به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
حالت چهره

مشاوره اصول مذاکره | مفاهیم اصلی حالت چهره در زبان بدن

حالات چهره بسیار ظریف هستند و کوچکترین تغییر در ابرو می تواند مقصود کلی زبان بدن را تغییر دهد. انسان ها در فهمیدن حالت چهره بسیار توانمند هستند و به راحتی می توانند این حالات را تقلید کنند.

خیلی بامزه و خنده دار

مردم از لبخند زدن و خندیدن لذت می برند و آن قدر برای آنها ارزشمند است که حاضر هستند برای آن پول پرداخت کنند. نمایشهای کمدی، جوک، قلقلک دادن و موقعیت های خنده دار موجب خنده افراد می شود.

حالت چهره ای که در تصویر می بینید حالت چهره “خیلی بامزه “است که وقتی رخ می دهد که خنده به نقطه ای می رسد که کنترل آن دشوار می شود.حالتی شبیه این، زمانی که فرد قلقلک داده می شود نیز رخ می دهد که فرد نمی تواند جلوی خود را بگیرد.این بیشتر در بین زنان رایج است.

خوشی و سعادت

این حالت چهره فردی است که از حالت احساسی که از آن به سعادت یاد می شود لذت می برد.چشم ها بسته هستند.پیشانی کاملا آرام است و خطوط خشم وجود ندارند.

لب ها لبخند کوچکی را نشان می دهند. بعضی اوقات از این حالت، به نهایت شادی هم یاد می شود.اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم سعادت یک حالت احساسی است که راحتی ، رضایت و آسایش خاطر را با هم ترکیب می کند.

این حالت چهره فردی است که در حال رویاپردازی چیزهای مطلوب خود است یا فردی که در حال لذت بردن از یک پیام آرامش بخش و صمیمانه است.حالت ذهنی که در آن خبری از دنیا و تمام نگرانی های آن نیست.

دریافت خدمات کوچینگ کسب و کار (کوچ بیزینس / بیزینس کوچ) 

خیلی جالبه

این حالت، چهره مبهوت فردی است که با دقت به آن چه که گفته شده یا نمایش داده شده نگاه می کند.چهره نسبتا خنثی است، اگر چه نشانه هایی از کمی اخم که بیشتر تمایل به دقت دارد تا انکار نیز در چهره وجود دارد.چشم ها باز و روی موضوع مورد نظر ثابت هستند و لب ها آرام روی هم قرار گرفته اند.

این حالت چهره ای است که یک معلم، علاقه مند است در صورت دانش آموزان خود ببیند. اگر فرد کمی لبخند بزند یا هر از چند گاهی سرش را به جلو تکان دهد، این نشانه تایید ارتباط است.

تردید/ مطمئن نیستم

اگر تصویر قبل نشان دهنده علاقه مندی محتاطانه بود این تصویر نشان دهنده پیشرفت منفی است. چشم ها نازک شده اند، اخم کوچکی ظاهر شده است، لب ها به نشانه انکار، غنچه شده اند،چانه به حالت تدافعی کمی بالاتر آمده و سر کمی به عقب متمایل شده است.

همه این علامت ها با هم حالت چهره ای را می سازند که به وضوح نشان دهنده این است که فرد نگرانی جدی در مورد آن چه می بیند یا می شنود دارد. این یک حالت کلاسیک است که به طور کلی نشان دهنده بی اعتمادی و رد ارتباطی است که درحال شکل گیری است.

دکترعلی قوامی | منتور کسب و کار حتما بخوانید:زبان بدن آدم های خجالتی

خجالتی

این حالت چهره می تواند با حالت فردی که در حال دروغ گفتن است اشتباه شود.افراد خجالتی وقتی با مردم برخورد می کنند نوعی فشار احساسی را تجربه می کنند و به پایین و اطراف نگاه می کنند.

دروغ گوها هم فشار و استرس مشابهی را تجربه می کنند و علامت های مشابهی دارند. یکی از تفاوت های این دو گروه حرکت چشم های افراد است.چشم های یک دروغ گو اغلب به سمت فرد مقابل برمی گردد تا ببیند آن ها چه می کنند.

ولی یک فرد واقعا خجالتی از تماس چشمی اجتناب می کند.سرعت تغییر حالت چهره هم مهم است. دروغ گوها این علائم را ناخودآگاه نشان می دهند و چون سعی نمی کنند که این گونه باشند ، اغلب نمایش این حالت در این دسته بسیار سریع است.

درد/نهایت خشم

چرا مردم وبیشتر حیوانات هنگام درد جیغ  می کشند یا فریاد می زنند؟ منابعی هستند که ادعا می کنند این یک اظهار صوتی از یک تجربه فیزیکی یا احساسی شدید است که به تحریک ترشح آدرنالین(هورمون فرار یا جنگ) و اندورفین(ضد درد طبیعی بدن) کمک می کند.

این حالت بسیار شبیه حالت خشم است با این تفاوت که در حالت درد چشم ها تمایل به بسته بودن دارند ولی در خشم یا عصبانیت چشم ها باز می مانند. در هر دو حالت این عمل یک تخلیه هیجانی لحظه ای است. منابع دیگری ادعا می کنند که جیغ در هنگام درد بسیار به حالتی شبیه است که فرد از یک مهاجم ترسیده است.

شرمنده/متاسف

پایین انداختن سر و نگاه به پایین علامت کلاسیک شرمندگی و پشیمانی است.دهان بسته است و چشم ها،در صورت باز بودن، به  زمین خیره می شوند.

بعضی روانشناسان اعتقاد دارند که این حالت چهره  نشان دهنده درون نگری عمیقی است که به علت شرمندگی و نگرانی که به دلیل آن چیزی که موجب چنین احساسی شده ، به وجود آمده است.

بعضی اعتقاد دارند این یک پاسخ آموخته شده است که نشان دهنده چاپلوسی و ندامت و تقاضایی برای بخشش است. در بعضی از فرهنگ ها نگاه به پایین راهی برای گفتن این است که : “من آن قدر ارزشمند نیستم که به تو نگاه کنم.”(شرق دور).در فرهنگ غرب نگاه نکردن به یک فرد گاهی به عنوان علامتی از گستاخی یا ضعف تفسیر می شود.

Picture of دکتر علی قوامی
دکتر علی قوامی
دانش‌آموخته دکترای تخصصی (PhD) کارآفرینی فناوری، بنیانگذار و مدیر گروه بین‌المللی کسب و کار ساکوراد با بیش از ۲۰ سال تجربه بعنوان کوچ، مدرس، مشاور و منتور در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار در ۱۵ کشور جهان هستم. در تلاشم تا تجربیات ذی‌قیمت خود را با شما دوستان عزیزم به اشتراک گذارم.
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما
مذاکره مؤثر

۴۵ اصل مذاکره مؤثر

آیا می‌دانستید حتی زمانی که یک شخص با شما صحبت نمی‌کند، نشانه‌هایی درصورت، بدن، پاها و دست‌های او وجود دارد که می‌تواند بدون آن‌که خود

ادامه مطلب »

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

کلینیک مشاوره کسب و کار

ارائه‌ی خدمات کوچینگ، مشاوره و منتورینگ توسط برترین متخصصان جوان

هاست سنتر حرفه‌ای

طیف وسیعی از خدمات حرفه‌ای هاستینگ با تنوع و کیفیت کنترل شده

کانال یوتیوب

آموزش‌ها و نکات کلیدی ما را دنبال کنید

کانال تلگرام

اخبار و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

صفحه اینستاگرام

آموزش‌ها و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور