی و فروش و پیش از آغاز تحقیقات بازار، تهیه یک خلاصه تحقیق است که شامل موارد زیر بوده و بسیار حائز اهمیت است:

۱- سابقه محصول یا برند شما: این بخش می‌تواند شامل زمان تاسیس کسب و کار شما، حجم معاملات صورت گرفته، جایگاه فعلی شما در بازار و همچنین انتظار شما از مشاوره فروش و تحقیق بازار. ممکن است تئوری‌ها و ایده‌های خاصی در مورد توسعه برند شما و بررسی آن وجود داشته باشد.

۲- اهداف یا آنچه که از اطلاعات انتظار دارید، به شما بگوید.

۳- توصیفی از بازار هدف خود (افرادی که شما می‌خواهید نظرات آنان را جمع‌آوری کنید): جامعه آماری (بازار هدف)، بخش مهمی از فرایند مشاوره برای هر دو گونه تحقیق می‌باشد.

برای مثال، اگر شما در حال تولید برند جدیدی در زمینه غلات صبحانه هستید، مهم است که جامعه هدف شما به طور منظم غلات صبحانه بخورند و آن را خرید کنند و سن و جمعیت‌شناسی آنان مربوط به مخاطبان هدف شما باشند.

این یک مسئله آشکاری است، اما انجام مصاحبه با بازنشستگان در مورد غلات صبحانه کودکان، انتخاب درستی نیست.

۴- نوع اطلاعات مورد نیاز شما: برای مثال، کیفی یا کمی.

۵- نمونه‌هایی از محصولات و بسته‌بندی‌ها که ممکن است در طول مشاوره تحقیقات بازار به پاسخ‌دهندگان نشان داده شود.

۶- بودجه: شما چه میزان سرمایه برای خرج کردن در این پروژه دارید؟

۷- زمان‌بندی: شما چه زمانی واقعا نیاز به بازخورد دارید؟ اشتباه رایج بسیاری از شرکت‌ها، این است که آنها برای تحقیق به اندازه کافی برنامه‌ریزی نکرده‌اند.

برخی خدمات در حوزه مشاوره فروش، بازاریابی و تحقیقات بازار :

 • – بررسی بازار و ضریب نفوذ برند، محصول و یا خدمات
 • – بررسی کیفیت محصول (رنگ، طعم، مزه، بسته بندی و غیره)
 • – مطالعه استراتژی ورود به بازار
 • – بررسی بازار محصول یا خدمات جدید
 • – تست محصول جدید و یا بسته بندی آن
 • – تحقیق در مورد ایده
 • – بررسی رضایت مندی محصول
 • – بررسی نحوه استفاده از محصول در منازل
 • – تحقیق پیرامون تقسیم بندی بازار و مشتریان
 • – بررسی جایگاه برند در ذهن مخاطبان و عادات مصرف کنندگان
 • – تحلیل رفتار فروشندگان
 • – پایش بازار و کانال‌های توزیع و فروش
 • – تحقیقات B2B و B2C
 • – آسیب‌شناسی محصولات و خدمات شرکت و شناسایی فرصت‌های ارتقاء کیفیت
 • – چیدمان صحیح محصول
 • – فرهنگ سازی مصرف و آموزش مصرف کننده
 • و …
مشاوره فروش

تفاوت بازاریابی، تبلیغات، برندینگ و روابط عمومی در مشاوره فروش

برندسازی چیست و چه تاثیری در بازاریابی و فروش دارد؟

در مشاوره فروش، برندینگ یا برندسازی به معنای آن است که شما بتوانید برند خود را به مخاطبین تان معرفی نمایید. در واقع برندسازی یعنی تلاش برای رسیدن به معروفیت و محبوبیت. این کار معمولا برای اشخاص یا کسب و کارها و با هدف شهرت و اعتبار انجام میشود. روش های گوناگونی برای برندسازی وجود دارد که هدف کلی آنها آگاهی بخشیدن به عموم در مورد نام و برند شما است.

شاید برای خیلی از افراد این سوال پیش بیاید که برندینگ در مشاوره بازاریابی چه نقشی دارد و تا چه حد تاثیرگذار است. اصولا برندسازی در دو سطح بازارهای صنعتی و بازارهای مصرفی انجام می‌شود که هرکدام از آنها از قواعد و اصول مشخصی پیروی میکنند. در واقع یکی از مواردی که در هنگام ارائه خدمات مشاوره جهت افزایش فروش پیشنهاد می‌شود برندسازی است.

همه ما میدانیم که امروزه و در عصر حاضر صنعت و تجارت بین الملل هم مانند خیلی از موارد دیگر با سرعت در حال پیشرفت است. از این رو برندها دیگر به یک کشور و یک جامعه محدود نمی‌شوند و باید به وسیله ساخت یک برند موفق به تمام دهکده جهانی خدمت‌رسانی کرد.

ارسال دیدگاه