به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
گرفتن مچ

مشاوره اصول مذاکره | معنای گرفتن مچ، ساعد یا بازو در زبان بدن

اگر می خواهید برتری و اعتماد به نفس خود را با زبان بدن به دیگران نشان دهید، دست تان را پشت خود قرار دهید و مچ یک دست تان را با آن یکی بگیرید.

به اعضای برجسته ی خانواده های سلطنتی در کل دنیا نگاه کنید. به کارکنان ارشد نیروهای نظامی و افسران پلیسی که در حوزه ی استحفاظی شان گشت می زنند یا مدیر مدرسه ای که در راهروها قدم می زند دقت کنید. آنها همگی این حالت مقتدرانه را به خود گرفته اند و نمی ترسند که گردن و قلب و شکم آسیب پذیرشان را در معرض خطرات احتمالی قرار دهند.

دفعه ی بعدی که در شرایط استرس زا و ناخوشایندی قرار گرفتید، این کار را امتحان کنید: دستان تان را پشت خود قرار دهید و با یک دست، آن یکی را بگیرید. ببینید چطور احساس ناامیدی و ناامنی و عصبانیت شما به احساس راحتی و اطمینان تبدیل می شود.

اگر در حالی که دستان تان را پشت خود قرار داده اید، با یک دست بازوی دیگر را بگیرید. مفهوم متفاوتی دارد. اگر کسی در پشت سرش به جای خودِ دست مچ آن را بگیرد، مطمئن باشید حس ناکامی و ناامیدی در وجودش نهفته است و سعی دارد از بروز آن جلوگیری کند.

این حرکت، روشی برای کنترل خود است؛ گویی دست فرد، مچش را نگه داشته است تا جلوی ضربه زدن آن را بگیرد. هرچه فرد قسمت بالاتری از دستش را بگیرد، میزان ناامیدی اش بیشتر است. وقتی فرد بالای بازویش را می گیرد، رفته رفته ناامیدی اش به عصبانیت تبدیل می شود. این حرکت همچنین عصبی بودن او را می رساند و در تلاش برای کنترل خود انجام می شود.

دریافت خدمات مشاوره کسب و کار

می توانید هر زمان این حالت را به خود گرفتید به احساس خود در آن لحظه توجه کنید، اگر واقعا احساس خشم ندارید پس بهتر است از انجام این کار خودداری کنید.

چند تن از مردان سرشناس خانواده سلطنتی بریتانیا معروف به این هستند که هنگام قدم زدن سر خود را بالا نگه می دارند، چانه را جلو می دهند و با یک دست، ناحیه مچ به پایین دست دیگر را در پشت خود می گیرند. این علامت نه تنها توسط اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا استفاده می شود، بلکه بسیاری دیگر از اعضای خاندانهای سلطنتی سایر کشورهای جهان نیز از آن استفاده می کنند.

در مراتب پایین تر، این علامت توسط پلیسی که نگهبانی می دهد، مدیر مدرسه هنگامی که در مدرسه قدم می زند، پرسنل ارشد نظامی و سایر صاحب منصبان مورد استفاده قرار می گیرد. این حرکت حاکی از برتری و اطمینان به خود می باشد.

علامت «مچ در دست» نباید با علامت «گرفتن ساعد با دست دیگر» که نشانه رنجش و ناکامی است اشتباه گرفته شود. در این حالت، یک دست ساعدِ دست دیگر را خیلی سفت می گیرد انگار که یک دست در تلاش است تا دست دیگر را از حرکت باز دارد. جالب اینجاست که هرچه بیشتر دست به سمت بالا حرکت کند، میزان عصبانیت فرد بیشتر شده است.

تصویر دکتر علی قوامی
دکتر علی قوامی
دانش‌آموخته دکترای تخصصی (PhD) کارآفرینی فناوری، بنیانگذار و مدیر گروه بین‌المللی کسب و کار ساکوراد با بیش از ۲۰ سال تجربه بعنوان کوچ، مدرس، مشاور و منتور در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار در ۱۵ کشور جهان هستم. در تلاشم تا تجربیات ذی‌قیمت خود را با شما دوستان عزیزم به اشتراک گذارم.
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

کلینیک مشاوره کسب و کار

ارائه‌ی خدمات کوچینگ، مشاوره و منتورینگ توسط برترین متخصصان جوان

هاست سنتر حرفه‌ای

طیف وسیعی از خدمات حرفه‌ای هاستینگ با تنوع و کیفیت کنترل شده

کانال یوتیوب

آموزش‌ها و نکات کلیدی ما را دنبال کنید

کانال تلگرام

اخبار و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

صفحه اینستاگرام

آموزش‌ها و تخفیفات گروهی ما را دنبال کنید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور