0

مشاوره سلامت و درمان (Health & Treatment)

مشاوره سلامت و درمان
مشاوره سلامت و درمان به مشتریان این امکان را می دهد تا رفتارهای سالم در زندگی را اتخاذ کرده و آن‌ها را حفظ کنند؛ که این کار می تواند از بیماری‌های مزمن جلوگیری و یا آن‌ها را کاهش دهد.
مشاوران سلامت و درمان از افرادی که خواستار اصلاح سبک زندگی و رفتار خود هستند، پشتیبانی می کنند.

مشاوره سلامت و درمان چیست و چه وظیفه ای دارد؟

 وظیفه یک مشاوره سلامت به طور کل این است که به افراد کمک کند تا بهترین رفتار و سالم ترین رفتار را در زندگی انتخاب کنند و با اینکار از پیشامد بسیاری از بیماری ها جلوگیری نموده و یا شدت آن را کاهش دهند. کسانی که تمایل دارند سبک زندگی خود را اصلاح نمایند و رفتارشان را بهبود بخشند میتوانند با مراجعه به مشاوره سلامت و درمان، از خدمات آنها بهره گیرند. 

به عنوان مثال اگر شما قصد داشته باشید که روش تغذیه خود را بهبود بخشید، انرژی تان را افزایش دهید و یا کاهش وزن داشته باشید میتوانید به مشاور سلامت و تغذیه مراجعه نمایید. مشاور به حرفهای شما گوش داده و کمک میکند تا هدف خود را پیدا کنید و در راه رسیدن به هدفتان همراه شما خواهد بود و با توصیه های مفید شما را پشتیبانی میکند.

در واقع مشاور به جای آنکه به شما دستور غذایی کتبی دهد، به شما کمک میکند تا رفتار و سبک زندگی و عادات غذایی تان را تغییر دهید

یک مشاور سلامت می تواند در انجام همه عادات و رفتارهای خوب، به شما کمک کند.

 

سلامت روان

 زمانی که نزد یک روانشناس میرویم اولین چیزی که مورد بررسی قرار میگیرد، سلامت روان است. سلامت روان نیز مانند سلامت جسمی بسیار مهم است و البته این مورد ارتباط مستقیمی با وضعیت جامعه دارد. آسودگی خاطر در بخشهای مختلف زندگی مانند مسائل مالی در زندگی شخصی یا روابط سالم کاری و … باعث میگردد تا فرد احساس امنیت نموده و دارای سلامت روانی باشد. 

مشاوره سلامت روان راهی برای حل مشکلات روانی است.

چند اصل در مشاوره سلامت روان:

آرامش، مدیریت هیجان و شناخت سه اصل مهم در مشاوره سلامت روان میباشد.

ابتدایی ترین و ساده ترین روشی که با کنترل آن میشود در مورد سلامت روان هر شخص نظر داد، بررسی رفتار اوست. پس اگر شخصی رفتاری متناسب با شرایط پیرامونی خود داشته باشد میتوان گفت که از سلامت روانی برخوردار است. 

مشاوره سلامت و درمان سعی بر این دارد که با شناخت بهتر ذهن و مغز افراد آنها را  به سمت  زندگی بهتر و ارتقای سلامت هدایت کند.

اینکار مهمترین کاری است که هر روانشناس یا مشاوره سلامت انجام میدهد.

تعداد ی از وظایف و خدمات مشاوره سلامت و درمان

– آموزش مهارت های زندگی برای جمعیت عمومی

– کمک های اولیه روانشناختی و حمایت های روانی ،اجتماعی در حوادث غیر مترقبه و بلایا

– آموزش خودمراقبتی درحوزه سلامت روان در جمعیت عمومی

–  آموزش های مربوط به مسائل روانشناختی برای بیماران دارای افسردگی

– آموزش های لازم جهت پیشگیری از اعتیاد

– آموزش های لازم جهت پیشگیری از مصرف دخانیات ،الکل و مواد و فاکتورهای خطر سلامت اجتماعی

– آموزش های روانشناختی به افراد غربال مثبت مصرف مواد و الکل

– آموزش های لازم به کودکان خشونت دیده یا شاهد خشونت

– آموزش های لازم به والدین یا مراقبین کودکان خشونت دیده

– آموزش و توانمند سازی زنان خشونت دیده و آسیب دیده

– آموزش مهارت های لازم جهت فرزند پروری و تربیت نوجوانی سالم

– آموزش های لازم جهت  پیشگیری از اقدام به خودکشی در افراد

 

مشاوران ساکوراد به عنوان متخصصین مشاوره در زمینه های مختلف کسب و کار  از جمله مشاوره فروش ، سلامت و درمان و … آماده خدمت رسانی به شما کاربران گرامی می باشند. جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

مشاوره سلامت و درمان

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

تعدادی از زمینه های خدمات مشاوره سلامت و درمان

مشاوره تغذیه

 شما برای بهبود وضعیت سلامت بدن خود میتوانید از کمک های مشاوره تغذیه استفاده نمایید. مشاور تغذیه با دریافت اطلاعات لازم از شما،  عادات غذایی تان را کنترل میکند، مواد مورد نیاز بدن تان را شناسایی نموده و ایرادات آن را رفع می نماید.

چرا از مشاوره تغذیه به عنوان مشاوره سلامت و درمان استفاده کنیم؟

افراد برای تغییر یا تثبیت یک رژیم غذایی مناسب، بهتر است که از مشاوره تغذیه راهنمایی بگیرند. مشاوره تغذیه کمک میکند تا یک بیمار ذهنی یا فیزیکی بداند که به مواد غذایی مغذی‌تری برای مقابله با داروهای شیمیایی و عوارض جانبی آنها نیاز دارد. مشاوره تغذیه در درمان افراد مبتلا به اختلالات تغذیه نیز نقش مهمی دارند.

افرادی که به طور مستمر از داروهای خاص، مثل داروهای افسردگی استفاده می‌کنند، باید یک برنامه غذایی سالم و منظم هم داشته باشند تا اختلال در اثربخشی دارو را کم کنند. 

خیلی از داروها در کاهش یا افزایش وزن بسیار تاثیرگذارند. در این مواقع این مشاوره تغذیه است که با راهکارهای خود سلامت جسکی افراد را حفظ مینماید.

مشاور تغذیه با توجه به اطلاعاتی که از بیمار دریافت میکند، برنامه غذایی فعلی را بررسی نموده و اگر نیاز به تغییری داشته باشد آن را اعمال مینماید. 

مشاوره سلامت و درمان با توجه به تحصیلات مرتبط، تجارب خود در زمینه مشاوره سلامت و برخورداری از استانداردهای پزشکی، میتواند کمک شایانی به اشخاص داشته باشد و بر سبک زندگی آنان موثر باشد.

 

مشاوره ارتوپدی

 ارتوپدی یکی از شاخه های پزشکی و جراحی است که مربوط به سیستم حرکتی بدن که شامل عضلات ، استخوان ها ، مفاصل و دیگر بافت ها است، میباشد.

ارتوپدی از زیر مجموعه های علم جراحی است اما متخصص ارتوپد نمیتواند به تنهایی عمل جراحی انجام دهد.

تخصص ارتوپد در زمینه سیستم حرکتی بدن میباشد. اگر در نواحی دست ها ، پاها ، گردن ، کمر و لگن دچار مشکل گشتید، میتوانید به  یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

تشخیص درست توسط هر پزشک از نکات مهم در حوزه درمان بیماران است. متخصص ارتوپدی نیز مانند سایر پزشکان برای اینکه بتواند به خوبی و درستی درمان بیماران را انجام دهد، باید تشخیص درستی درباره بیماری فرد انجام دهد.

مشاوره ارتوپدی به عنوان مشاوره سلامت و درمان برای چه افرادی توصیه می شود؟

– کسانی که از درد مفاصل رنج میبرند

– کسانی که شاهد تغییر در شکل اتصالات اندام های حرکتی خود هستند 

– کسانی که به دلیل دردهای ناحیه کمر در ایستادن مستقیم مشکل دارند

– کسانی که دچار صدمات استخوانی شده اند

– کسانی که در اطراف مفاصل خود تورمی حس میکنند و یا دچار آسیب دیدگی استخوان میشوند

 

مشاوره قلب و عروق

 مشاوره قلب و عروق، در زمینه پیشگیری، تشخیص، درمان و پیگیری اختلالات و بیماری های مرتبط با قلبی به افراد کمک میکند.

بیماری هایی مانند اختلالات مادرزادی قلب، بیماری های عروق کرونر، نارسایی قلب، بیماریهای دریچه ای قلب، بی نظمی ها یا آریتمی های قلبی، بیماری های عضله قلب (میوکارد)، بیماری های مرتبط با فشار خون، از جمله مواردی هستند که در این تخصص به آنها پرداخته می‌شوند.به طور منظم توسط متخصص قلب و عروق، معاینه گردید و تحت نظر او باشید. با این کار میتوانید با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روز دنیا در زمینه دستگاه های پزشکی، خیلی از مشکلات قلبی را در مراحل اولیه تشخیص دهید و با کمک دارو کنترل نمایید تا درصد بالایی از عمل های جراحی جلوگیری نمایید. همچنین  در بیماری هایی نظیر بیماری های عروق کرونر و بیماری های مرتبط با فشار خون که زمینه ژنتیکی در آنها بسیار موثر است معاینه منظم بیمار نقش بسیار مهمی دارد.

چه کسانی نیاز به متخصص قلب و عروق به عنوان مشاوره سلامت و درمان دارند؟

– بسیاری از بیماران مانند دیابتی ها برای بررسی عملکرد قلب و عروق به صورت مرتب باید تحت معاینه قرار گیرند. این مورد در خصوص بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند نیزصدق میکند.

– خیلی از افراد در اقوام و نزدیکان درجه اول خود کسانی را دارند که مبتلا به بیماری قلبی هستند، این افراد باید از سنین کم پیگیر درمان خود باشند. و با کمک پزشک خود از روشهایی مانند انجام تست ورزش و … برای تشخیص بیماری استفاده نمایند.

– افرادی که سیگار میکشند نیز باید هرازگاهی معاینات قلبی و عروقی انجام دهند.

– افرادی که چربی خون بالا و فشار خون بالا دارند، البته فشارخون بالا معمولا علامت خاصی ندارد و پزشک تنها با چک کردن مرتب فشارخون میتواند بالا یا نرمال بودن آن را تشخیص دهد.

– افرادی که دارای اضافه وزن هستند و یا کسانی که علائم بیماری های قلبی را دارند.

 

مشاوره زنان

 همه بانوان در زندگی خود به دکتر زنان نیاز دارند و خصوصا در دوره های مختلفی باید تحت نظر متخصص زنان قرار بگیرند. به همین جهت انتخاب یک دکتر زنان خوب برای تمام بانوان امری مهم  ضروری میباشد. 

خیلی از خانم ها فکر میکنند که تنها در موارد خاص باید به متخصص زنان مراجعه کنند، اما خانم‌ها به دلیل مشکلات و بیماری هایی که به خاطر نحوه زندگی ، ساختار  فیزیولوژیک بدن ممکن است برایشان اتفاق بیفتد، باید مرتبا به یک متخصص زنان مراجعه کرده و تحت نظر باشند.

ایجاد اختلالات دوران قاعدگی از دیگر دلایلی است که بانوان را مجبور میکند که به پزشک زنان مراجعه کنند. چون اگر این اختلالات درمان نشود، میتواند مسائل جدی تری به وجود آورد. به همین دلیل ، توصیه اکثر متخصصین زنان این است که با ملاحظه کوچکترین تغییراتی در بدن، سریعا به متخصص زنان مراجعه کنند. 

 

مشاوره طب سنتی

 طب سنتی نیز مانند بسیاری از چیزهای دیگر با گذشت زمان دستخوش تغییرات گشته و دیگر مانند گذشته با روشهای قدیمی انجام نمیشود.  امروزه طب سنتی به عنوان یک راه پزشکی با اصول کلاسیک برای جلوگیری و درمان بیماران تحت نظر پزشکان انجام می شود.

طب سنتی میتواند باعث کاهش عوارض داروهای شیمیایی شود. طب سنتی دارای معایبی نیز میباشد، برخی معتقدند که طب سنتی نمیتواند درمان کامل بیماری ها باشد و تنها باید به عنوان روش های درمانی مکمل استفاده گردد.

البته طب سنتی طرفداران پر و پا قرصی دارد که برای اکثر مشکلات و بیماری های خود از این روش استفاده میکنند و به داروهای شیمیایی اعتقادی ندارند.

طب سنتی به عنوان مشاوره سلامت و درمان برای درمان کدام بیماری ها توصیه میشود؟

طب سنتی ابتدا به عنوان پیشگیری و سپس به عنوان درمان مورد استفاده قرار میگیرد. طب سنتی طبع هر فرد را در نظر گرفته و با بررسی آن برای بسیاری از بیماری ها راه حل ارائه میدهد و برای هر بیمار بسته به شرایط او داروهای مخصوص و روش درمانی اختصاصی پیشنهاد میدهد.

طب سنتی برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های پوستی، بیماری های جنسی، بیماری های زمینه ای از جمله قند خون ، چربی خون ، دیابت و … و مشکلات و مفصلی و… استفاده میگردد.

دیدگاه کاربران
 • سولماز ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  سلام. خانمی ۳۴ساله هستم مهندس پزشکی. دو سال پیش از همسرم جداشدم و الان یکساله که همراه پسر ۹ ساله و دختر ۳ سالم به استرالیا مهاجرت کردم. از اینکه پسرم در این کشور وقتی به سن نوجوانی برسه و بخواد دوست دختر داشته باشه خیلی نگرانم و اصلا نمیخوام سمت دختری بره. میدونم این فکر یا احساس درست نیست. از طرفی از مواجه شدن با دوره نوجوانبی بچه هام و مسایل جنسی مرتبط با اونها خیلی وحشت دارم. واقعا نمیدونم چکار کنم با این طرز فکر؟
  لطفا کمکم کنید

  • دکترنرگس پورطالب ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

   دوست عزیز سلام
   در دوره نوجوانی بالاخره تمایل به جنس مخالف خودش رو نشون میده و این طبیعی هست. مهم این است که شما با فرزندتون همدلی کنید و اطلاعات لازم در مورد چگونگی برخورد با این احساسات و حد و مرز ارتباط با جنس مخالف قبل از ازدواج را به فرزندتون ارائه کنید.
   موفق باشید.

  • آواتار
   مرضیه صداقت ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

   سلام و درود ؛ بهتره یکم از دید پسر نوجوان خود به مسائل نگاه کنید و با پسرتون همدلى کنید ولى حتما لازمه کنار این همدلى حد و مرزها و ارتباط درست و مهارت هاى زندگى که لازم هستند رو آموزش بدید که پسرتون در برابر ارتباطات خود آگاه عمل کنند و حتما از روانشناس کمک بگیرید

 • پارسا ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  با سلام و احترام
  پزشک عمومی ۳۱ ساله هستم که چهار سال است با همسرم که رزیدنت دندانپزشکی هستند، ازدواج کردم و طی این سالها رابطه خوبی باهم داریم. حدود یکسال که در یکی از مراکز سلامت مشغول فعالیت بودم، یکی از همکاران خانم که از بنده ۶ سال بزرگتر و مجرد است، بخاطر طرز فکر و رفتار خاصش نظرم را جلب کرد و از آن زمان با او در ارتباط هستم. دلم میخواهد این ارتباط ادامه داشته باشد. به جرات میتوانم بگویم دوستش دارم اما نه در حدی که به همسرم بی اعتنا باشم.
  من و این خانم دوست داریم رابطه ای صمیمی و عاطفی اما کنترل شده و با حفظ حریم خصوصی داشته باشیم اما آسیبی به زندگی هیچ کداممان وارد نشود. برای اینکه در موارد ضرور کمک حال هم باشیم.
  ممنون بابت راهنمایی های ارزنده شما

  • آواتار
   مرضیه صداقت ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

   با سلام.
   شرایط فعلی شما و بیان شرح حالی که دادید و
   در مورد مسله ای ک بیان کردید
   باید بگم ک این نوعی خیانت محسوب میشه و قطعا خودتون کاملا ب این امر واقفید.
   از طرفی با وجود دونستن این موضوع اما راغبید ب ادامه ارتباط، بدون تخریب رابطه ی اولی ک دارید.
   اما باید در نظر داشته باشید ک رفته رفته میل و اشتیاقتون برای برقراری رابطه بیشترخواهد شد چون نوعی وابستگی اینجا در حال شکل گیری
   و لزوما هر نوع خیانتی نمیتونه جنسی باشه، حتی خیانت عاطفی و احساسی، در نگاه خانم ها نابخشودنی تر از خیانت جنسی محسوب میشه.
   قطعا در این فرد ی سری مقوله های مثبتی رو کشف کردید ک اونو در همسرتون نمیبینید
   درسته
   و طبیعیه هر انسانی منحصر ب فرده
   کما اینکه میتونید امتحان کنید و رابطه ی سومی رو هم شروع کنید و حتی ی مولفه ی مثبت دیگه ای رو از اون شخص تشخیص بدید ک در دو نفر قبلی وجود نداره
   پس این طبیعت انسانه ک در برخی صفات خاصه.
   اما ایا بهتر نیست کمی ب خودپنداره خودتون هم رسیدگی کنید؟
   ایا خودتون ک ب دنبال بهترین سطح و ایده ال ترین نوع رابطه هستید ایا واقعا دیدگاه و تز زندگیتون مورد تایید هست؟
   بهتر نیست اون مولفه های موثری ک تازه کشف شده در درونتون ک اگر در همسرتون باشه زندگی و رابطتتون بهتر میشه، ب همسرتون با کمک یک تراپیست ک ب صورت غیر مستقیم بیان میشه، مطرح کنید؟
   ب عنوان فردی که در طول روز با این دست مشکلان بسیار سروکار دارم باید عرض کنم ادامه این روند رفته رفته نوعی اضطرابی در درونتون شکل میده ک رضایت از زندگیتون رو کاهش میده
   پس ب فکر راه اصولی باشید
   تا درمان اورژانسى

 • مرتضی مجیدی ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  سلام به همه
  من ۲۰سالمه و حدود سه ساله ساله با دختری در ارتباطم و همو دوست داریم اما چن وقتیه با هم سرد شدیم و احساس میکنم ممکنه بخاطر بیان احساساتم بهش باشه یعنی شاید نمیتونم احساساتمو درست بهش بگم و باهاش حرف بزنم. به نظرتون چیکار کنم برای رابطمون مشکلی پیش نیاد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • آواتار
   مرضیه صداقت ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

   سلام و درود : یکى از مهارت هاى زندگى که در ارتباطات خیلى مهمه مهارت ارتباط موثر هستش که کمک میکنه خواسته ها و احساسات خود را بدون ترس از ترک شدن و ناراحت شدن به طرف مقابلتون بگید

 • مبینا ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  سلام به مشاورای خوب ساکوراد
  من ی دختر ۱۶ سالم که ۵ سال پیش ی حسی به پسر عموم که حدود دو سال ازم بزرگتره داشتم. وثتی بهش گفتم دیدم اونم دوسم داره. به هم پیام میدادیم که خانواده هامون فهمیدن مانع شدن ولی مخفیانه بازم پیام میدادیم. پارسال پسر عموم امد به مامانم گفت که قصدش ازدواجه. مامانم اولش مخالفت کرد اما بعد راضی شد و از اون روز ما همدیگرو میدیدیم و پیام میدادیم و زنگ میزدیم تا اینکه بابام فهمید و گفت با این ازدواج مخالفه. عمو و زن عموم هم مخالفت کردن اما پسرعموم بهم گفت هرطور شده راضیشون میکنه.
  حدود سه ماه پیش سر اینکه من به پسر عمم پیام دادم، دعوامون شد و برای اولین بار منو زد. بعدش کلی ازم معذرت خواهی کرد چون عاشق همیم. هفته قبل عموم اومد گفت فراموشش کنم چون مخالف این ازدواجه و نمیزاره که باهم ازدواج کنیم ولی من واقعا عاشق و وابستش هستم و اصلا نمیتونم فراموش کنم.
  اینم بگم که تازگیا رفتارش باهام عوض شده. بداخلاق شده. بهم توهین میکنه. چند بار خواستم خودکشی کنم اما منصرف شدم.
  لطفا بهم بگید چکار کنم؟

  • دکترنرگس پورطالب ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

   سلام
   شاید احساس می کنید با از دست دادنش دیگه زندگی شادی نخواهید داشت و غمگین هستید. اما توجه کنید که معمولا چنین احساساتی در سنین پایین صرفا هیجان هست و عشق واقعی نیست و ۱۶ سالگی سن مناسبی برای ازدواج نیست، پیامدهای ازدواج فامیلی را هم که می دانید. با توجه به توضیحاتتون بهتره این رابطه را تمام کنید، هر چند سخت خواهد بود ولی سعی کنید به ویژگیهای منفی، پرخاشگری و… که در پسرعموتون وجود داره فکر کنید، تمام یادگاریها و پیامها و… را هم دور بریزید. اگر همچنان فکر خودکشی دارید حتما با یک متخصص مشورت کنید.
   موفق باشید.

  • آواتار
   مرضیه صداقت ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

   سلام و درود ؛ موردى که بیشتر از همه جاى بحث داره سن کم شماست و اینجا یک سؤال مطرح میشه براى داشتن یک رابطه سالم : فرد باید وابسته باشه یا دلبسته ؟! که بیشتر اینجا وابستگى پررنگ تره که باید با کمک روانشناس حلش کنید و همچنین خشونت فیزیکى یکى از خط قرمزهاست از خودتون بپرسید واکنش من در مقابل کسى که این خط قرمز و رد کرده چیه !!!!

ارسال دیدگاه
پشتیبانی