به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
هیلاری کلینتون

مشاوره اصول مذاکره | زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در دومین مناظره انتخاباتی

در این مقاله، به تحلیل تخصصی زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در دومین مناظره ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا می پردازیم. حضار و رای دهندگان، بخاطر سخنان و زبان بدن کاملا متناقض و تهاجمی این دو نامزد به یک جمع بندی واحد نرسیدند و هرچند هیلاری کلینتون با تفاوت ناچیزی جلوتر از رقیب خود قرار داشت اما این تفاوت چشمگیر نبوده و نیست. اما چرا؟

آنچه در این مناظره دیده می شود بیشتر یک ریاکاری دوجانبه است. هر دو می دانند که دروغ می گویند چیزی که در مناظره اول هم به شدت به قابل مشاهده بود.

البته هر دو هم می دانند هیچکدام بجز قدرت طلبی و جنگ طلبی دنبال چیز دیگری نیستند اما بازهم فقط سعی در فریب بیشتر مردم آمریکا دارند.

در این مناظره که بیشتر یک جنگ، ان هم از نوع تمام عیار ان بود، هر دو طرف هرچه دم دستشان می آمد را به دیگری نسبت می دادند.

دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون با حملات بسیار تند و شدید، یکدیگر را مورد حمله تمام عیاری قرار داده و شاهد یکی از چالشی ترین مناظره های انتخاباتی ایالات متحده امریکا بودیم بطوری که تاکنون در سوابق انتخاباتی امریکا نظیر آن را ندیده بودیم.

این مناظره که زیر سایه افشاگری‌های اخیر CNN درباره سخنان رکیک جنسیتی ترامپ برگزار شد، دو نامزد حملات سختی را علیه یکدیگر سازماندهی و اجراء نمودن در این میان زبان بدن و رفتارها و تن صدا و گویش ترامپ تهاجمی تر و عصبی تر بود و انسان را به یاد کامیکازیهای جنگ جهانی دوم می انداخت.

ترامپ استدلال جالبی را به کار برد و گفت هرگز زنان را مورد آزار و اذیت جنسی قرار نداده ولی در مقابل به بیل کلینتون اشاره کرد که چنین کاری را  با منشی خود انجام داده بود.

دریافت خدمات کوچینگ کسب و کار (کوچ بیزینس /بیزینس کوچ) 

او در جریان سخنان خود به یکی از زنان شاکی اشاره کرد و گفت او در ۱۳ سالگی از سوی بیل کلینتون مورد تجاوز قرار گرفته است. ترامپ همچنین هیلاری کلینتون را به شدت متهم کرد که به قربانیان سوء استفاده‌های همسرش حمله کرده و آنها را مورد آزار و تحقیر شدید قرار داده است.

او همچنین اشاره کرد که یکی از ۴ زنی که در محل مناظره حضور دارد یک زن قربانی سوءاستقاده است که هیلاری کلینتون وکیل تسخیری مردی بوده است که به او تجاوز نموده بود.

در مقابل هیلاری کلینتون اما در مقابل از اظهارنظر در مورد آنچه ترامپ بیان نمود خودداری کرد اما تاکید کرد که سخنان رقیب در مورد “دستمالی کردن” زنان نشان می دهد که او برای ریاست جمهوری مناسب نیست خانم کلینتون به شدت از احساسات و ظرایف زنانه خود بر ضد ترامپ استفاده استادانه نمود.

در این مناظره ترامپ بارها در سخنان خود کلینتون را دروغگو خواند و حتی وعده داد اگر در انتخابات پیروز شود، دادستان ویژه ای را برای تحقیق در مورد وی منصوب خواهد کرد اما در مقابل کلینتون، دونالد ترامپ را متهم کرد که در دنیای دیگری زندگی می کند و از واقعیت های امروز آمریکا و حتی جهان کاملا به دور است.

تعداد زیادی از مردم اعتقادی به مناظره میان معاونین نامزدهای دموکرات و جمهوریخواه انتخابات آمریکا ندارند. مناظره سال ۱۹۷۶ میان معاونین نامزد ها اولین مناظره از این نوع محسوب می شود.

حتی این مناظره در سال ۱۹۸۰ نیز برگزار نشد. تقریبا درتمام دقایق این مناظره ۹۵ دقیقه ای، هیچ مرز و محدودیتی قابل رویت نبود. پنس و کین چندین و چند بار صحبت یکدیگر را غیرمودبانه قطع کردند و در چندین مورد هم، مستقیما به سوالات یکدیگر پاسخ دادند.

این مناظره کاملا شبیه به یک دعوای کودکانه افراطی بود که دو طرف مثل دو کودک به سمت یکدیگر سیب زمینی پرتاب می کردند و شاید این امر بر جذابیت این مناظره نزد عوام افزوده بود.

در این مناظره آنچه جالب بود این بود که سیگنال های صورت غیرکلامی دونالد ترامپ به شدت برای مغلوب ساختن هیلاری طراحی و بهبود یافته بود و مخصوصا تکیه بر یک مطلب. در حالیکه این خود یک اشتباه فاحش و استراتزیک است. چهره برافروخته ترامپ که در پی انتشار فیلم جنجالی در موضع ضعف قرار گرفته بود، بسیار بیشتر از همیشه به چشم می‌آمد.

در این مناظره و بر اساس اصول NLP میتوانیم اینگونه حدس بزنیم که پیکره بندی دونالد ترامپ آلفا بود و پیکره بندی خانم هیلاری کلینتون بصورت قابل توجهی به سمت بتا تمایل داشت.

یک نکته بسیار حائز اهمیت دیگر این بود که، ترامپ برای پیشی گرفتن از هیلاری، قصد داشت در کل این مناظره ترس های خود را مخفی کند و خود را با اعتماد به نفس، نترس و به دور از هرگونه عصبیتی نشان دهد.

اما این خود یک دروغ بزرگتری بود. این امر به ویژه در مواقعی قابل استناد بود که لرزش ها، گشاد و تنگ شدن چشمها و سوراخ بینی و…. و همچنین  تغییر زوایای صورت، فک، سر و گردن و حتی تند و کند شدن رفتارهای غیرکلامی به وضوح قابل رویت بود.

بعنوان مثال، می توانید توجه داشته باشید که گوشه دهان برای مغلوب ساختن و پیشی جستن، معمولا به پایین و عقب کشیده می شود، رفتاری که بسیار در این منظره دیده میشود.

اگرچه در برخی موارد زاویه دوربین کاملا عوض میشد اما توجه به جزئیات در هر دو کاندیدا علائم خشم فرو خورده و یا عصبیت را به وضوح نشان می داد. در بدو ورود به مناظره حتی دو کاندیدا حاضر به دست دادن با هم نشدند چرا؟ آتش کینه خشم و…. تا کجا شعله هایش زبانه می کشد یا این حس قدرت طلبی و ریاست است که انسان را به گرگی درنده تبدیل می کند.

اما در مورد هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد دیگر از آن لباس قرمز یک دست اثری نیست اما همچنان خانم سیاستمدار کفش پاشنه بلندی به پا دارد.

در مراحل اولیه مناظره، او از خنده صادقانه کمی بهره برده است اما در ادامه خنده هایش رنگ و بوی سیاستمدارانه و دروغین دارد که کاملا مشهود است.

اگر توجه کنید خواهید دید که هیلاری کلینتون چگونه تنه، سر و گردن خود را به عقب می لرزاند و مخصوصا علاوه بر همه این موارد، فک خود را چگونه جمع میکند.

هیلاری کلینتون به صورت کاملا معنی داری به سمت دوربین می چرخد زمان بندی در استفاده از تکنیک چرخش به سمت دور بین نشان می دهد هیلاری کلینتون به شدت مورد اموزش زبان بدن و حتی میزانسن بوده که می تواند انقدر خوب و حرفه ای روبروی دوربین رفتارهای حرفه ای و موثر از خود بروز دهد.

دکترعلی قوامی | منتور کسب و کارحتما بخوانید : زبان بدن هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

او هرازچند گاهی اجازه می دهد تا دوربین با نمایش یک ژست قدرت دید بهتری به بیننده از بیاناتش بدهد . هیلاری بسیار سعی وافری می کند که لبخند او صادقانه به نظر برسد و با تمام اجزای مورد نیاز از یک پیشانی آرام، پلک تا حدی بسته، شیارهای مقعر در پلک پایین، عضلات گونه را به سمت بالا و حتی عضلات ناقل و تمام سعی خود را انجام می دهد که تنها دندان های بالایی او را بیننده مشاهده کند و تمامی این رفتارهای غیرکلامی برای این است که مخاطب را جذب کند هرچه بیشتر و بهتر هرچند به نظر می رسد در این کار خیلی موفق نبوده است هرچند که …
زبان بدن

شاید این روایت جالب باشد که دو نفر در جنگل درحال گذر بودند که باشیری مواجه شدند اولی شروع به محکم کردن بند کفشهایش نمود و شروع به دویدن نمود.

دوستش گفت: خودت را خسته نکن هیچ انسانی تندتر از شیر نمی دود و دوستش در حالیکه به شدت می دوید گفت :من فقط باید تندتر از تو بدوم (نکته ای که کلینتون به آن بسیار امید وار است، دویدن تندتر از ترامپ به هر قیمتی است)

سوال آخر یکی از مردم حاضر در این مناظره پرتنش، لحن دو کاندیدا نسبت به یکدیگر را کاملا چه به لحاظ زبان بدن و چه به لحاظ لحن تغییر داد این بود که در مورد یکدیگر نکته مثبتی را ذکر کنند؟

ابتدا هیلاری کلینتون، فرزندان ترامپ را بسیار ستایش کرد و در مقابل هم دونالد ترامپ، هیلاری را فردی کوشا و جدی معرفی نمود که هرگز میدان را خالی نمی‌کند.

Picture of دکتر علی قوامی
دکتر علی قوامی
دانش‌آموخته دکترای تخصصی (PhD) کارآفرینی فناوری، بنیانگذار و مدیر گروه بین‌المللی کسب و کار ساکوراد با بیش از ۲۰ سال تجربه بعنوان کوچ، مدرس، مشاور و منتور در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار در ۱۵ کشور جهان هستم. در تلاشم تا تجربیات ذی‌قیمت خود را با شما دوستان عزیزم به اشتراک گذارم.
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

کلینیک مشاوره کسب و کار

ارائه‌ی خدمات کوچینگ، مشاوره و منتورینگ توسط برترین متخصصان جوان

هاست سنتر حرفه‌ای

طیف وسیعی از خدمات حرفه‌ای هاستینگ با تنوع و کیفیت کنترل شده

کانال یوتیوب

آموزش‌ها و نکات کلیدی ما را دنبال کنید

کانال تلگرام

اخبار و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

صفحه اینستاگرام

آموزش‌ها و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور