0

مشاوره اقتصادی و بازرگانی (Economy & Trade)

اقتصاد و بازرگانی

ضرورت و اهمیت مشاوره اقتصادی و بازرگانی برای تجار و تولیدکنندگان با توجه به تغییرات شگرف و تحولات روزافزونی که در تجارت و بازرگانی بین‌الملل رخ داده و موانع متعدد از قبیل تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان بیش از پیش احساس می شود.

چراکه برای تجارت با هر کشوری شما علاوه بر اینکه باید به کلیه قوانین گمرکی کشور خود آگاهی داشته باشید، باید قوانین گمرکی کشوری که می خواهید از آنجا کالا وارد و یا به آنجا کالایی را صادر کنید را بدانید.
مشاوره بازرگانی یا گمرکی به شخص یا شرکتی گفته می شود، که در ارتقاء یا بهبود عملکرد شرکت و سازمانهایی که در امور تجاری و بازرگانی مشغول به کارند و همچنین بازرگانان یاری می رساند.

از سوی دیگر، امروزه دیگر دوران سرمایه‌گذاری های سنتی به پایان رسیده است و اکثر سرمایه‌گذاری‌هایی که قبلاً بازده خوبی داشت، الان با شکست مواجه می‌شود. بنابراین برای سرمایه‌گذاری موفق و پرسود باید با تغییرات امروزه جهان و ایران همسو باشید.

مشاور اقتصادی فردی است که با آگاهی از بازارهای مختلف سرمایه به شما کمک می‌کند تا در کنار حفظ ارزش پول خود، در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری و کسب درآمد کنید.

مشاور اقتصادی و بازرگانی چه کسی است؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که مشاور اقتصادی و بازرگانی به چه کسی گفته میشود؟ مشاور اقتصادی و بازرگانی میتواند یک استاد دانشگاه و یا یک فعال بازار سرمایه باشد.

مشاوره اقتصادی و بازرگانی میتواند شما را در اموری مانند ارتقا و بهبود عملکرد شرکت یا سازمان تان در امور تجاری و بازرگانی یاری نماید. امروزه با توجه به اینکه در امور تجارت و بازرگانی تحولات متعددی ایجاد شده و وجود مشکلاتی از جمله تحریم ها در این زمینه، استفاده از مشاوره اقتصادی و بازرگانی برای کسب و کارها به شدت توصیه میگردد.

 

حال برای شما توضیح میدهیم که مشاوران در این زمینه به چند دسته مختلف تقسیم میشوند:

استفاده از افراد فعال در کسب و کار جهت مشاوره اقتصادی و بازرگانی :

معمولا کسانی که خودشان با امور مربوط به کسب‌ و کار سر و کار دارند و از شرایط و مشکلات شغلی مطلع هستند، به دلیل آنکه قدرت تحلیل و ارزیابی مسائل را دارند میتوانند مشاوران اقتصادی خوبی باشند. این افراد چون خودشان به امور کار واقفند میتوانند در انتخاب فرصت ها و یا پیشگیری از بروز مشکلات به شما کمک کنند.

استفاده از پژوهشگران و اساتید دانشگاه جهت امور مشاوره:

بسیاری از افراد دوست دارند از کمک کسانی بهره بگیرند که در زمینه مشاوره اقتصادی جستجو، تحقیق و پژوهش کافی را داشته باشند. به همین جهت از پژوهشگران، مدرسان و اساتید دانشگاه راهنمایی میگیرند. این مشاوران چون در رشته های مربوطه تحصیل کرده اند میتوانند به خوبی و با استدلالهای منطقی، مسائل را برای شما تجزیه و تحلیل نمایند. اما این نکته هم وجود دارد که برخی داشتن تجربه های عملی را بر دانش تئوری ترجیح میدهند.

استفاده از دوستان و آشنایان برای مشاوره:

 بسیاری از ما در اکثر امور زندگی شخصی و کاری خود از نظرات دوستان و آشنایان استفاده میکنیم که معمولا فعالیت‌های اقتصادی نیز جزو این امورات میباشد. ممکن است استفاده از این روش چه از لحاظ مالی و چه دسترسی بسیار آسان باشد، اما باید این را هم بدانید که خیلی از اطرافیان ما دانش و اطلاعات کافی در این زمینه و به عنوان مشاوره اقتصادی را ندارند.

استفاده از مشاوران متخصص در زمینه مشاوره اقتصادی و بازرگانی:

بایداین را بدانیم که مشاوره هم مانند خیلی از شغلهای دیگر یک امر کاملا تخصصی است. البته خود مشاوره نیز شاخه های مختلف است که مشاوره اقتصادی یکی از آنهاست. وظیفه مشاوره اقتصادی این است که ما را در امور مربوط به کسب و کارمان راهنمایی کند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه های مختلف راه اندازی کسب و کار ، بازاریابی فروش ، اقتصادی و بازرگانی  ، افزایش درآمد و … میتوانید از مشاوران متخصص ساکوراد استفاده نمایید.

مشاوره اقتصادی و بازرگانی

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

وظایف و خدمات مشاور اقتصادی چیست ؟

مشاوره اقتصادی نیز مانند سایر مشاغل دارای شرح شغلی میباشد. شرح شغلی به این معناست که هر فرد در حیطه کاری خود چه وظایف و چه اختیاراتی دارد.

شرح شغلی مشاوره اقتصادی میتواند متفاوت باشد که در ادامه به توضیح برخی از آنها میپردازیم:

 

بخشی از وظایف یک مشاور اقتصادی به شرح زیر می باشد:

– یک مشاوره اقتصادی باید بر تمام فرصت های اقتصادی کار شما تسلط داشته باشد و از میان آنها بهترین گزینه را انتخاب نماید و به شما ارائه دهد.

– در امور مختلف کسب و کار وارد باشد و بتواند در زمینه‌های مختلف به خصوص در زمینه های مالی و سرمایه‌گذاری راه حلهای درستی به شما پیشنهاد دهد.

– هنگامی که کار شما با مشکلاتی در زمینه های مالی و اقتصادی روبرو میشود، مشاوره اقتصادی باید راهکارهای موثری برای ارائه داشته باشد.

– مشاوره اقتصادی باید توانایی این را داشته باشد که طرح‌های اقتصادی زودبازده و سودآوری را به کسانی که میخواهند کسب و کاری راه اندازی نمایند پیشنهاد دهد.

– نسبت به سرمایه گذاری و بازدهی بازارهای مختلفی از جمله بازار طلا و ارز، بازار سرمایه، مسکن و … مسلط باشد.

– مشاوره اقتصادی باید بتواند ضررها و هزینه‌های غیرضروری هر کسب‌وکار را شناسایی و از بروز آنها جلوگیری نماید.

– قوانین و مقررات اقتصادی و بازرگانی را بشناسد و بر حسب آنها صاحبان مشاغل را راهنمایی نماید.

– با روش های روز مربوط به کسب و کارها مانند کسب‌وکارهای آنلاین و سرمایه‌گذاری آشنا باشد.


دلایل اهمیت استفاده از مشاوره بازرگانی

همانطور که میدانید قوانین کشورها مرتبا در حال تغییر و تحول است و هر کس که بخواهد به حوزه بازرگانی وارد شود و در زمینه ورود و خروج کالا فعالیت نماید باید بر قوانین و مقررات مسلط بوده و با تغییرات آن آشنایی داشته باشد.

مشاوره بازرگانی در فعالیت های اقتصادی مانند یک کارگشا عمل میکند و زمانی که مشاغل با مشکلات مواجه میشوند، راه حلهایی ارائه میدهد که کمک میکند مسیر درستی انتخاب نمایند.

یکی دیگر از دلایل استفاده از مشاوره اقتصادی و بازرگانی این است که به مشاغل کمک میکند تا از صرف زمان و هزینه که شناخت این قوانین و پیچ و خم های اداری دارد و می تواند مانع از رشد کار و سود بیشتر شود پیشگیری نمایید.

به طور کل مشاوره اقتصادی و بازرگانی موجب میگردد تا کسب و کار شما با پایین ترین میزان خطا و ضرر پیش رود.

 

مشاوره بازرگانی چه خدماتی ارائه می دهد؟

در دنیای امروز برای افراد خیلی مهم است که بتوانند به بازارهای جهانی وارد شوند. بسیاری از کشورها به علت برخورداری از تنوع محصولات و بهره مند گشتن از مزیت های یکدیگر با هم وارد روابط تجاری میگردند. برای اینکه بتوانیم به راحتی با سایر نقاط دنیا روابط تجاری برقرار نماییم باید با مراحل ورود کالا، منابع تهیه کالا، آشنایی با شرایط پرداخت، مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی، گشایش اعتبار، انواع بیمه حمل و نقل، بازرسی کالا، اسنادحمل، بارنامه، عدل بندی، گواهی بازرسی و مراحل ترخیص کالا آشنایی کامل داشته باشیم.

به همین منظور میتوانیم از تخصص، مهارت و تجربه کارشناسان این حوزه استفاده نموده و از دانش آنها بهرمند گردیم.

 

به طور کلی خدمات مشاوره بازرگانی رامی توان به دو گروه زیر تقسیم بندی کرد

• کنترل بازار در جهت ارائه پیشنهادهای سودآور بازرگانی متناسب با نیازهای بازار جزو  بازرگانی داخلی به شمار میرود.

• صادرات و واردات به سایر کشورها جزو  بازرگانی خارجی محسوب میشوند.

 

برخی از خدمات ارائه شده در زمینه مشاوره های بازرگانی:

– ارائه‌ی اطلاعات کلی و به روز بازار مانند قوانین واردات، صادرات،  تجارت و  …

– مشاوره در زمان خریدهای داخلی و خارجی علی الخصوص در زمینه محصولات کشاورزی

– مشاوره های سرمایه گذاری های در بازار داخلی و خارجی

– ارائه روش های بازاریابی در ایران و یا کشورهای دیگر

– مشاوره و کنترل وضعیت به هنگام انجام مذاکرات قراردادهای مربوطه با شرکای خارجی و داخل

– مشاوره های بازرگانی به هنگام خرید کالا و همچنین تنظیم اسناد تجاری کالا

– برگزاری جلسات با تولیدکنندگان و صادرکنندگان و دریافت اطلاعات از مشکلات در زمینه‌ی امور گمرکی و استاندارد و پیشنهاد راهکار برای رفع مسائل

– مشاوره جهت کمک های فنی در زمینه‌ی استاندارد کالاهای صادراتی 

– راهنمایی در خصوص  برقراری فضای سالم رقابتی در کسب و کار و اعمال محدود کننده‌ی فعالیت‌های رقابتی طبق قوانین و مقررات

– ارائه مشاوره حقوقی توسط متخصصین حقوق تجارت بین المللی در دعاوی تجاری با طرف خارجی

ارسال دیدگاه