0

مشاوره آمار و تحقیقات بازار (Market Research)

تحقیقات بازار

اولین سوالی که در ذهن کارآفرینان و فعالان اقتصادی مطرح میشود این است که تحقیقات بازار چیست و مشاوره آمار و تحقیقات بازار چه کمکی به آنها می کند؟

در پاسخ به این سوالات مهم و حیاتی باید گفت تا زمانی که نسبت به یک صنعت شناخت خوبی نداشته و نقاط قوت و ضعف کسب و کارهای آن صنعت را شناسایی نکرده و از ویژگی‌ها و کارکردهای محصول یا خدمت آن آگاهی نداشته باشید، نمی توانید عملکرد خوبی در هیچیک از حوزه های بازاریابی و جذب مشتری و در نهایت فروش، داشته باشید.

اقدام به اجرای فعالیت های بازاریابی بدون انجام کامل تحقیقات بازار، همانند آن است که با چشم بند وارد مسابقه دو میدانی شده باشید! نه می‌توانید جلوی خود را ببینید، نه متوجه خواهید شد که چه کسانی از شما سبقت گرفته اند یا چه کسانی جا مانده اند و نهایتا اینکه نخواهید فهمید در کجای مسیر قرار دارید و به چه صورت باید مسابقه را به پایان برسانید.

مشاوران تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند تا روندهای آشکار و پنهان بازار هدف خود را شناسایی کرده و از این معدن اطلاعات عظیم اطلاعات مشتریان و رقبا، به نفع خود برداشت کنید.

خدمات تخصصی ترجمه

به کمک شبکه مترجمین کسب و کار ساکوراد، با خیال راحت به حضور در بازارهای بین‌المللی فکر کن!​

تحقیقات بازار یا تحقیقات بازاریابی؟

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار فرآیند جمع‌آوری داده درباره پرسونای مخاطب هر کسب‌وکار، مخاطب هدف و مشتری است که از طریق آن می‌توان متوجه شد تا چه حد محصول یا خدمات شما موفق عمل خواهند کرد. کسب‌وکارها معمولا از این اطلاعات برای طراحی بهتر محصول، افزایش تجربه مشتری و ایجاد پیام بازاریابی بهتر استفاده می‌کنند تا بتوانند مشتریان بالقوه و با کیفیت بیشتری را جذب کنند و نرخ تبدیل کسب‌وکارشان را افزایش دهند.

 

طراحی پرسشنامه تحقیقات بازار از اصولی‌ترین و بنیادی‌ترین کارهایی است که هر کسب‌وکاری باید آن را انجام دهد.

 

با انجام تحقیقات بازار (Market Research) می‌توانید تصمیماتی داده محور و منطقی بگیرید، از حدس و گمان فاصله بگیرید و منابع خود را پروژه‌هایی تبدیل کنید که واقعا عملی هستند. کسب‌وکارها در مراحل مختلفی از رشد خود می‌توانند از انواع فرم تحقیقات بازار استفاده کنند.

 

تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی (Marketing Research)، فرآیندی است که طی آن متوجه می‌شوید در کدام بخش از بازار کسب‌وکارتان موفق عمل خواهید کرد و تمام تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بازاریابی شرکت را می‌توانید با آن بسنجید.

 

در نگاه اول ممکن است با خود فکر کنید که بخش ابتدایی این تعریف بسیار شبیه به تحقیقات بازار است؛ اما باید بدانید که در تحقیقات بازاریابی، درباره فعالیت‌های بازاریابی کسب‌وکار تحقیق می‌کنیم و تغییرات کوچک در چشم‌انداز آینده را بررسی می‌کنیم.

 

بنابراین پرسشنامه تحقیقات بازار به بررسی بازار می‌پردازد و پرسشنامه تحقیقات بازاریابی به بررسی همه مسائل مربوط به بازاریابی می‌پردازد.

چگونه تحقیقات بازار آنلاین به رشد کسب‌وکارتان کمک می‌کند؟

اکنون که می‌دانید پرسشنامه تحقیقات بازار و بازاریابی چیست و از چه روش‌هایی باید برای انجام آن استفاده کرد باید بدانید که چگونه از نتایج آن برای رشد کسب‌وکارتان استفاده کنید و چگونه داده‌های مختلف آن را به کار ببندید. به این چند نکته زیر حتما توجه کنید:

 

۱- مخاطب خاص خود را خواهید شناخت

نظرسنجی‌ها و پرسشنامه‌های تحقیقات بازار موقعیت بسیاری خوبی برایتان فراهم می‌کنند که اطلاعات بازار هدفتان را داشته باشید. اگر مخاطب خاص خود را به درستی بشناسید مطمئن خواهید شد که تلاش‌هایتان موثر واقع شده است.


۲- درباره محصول خود بازخوردهای فراوانی خواهید گرفت

فرض کنید پس از زمان زیادی توانسته‌اید محصولی را به بازار عرضه کنید. اگر مشتریان آن محصول را نخواهند چه می‌شود؟ اگر برای تحقیقات بازار، پرسشنامه آنلاین محصول را پیش از تولید و عرضه آن به مخاطب هدف ارسال کنید، بهتر می‌توانید درباره زیر و بم آن تصمیم بگیرید.

 

۳- در مقایسه با رقبا کجای بازار هستید

اگر می‌خواهید بدانید کجای بازار هستید باید در تحقیقات بازار خود پرسشنامه آگاهی از برند را برای مخاطبانتان ارسال کنید و ببینید چقدر مشتریان بالقوه شما را می‌شناسند. بدین ترتیب خواهید فهمید که درباره شما چه فکری می‌کنند.

 

۴- درباره کمپین‌ها و رویدادهای آتی خود بهتر تصمیم می‌گیرید

با انجام تحقیقات بازار آنلاین متوجه می‌شوید که رویدادهای قبلی‌تان چه نقاط ضعفی داشته‌اند و اکنون باید چگونه آن‌ها را برطرف کنید.

 

اگر به مشتریانتان یک تبلیغ اینستاگرامی نشان بدهید بیشتر شما را خواهند شناخت یا اگر بیلبورد تبلیغاتی‌تان را در بزرگراه ببینند برایتان بهتر است؟

 

پاسخ این پرسش و بسیاری پرسشهای دیگر را می‌توانید از طریق پرسشنامه تست تبلیغ دریابید.

۵- محتواهای تازه و اصیل تولید می‌کنید

در تحقیقات بازار، پرسشنامه پرسونای مخاطب دیدی تازه از زوایای ناشناخته مخاطبانتان به شما می‌دهد. با استفاده از نتایجی که به دست آورده‌اید می‌توانید محتوایی تولید کنید که واقعا برای مخاطب مفید است و به او کمک می‌کند به اهدافش برسد.

 

۶- برای تست برندینگ، موقعیت و نام خود استفاده کنید

شعار معروف نایکی را حتما شنیده‌اید: «Just do it» چه اتفاقی می‌افتد که برخی از شعارها تا این حد معروف و پسندیده می‌شوند؟

 

اگر می‌خواهید شعارها، نام و برندینگ شما نیز تست شود و ببینید باید از چه کلماتی برای توصیف خود استفاده کنید، در تحقیقات بازار از پرسشنامه تست تبلیغ یا پرسشنامه بازخورد درباره نام محصول استفاده کنید تا رفتارها، انگیزه‌ها و اولویت‌های مصرف کننده را بهتر بشناسید و بهتر از رقبا عمل کنید.

مشاوره تخصصی کسب و کار

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

پیش از انجام هرگونه تحقیقات بازار، چه باید کرد؟

پیش از آنکه تحقیقات بازار خود را آغاز نمایید، تهیه یک خلاصه تحقیق که شامل موارد زیر خواهد بود، بسیار حائز اهمیت است:

۱- سابقه محصول یا برند شما: این بخش می‌تواند شامل زمان تاسیس شرکت کسب و کار شما، حجم معاملات صورت گرفته، جایگاه فعلی شما در بازار و همچنین انتظار شما از تحقیق بازار. ممکن است تئوری‌ها و ایده‌های خاصی در مورد توسعه برند شما و بررسی آن وجود داشته باشد.

۲- اهداف یا آنچه که از اطلاعات انتظار دارید، به شما بگوید.

۳- توصیفی از بازار هدف خود (افرادی که شما می‌خواهید نظرات آنان را جمع‌آوری کنید): جامعه آماری (بازار هدف)، بخش مهمی از فرایند برای هر دو گونه تحقیق می‌باشد.

برای مثال، اگر شما در حال تولید برند جدیدی در زمینه غلات صبحانه هستید، مهم است که جامعه نمونه شما به طور منظم غلات صبحانه بخورند و آن را خرید کنند و سن و جمعیت‌شناسی آنان مربوط به مخاطبان هدف شما باشند.

این یک مسئله آشکاری است، اما انجام مصاحبه با بازنشستگان در مورد غلات صبحانه کودکان، انتخاب درستی نیست.

۴- نوع اطلاعات مورد نیاز شما: برای مثال، کیفی یا کمی.

۵- نمونه‌هایی از محصولات و بسته‌بندی ها که ممکن است در طول تحقیقات بازار به پاسخ‌دهندگان نشان داده شود.

۶- بودجه: شما چه میزان سرمایه برای خرج کردن در این پروژه دارید؟

۷- زمان‌بندی: شما چه زمانی واقعا نیاز به بازخورد دارید؟ اشتباه رایج بسیاری از شرکت‌ها، این است که آنها برای تحقیق به اندازه کافی برنامه‌ریزی نکرده‌اند.

برخی خدمات در حوزه تحقیقات بازار :

 • – بررسی بازار و ضریب نفوذ برند، محصول و یا خدمات
 • – بررسی کیفیت محصول (رنگ، طعم، مزه، بسته بندی و غیره)
 • – مطالعه استراتژی ورود به بازار
 • – بررسی بازار محصول یا خدمات جدید
 • – تست محصول جدید و یا بسته بندی آن
 • – تحقیق در مورد ایده
 • – بررسی رضایت مندی محصول
 • – بررسی نحوه استفاده از محصول در منازل
 • – تحقیق پیرامون تقسیم بندی بازار و مشتریان
 • – بررسی جایگاه برند در ذهن مخاطبان و عادات مصرف کنندگان
 • – تحلیل رفتار فروشندگان
 • – پایش بازار و کانال‌های توزیع و فروش
 • – تحقیقات B2B و B2C
 • – آسیب‌شناسی محصولات و خدمات شرکت و شناسایی فرصت‌های ارتقاء کیفیت
 • – چیدمان صحیح محصول
 • – فرهنگ سازی مصرف و آموزش مصرف کننده
 • و …
مسیریابی شغلی
ارسال دیدگاه