0

مشاوره سلامت و درمان (Health & Treatment)

مشاوره سلامت و درمان
یک مشاور سلامت به مشتریان این امکان را می دهد تا رفتارهای سالم در زندگی را اتخاذ کرده و آن‌ها را حفظ کنند؛ که این کار می تواند از بیماری‌های مزمن جلوگیری و یا آن‌ها را کاهش دهد.
مشاوران سلامت و درمان از افرادی که خواستار اصلاح سبک زندگی و رفتار خود هستند، پشتیبانی می کنند.

مشاوره سلامت و درمان چیست؟

تعریف و نقش یک مشاور سلامت بسته به اینکه در کجا و چگونه اعتبار کسب کرده، متفاوت است.

یک مشاور سلامت به مشتریان این امکان را می دهد تا رفتارهای سالم در زندگی را اتخاذ کرده و آن‌ها را حفظ کنند؛ که این کار می تواند از بیماری‌های مزمن جلوگیری و یا آن‌ها را کاهش دهد.

مشاوران سلامت و درمان از افرادی که خواستار اصلاح سبک زندگی و رفتار خود هستند، پشتیبانی می کنند.

این‌که آیا هدف شما کاهش وزن، افزایش انرژی و یا بهتر شدن تغذیه است، یک مشاور سلامت و تغذیه زمان لازم را برای گوش دادن به نگرانی‌های شما در نظر می گیرد و کمک می کند تا دریابید که برای چه چیزی تلاش می کنید و به هنگام حرکت در دنیای توصیه‌های متفاوت تغذیه‌ای، از شما پشتیبانی می کند تا بفهمید دقیقاً چه چیزی برای بدن شما مفید است.

آن‌ها به جای نوشتن برنامه به صورت روزمره یا ایجاد برنامه رژیم غذایی، از علم تغییر رفتار استفاده می کنند تا نقاط قوت و استقلال فرد را تقویت کنند و به عنوان راهنما شما را برای رسیدن به اهداف تعیین شده، هدایت کنند.

یک مشاور سلامت می تواند در انجام همه عادات و رفتارهای خوب، به شما کمک کند.

 

سلامت روان

سلامت روان اولین گزینه هر روانشناس در مواجه با موضوعات مختلف مراجع خود است. یک فرد علاوه بر سلامت جسمی باید احساس امنیت اجتماعی هم داشته باشد و این مساله به وضعیت اقتصادی فرد و جامعه برمی گردد، چرا که باعث می شود خیالش راحت باشد از اینکه منبع درآمدی دارد و می تواند مخارج زندگی اش را تامین کند. بنابراین وقتی همه این موارد به وجود آید سلامت روانی نیز ایجاد می شود. مشاوره سلامت روان راهی برای حل مشکلات روانی است.

سه اصل در مشاوره سلامت روان:

– آرامش

– مدیریت هیجان

– شناخت

بررسی رفتار، عینی‌ترین روشی است که با ارزیابی آن می‌توان درباره سلامت روان افراد اظهارنظر کرد. بنابراین داشتن رفتاری متناسب با شرایط پیرامونی از اصلی‌ترین خصوصیت‌های نشانگر سلامتی روانی افراد است.

شاید به همین دلیل است که علوم رفتاری همواره در کنار روان‌پزشکی و سلامت روان به عنوان علمی ذکر می‌شود که تلاش می‌کند با شناخت بهتر ذهن و مغز به سمت بهبود کیفیت زندگی و ارتقای سلامت حرکت کند. اولین هدف یک روانشناس تنها همین موضوع است.

شرح وظایف مشاوران سلامت روان

– آموزش گروهی مهارت های زندگی و مهارت های فرزند پروری برای جمعیت عمومی

– کمک های اولیه روانشناختی و حمایت های روانی ،اجتماعی در حوادث غیر مترقبه و بلایا

– آموزش خودمراقبتی درحوزه سلامت روان در جمعیت عمومی

–  آموزش های روانشناختی در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی و اختلالات اضطرابی (اختلالات شایع روانپزشکی)

– آموزش و توانمند سازی گروهی پیشگیری از اعتیاد

– غربالگری تکمیلی اختلالات مصرف دخانیات ،الکل و مواد و فاکتورهای خطر سلامت اجتماعی

– مداخله مختصر روانشناختی در افراد غربال مثبت مصرف مواد و الکل

– آموزش و توانمند سازی کودکان خشونت دیده یا شاهد خشونت

– آموزش والدین یا مراقبین کودکان خشونت دیده

– آموزش و توانمند سازی زنان خشونت دیده

– آموزش مهارتهای فرزند پروری (نوجوان سالم)

– آموزش پیشگیری از اقدام به خودکشی

مشاوره سلامت و درمان

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

برخی از زمینه های مشاوره سلامت و درمان

مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه یک فرآیند جاری برای بهبود حرفه‌ای سلامت بدن تعریف می‌شود که در آن یک متخصص عادات غذایی و مواد مورد نیاز بدن فرد را شناسایی کرده و به بازسازی و رفع نقایص آن می‌پردازد. مشاور تغذیه اطلاعات و حمایت لازم از مراجع کننده خود را تامین کرده و در حفظ یا تغییر نیازهای غذایی وی می‌کوشد.

هدف از مشاوره تغذیه

هدف از ارائه مشاوره تغذیه کمک به فرد برای تغییر یا تثبیت یک رژیم غذایی مناسب است. برای مثال فردی که به بیمارهای ذهنی یا فیزیکی دچار است به مواد غذایی مغذی‌تری برای مقابله با داروهای شیمیایی و عوارض جانبی ناشی از آن نیاز دارد. همچنین مشاوره تغذیه بخشی ضروری از درمان افراد مبتلا به اختلالات تغذیه یا وابستگی‌های شیمیایی محسوب می‌شود. اشخاصی که به طور مداوم از داروهای خاص، برای مثال داروی افسردگی،‌ استفاده می‌کنند باید از یک برنامه غذایی منظم پیروی کرده تا اختلال در اثربخشی دارو را به حداقل برسانند. برخی از داروها، بخصوص داروهای روانی موجب افزایش یا کاهش وزن بیمار می‌شود،‌ بنابراین استفاده از مشاوره تغذیه گزینه‌ای مناسب برای حفظ سلامت جسمانی آن‌ها خواهد بود.

مشاور تغذیه و بیمار به کمک یکدیگر برنامه غذایی فعلی را بررسی کرده و نقاط ضعف یا قابل تغییر آن را شناسایی می‌کنند. اگرچه مشاوران تغذیه با تحصیلات مرتبط و برخورداری از استانداردهای پزشکی بهترین گزینه برای این امر هستند، ‌اما در برخی موارد پرستار،‌ فیزیوتراپیست و یا متخصص بهداشت نیز می‌تواند شما را در این زمینه یاری کند.


مشاوره ارتوپدی

ارتوپدی شاخه ای از جراحی است که در حوزه سیستم حرکتی بدن صورت می گیرد. سیستم حرکتی شامل عضلات ، استخوان ها ، مفاصل و دیگر بافت هایی است که اندام های حرکتی را دربر می گیرد.

اگرچه ارتوپدی شاخه ای از علم جراحی است اما این بدین معنا نیست که متخصص ارتوپد تنها عمل جراحی انجام می دهد ، او هر بیماری که بر روی سیستم حرکتی تاثیر می گذارد را درمان می کند.درمان دردهای مخصوص به نواحی دست ها ، پاها ، گردن ، کمر و لگن و تغییر شکل آنها ، همگی در حوزه ارتوپدی قرار دارد.هر فردی که درد در نواحی حرکتی خود احساس کند ، باید یک متخصص ارتوپد مراجعه کند.

اما خوب است بدانید ایجاد درد در یک ناحیه یک علامت است. چرا که بسیاری از بیماری ها موجب درد در نواحی سیستم حرکتی بدن می شود. پس دکتر ارتوپد باید تشخیص درستی درباره بیماری فرد انجام دهد و به درستی بفهمد که چه عاملی موجب ایجاد درد شده است.

مشاوره ارتوپدی برای افرادی که علائم زیر را تجربه می کنند توصیه می شود:

– عضلات مزمن یا درد مفاصل

– تغییر شکل اتصالات

– مشکل در ایستادن مستقیم به دلیل دردهای کمر

– درد

– صدمات استخوانی

– تورم در اطراف مفاصل یا آسیب دیدگی استخوان

 

مشاوره قلب و عروق

همانطور که از نام این تخصص مشخص است، با پیشگیری، تشخیص، درمان و پیگیری اختلالات و بیماری های مرتبط با قلب سر و کار دارد.

بیماری هایی همچون اختلالات مادرزادی قلب، بیماری های عروق کرونر، نارسایی قلب، بیماریهای دریچه ای قلب، بی نظمی ها یا آریتمی های قلبی، بیماری های عضله قلب (میوکارد)، بیماری های مرتبط با فشار خون در این تخصص به آنها پرداخته می‌شوند.

انجام معاینه منظم فرد، توسط متخصص قلب و عروق، یکی از بهترین راه‌های تشخیص بیماری‌های قلبی است. چراکه با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه دستگاه های پزشکی، خیلی از مشکلات قلبی در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شوند و با دارو کنترل می‌شوند و نیاز به جراحی را کم می‌کنند. از طرف دیگر در بسیاری از مشکلات قلبی همچون بیماری های عروق کرونر و بیماری های مرتبط با فشار خون زمینه ژنتیکی بسیار موثر است که در این افراد معاینه منظم به جهت پیشگیری انجام می‌شود.

چه کسانی باید بررسی از نظر قلب و عروق انجام دهند:

– در بسیاری از بیماری ها برای مثال دیابت بررسی عملکرد قلب و عروق به صورت مرتب باید صورت گیرد. یا در بیمار با مشکلات تنفسی حتما باید بررسی قلب انجام شود.

– افرادی که در اقوام درجه اول آنها بیماری قلبی وجود دارد پیگیری را از سن کمتر باید آغاز کنند. در افراد جوان تر انجام تست ورزش بسیار کمک کننده است.

– افراد سیگاری

– افرادی که چربی خون بالا دارند.

– افراد با فشار خون بالا. در این مورد باید دانست فشارخون بالا در اکثر موارد علامتی ندارد و تنها راه تشخیص آن، چک کردن مرتب فشارخون توسط پزشک است.

– افراد چاق

– افراد علامت دار

 

 

مشاوره زنان

همه بانوان از نیازشان به دکتر زنان باخبر هستند و در دوره های مختلفی مجبورند ، تحت نظر متخصص زنان قرار بگیرند. بخاطر همین در کنار انتخاب بهترین دکتر زنان باید به نکته دیگری توجه کنید. سوال خیلی هاست که چه زمانی باید به دکتر زنان مراجعه کنید.

و همچنین بسیاری از خانم ها فکر می کنند ، نیازی به پزشک زنان ندارند و لازم نیست به صورت مرتب به متخصص زنان مراجعه کرد.خانم‌ها به دلیل مشکلات و بیماری هایی که به خاطر نحوه زندگی ، ساختار  فیزیولوژیک بدن بانوان ممکن است اتفاق بیفتد،  باید به صورت مرتب به یک متخصص زنان مراجعه کرد.

از دلایل دیگری که خانم ها به دکتر زنان نیاز دارند ، ایجاد اختلال در دوران قاعدگی است. چرا که اگر این مشکل درمان نشود ، مسائل جدی تری به وجود می آید. به خاطر همین ، بیشتر متخصصان زنان توصیه می کنند ، با کمترین تغییر در بدن  در زمینه خصوصیات خانم ها ، هر چه سریع تر متخصص زنان خوب مراجعه کنند. 

 

مشاوره طب سنتی

رشته طب سنتی امروزه به معنای روشی کهن و قدیمی برای درمان بیماران نیست، بلکه به عنوان یک راه پزشکی با اصول کلاسیک برای جلوگیری و درمان بیماران تحت نظر پزشکان انجام می شود.

کاهش عوارض شیمیایی دارو ها از آثار مثبت طب سنتی است. از معایب این رشته می توان به این موارد اشاره کرد که برخی از صاحب نظران معتقدند، طب سنتی به تنهایی قادر به درمان بیماری ها نیست و باید به عنوان مکمل طب جدید استفاده شود.

با این حال طب سنتی همچنان علاقه مندان و طرفداران خود را دارد و امروزه پاسخگوی بسیاری از درمان بیماری ها بوده است.

طب سنتی برای درمان کدام بیماری ها توصیه میشود؟

طب سنتی در ابتدا دانش تخصصی پیشگیری و پس از آن درمان است. در طب سنتی طیف وسیعی از بیماری ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و بر اساس طبع هر فرد درنظر گرفته میشود. به این صورت که درمان و تجویز دارو برای هرکس متفاوت از دیگری است.

طب سنتی بیماری هایی نظیر بیماری های پوستی (پسوریازیس ، آکنه و …)، بیماری های جنسی، بیماری های زمینه ای نظیر راهکارهای درمانی فوق العاده قند خون ، چربی خون ، دیابت و … و مشکلات و مفصلی و… را شامل میشود.

دیدگاه کاربران
 • سولماز ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  سلام. خانمی ۳۴ساله هستم مهندس پزشکی. دو سال پیش از همسرم جداشدم و الان یکساله که همراه پسر ۹ ساله و دختر ۳ سالم به استرالیا مهاجرت کردم. از اینکه پسرم در این کشور وقتی به سن نوجوانی برسه و بخواد دوست دختر داشته باشه خیلی نگرانم و اصلا نمیخوام سمت دختری بره. میدونم این فکر یا احساس درست نیست. از طرفی از مواجه شدن با دوره نوجوانبی بچه هام و مسایل جنسی مرتبط با اونها خیلی وحشت دارم. واقعا نمیدونم چکار کنم با این طرز فکر؟
  لطفا کمکم کنید

  • دکترنرگس پورطالب ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

   دوست عزیز سلام
   در دوره نوجوانی بالاخره تمایل به جنس مخالف خودش رو نشون میده و این طبیعی هست. مهم این است که شما با فرزندتون همدلی کنید و اطلاعات لازم در مورد چگونگی برخورد با این احساسات و حد و مرز ارتباط با جنس مخالف قبل از ازدواج را به فرزندتون ارائه کنید.
   موفق باشید.

  • آواتار
   مرضیه صداقت ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

   سلام و درود ؛ بهتره یکم از دید پسر نوجوان خود به مسائل نگاه کنید و با پسرتون همدلى کنید ولى حتما لازمه کنار این همدلى حد و مرزها و ارتباط درست و مهارت هاى زندگى که لازم هستند رو آموزش بدید که پسرتون در برابر ارتباطات خود آگاه عمل کنند و حتما از روانشناس کمک بگیرید

 • پارسا ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  با سلام و احترام
  پزشک عمومی ۳۱ ساله هستم که چهار سال است با همسرم که رزیدنت دندانپزشکی هستند، ازدواج کردم و طی این سالها رابطه خوبی باهم داریم. حدود یکسال که در یکی از مراکز سلامت مشغول فعالیت بودم، یکی از همکاران خانم که از بنده ۶ سال بزرگتر و مجرد است، بخاطر طرز فکر و رفتار خاصش نظرم را جلب کرد و از آن زمان با او در ارتباط هستم. دلم میخواهد این ارتباط ادامه داشته باشد. به جرات میتوانم بگویم دوستش دارم اما نه در حدی که به همسرم بی اعتنا باشم.
  من و این خانم دوست داریم رابطه ای صمیمی و عاطفی اما کنترل شده و با حفظ حریم خصوصی داشته باشیم اما آسیبی به زندگی هیچ کداممان وارد نشود. برای اینکه در موارد ضرور کمک حال هم باشیم.
  ممنون بابت راهنمایی های ارزنده شما

  • آواتار
   مرضیه صداقت ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

   با سلام.
   شرایط فعلی شما و بیان شرح حالی که دادید و
   در مورد مسله ای ک بیان کردید
   باید بگم ک این نوعی خیانت محسوب میشه و قطعا خودتون کاملا ب این امر واقفید.
   از طرفی با وجود دونستن این موضوع اما راغبید ب ادامه ارتباط، بدون تخریب رابطه ی اولی ک دارید.
   اما باید در نظر داشته باشید ک رفته رفته میل و اشتیاقتون برای برقراری رابطه بیشترخواهد شد چون نوعی وابستگی اینجا در حال شکل گیری
   و لزوما هر نوع خیانتی نمیتونه جنسی باشه، حتی خیانت عاطفی و احساسی، در نگاه خانم ها نابخشودنی تر از خیانت جنسی محسوب میشه.
   قطعا در این فرد ی سری مقوله های مثبتی رو کشف کردید ک اونو در همسرتون نمیبینید
   درسته
   و طبیعیه هر انسانی منحصر ب فرده
   کما اینکه میتونید امتحان کنید و رابطه ی سومی رو هم شروع کنید و حتی ی مولفه ی مثبت دیگه ای رو از اون شخص تشخیص بدید ک در دو نفر قبلی وجود نداره
   پس این طبیعت انسانه ک در برخی صفات خاصه.
   اما ایا بهتر نیست کمی ب خودپنداره خودتون هم رسیدگی کنید؟
   ایا خودتون ک ب دنبال بهترین سطح و ایده ال ترین نوع رابطه هستید ایا واقعا دیدگاه و تز زندگیتون مورد تایید هست؟
   بهتر نیست اون مولفه های موثری ک تازه کشف شده در درونتون ک اگر در همسرتون باشه زندگی و رابطتتون بهتر میشه، ب همسرتون با کمک یک تراپیست ک ب صورت غیر مستقیم بیان میشه، مطرح کنید؟
   ب عنوان فردی که در طول روز با این دست مشکلان بسیار سروکار دارم باید عرض کنم ادامه این روند رفته رفته نوعی اضطرابی در درونتون شکل میده ک رضایت از زندگیتون رو کاهش میده
   پس ب فکر راه اصولی باشید
   تا درمان اورژانسى

 • مرتضی مجیدی ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  سلام به همه
  من ۲۰سالمه و حدود سه ساله ساله با دختری در ارتباطم و همو دوست داریم اما چن وقتیه با هم سرد شدیم و احساس میکنم ممکنه بخاطر بیان احساساتم بهش باشه یعنی شاید نمیتونم احساساتمو درست بهش بگم و باهاش حرف بزنم. به نظرتون چیکار کنم برای رابطمون مشکلی پیش نیاد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • آواتار
   مرضیه صداقت ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

   سلام و درود : یکى از مهارت هاى زندگى که در ارتباطات خیلى مهمه مهارت ارتباط موثر هستش که کمک میکنه خواسته ها و احساسات خود را بدون ترس از ترک شدن و ناراحت شدن به طرف مقابلتون بگید

 • مبینا ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  سلام به مشاورای خوب ساکوراد
  من ی دختر ۱۶ سالم که ۵ سال پیش ی حسی به پسر عموم که حدود دو سال ازم بزرگتره داشتم. وثتی بهش گفتم دیدم اونم دوسم داره. به هم پیام میدادیم که خانواده هامون فهمیدن مانع شدن ولی مخفیانه بازم پیام میدادیم. پارسال پسر عموم امد به مامانم گفت که قصدش ازدواجه. مامانم اولش مخالفت کرد اما بعد راضی شد و از اون روز ما همدیگرو میدیدیم و پیام میدادیم و زنگ میزدیم تا اینکه بابام فهمید و گفت با این ازدواج مخالفه. عمو و زن عموم هم مخالفت کردن اما پسرعموم بهم گفت هرطور شده راضیشون میکنه.
  حدود سه ماه پیش سر اینکه من به پسر عمم پیام دادم، دعوامون شد و برای اولین بار منو زد. بعدش کلی ازم معذرت خواهی کرد چون عاشق همیم. هفته قبل عموم اومد گفت فراموشش کنم چون مخالف این ازدواجه و نمیزاره که باهم ازدواج کنیم ولی من واقعا عاشق و وابستش هستم و اصلا نمیتونم فراموش کنم.
  اینم بگم که تازگیا رفتارش باهام عوض شده. بداخلاق شده. بهم توهین میکنه. چند بار خواستم خودکشی کنم اما منصرف شدم.
  لطفا بهم بگید چکار کنم؟

  • دکترنرگس پورطالب ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

   سلام
   شاید احساس می کنید با از دست دادنش دیگه زندگی شادی نخواهید داشت و غمگین هستید. اما توجه کنید که معمولا چنین احساساتی در سنین پایین صرفا هیجان هست و عشق واقعی نیست و ۱۶ سالگی سن مناسبی برای ازدواج نیست، پیامدهای ازدواج فامیلی را هم که می دانید. با توجه به توضیحاتتون بهتره این رابطه را تمام کنید، هر چند سخت خواهد بود ولی سعی کنید به ویژگیهای منفی، پرخاشگری و… که در پسرعموتون وجود داره فکر کنید، تمام یادگاریها و پیامها و… را هم دور بریزید. اگر همچنان فکر خودکشی دارید حتما با یک متخصص مشورت کنید.
   موفق باشید.

  • آواتار
   مرضیه صداقت ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

   سلام و درود ؛ موردى که بیشتر از همه جاى بحث داره سن کم شماست و اینجا یک سؤال مطرح میشه براى داشتن یک رابطه سالم : فرد باید وابسته باشه یا دلبسته ؟! که بیشتر اینجا وابستگى پررنگ تره که باید با کمک روانشناس حلش کنید و همچنین خشونت فیزیکى یکى از خط قرمزهاست از خودتون بپرسید واکنش من در مقابل کسى که این خط قرمز و رد کرده چیه !!!!

ارسال دیدگاه
پشتیبانی