به کمک نیاز دارید؟

خدمات تخصصی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
یونیکورن

استارتاپ یونیکورن چیست؟

اولین بار در سال 2013، اصطلاح یونیکورن توسط آیلین لی استفاده شد. به شرکت‌هایی که از سال 2003 به بعد ایجاد شدند و ارزش آن‌ها بیش از 1 میلیارد دلار است، یونیکورن گفته می‌شود. در معنی لغوی به معنای اسب تک‌شاخ است. استارتاپ یونیکورن، استارتاپ‌هایی هستند که  خیلی زود به ارزش بالای 1 میلیارد دلار رسیده‌اند و مانند اسب تک‌شاخ به یک افسانه تبدیل شده‌اند.

آیلین لی برای اولین بار در مقاله‌ی خود “به باشگاه یونیکورن خوش‌آمدید: آشنایی با استارتاپ‌های یک میلیارد دلاری” درباره یونیکورن در جهان سرمایه‌داری نوشت. در این مقاله، او در مورد استارتاپ‌هایی که از سال 2000 به بعد ایجادشده‌اند نوشت و برآورد کرد که تنها 0.07 درصد از آن‌ها تاکنون به ارزش 1 میلیارد دلار رسیده‌اند. وی خاطرنشان کرد، استارتاپ‌هایی که ارزشی معادل، 1 میلیارد دلار دارند، بسیار نادر هستند و پیدا کردن آن‌ها مانند پیدا کردن یک اسب تک‌شاخ اسطوره‌ای است.

البته به‌جز اصطلاح یونیکورن، اصطلاحات دیگری هم برای توصیف اندازه‌ یک شرکت استارتاپی به کار می‌رود. به شرکت‌هایی که ارزش آن‌ها بالای 10 میلیارد دلار است، دکاکورن (decacorn) و به شرکت‌هایی که بالای 100 میلیون دلار ارزش‌ دارند، هکتوکورن (hectocorn) گفته می‌شود.

 

حتما بخوانید: شتاب دهنده استارتاپ چیست؟ چه نیازی به آن وجود دارد؟

چه تعداد استارتاپ یونیکورن در جهان وجود دارد؟

به گزارش از TechCrunch می‌گوید که تا مارس 2018، 279 شرکت یونیکورن وجود داشت. بزرگ‌ترین یونیکورن‌ها در سال 2018 عبارت‌اند از Uber، Airbnb، Palantir، Pinterest و Xiaomi. در ماه مارس 2018 مشخص شد که ارزش Dropbox، به بیش از 10 میلیارد دلار رسیده است. این یعنی تازه‌ترین دکاکورن در حال حاضر، Dropbox است.

یونیکورن‌ها دیگر کمیاب نیستند.

تعداد این شرکت‌ها در جهان به‌سرعت در حال افزایش است. زمانی که آیلین لی اولین بار عنوان “یونیکورن” را در سال 2013 معرفی کرد، تنها ۳۹ شرکت یونیکورن وجود داشت، اما اکنون تعداد آن‌ها بیش از 5 برابر شده است. رشد این استارتاپ‌ها از سال 2012 تا سال 2015 دو برابر قبل بوده و این یعنی در آینده شاهد یونیکورن‌های بیشتری هستیم.

آیا در ایران استارتاپ یونیکورن وجود دارد؟

در اردیبهشت سال 97 مدیرعامل شرکت اسنپ ادعا کرد که ارزش این شرکت بین 1.4 تا 1.7 میلیارد دلار است. یعنی اسنپ هم تبدیل به یک شرکت یونیکورن شده است. اما بعد از افزایش چند برابری نرخ ارز در سالی که گذشت مطمئناً دیگر نمی‌توان اسنپ را جزء این شرکت‌ها دانست. دیجی کالا هم که عنوان، پربازدیدترین سایت فروشگاهی خاورمیانه را یدک می‌کشد، تا مرز یونیکورن شدن پیش رفته است، اما این شرکت هم به دلیل افزایش نرخ ارز، از این موضوع فاصله گرفته است. پس جواب سؤال ما تا این تاریخ (تیرماه 98) خیر است و در حال حاضر هیچ شرکت ایرانی را نمی‌توان جزء استارتاپ‌ یونیکورن دانست.

 

حتما بخوانید: انکوباتور یا مرکز رشد استارتاپ چیست؟

ویژگی‌های شرکت‌های یونیکورن

تقریباً تمام استارتاپ‌ یونیکورن ها صنعت را به‌کلی تغییر داده‌اند. اوبر، سفر با تاکسی را تغییر داد. Airbnb بر روی صرفه‌جویی تمرکز کرده است. Snapchat زمینه‌های شبکه‌های اجتماعی را تغییر داد و…

بیشتر این استارتاپ‌ها نه‌ تنها بر مزیت اولین بودن (FMA) سرمایه‌گذاری می‌کنند، بلکه موقعیت خود را به‌طور دائمی با نوآوری بهبود می‌بخشند. منظور از مزیت اولین بودن این است که یک نوآوری در پشت این استارتاپ‌ها قرارگرفته است و این استارتاپ‌ها در زمینه‌ کاری خود اولین بوده‌اند. به‌عنوان‌مثال اسنپ اولین استارتاپی بود که تاکسی اینترنتی را به ایران آورد و همین نوآوری بود که این استارتاپ را تا مرز یونیکورنی شدن پیش برد. پس اسنپ پاداش اولین بودن را دریافت کرده است. 87٪ محصولات این استارتاپ‌ در حوزه‌ نرم‌افزار، 7٪ سخت‌افزار و 6٪ در حوزه‌ محصولات و خدمات دیگر فعالیت دارند.

62 ٪ از یونیکورن‌ها B2C هستند و مدل‌های کسب‌ و کار خود را بر روی ایجاد موارد ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه تر برای مصرف‌کنندگان قرار داده‌اند. منظور از B2C ارتباط مستقیم با مصرف‌کننده است. به‌عبارت‌دیگر در بازاریابی از نوع B2C استارتاپ‌ها مستقیماً محصولات یا خدمات خود را به مشتری می‌فروشند. به‌عنوان‌مثال دیجی کالا یک استارتاپ است که مستقیماً محصولات خودش را به مشتریان می‌فروشد، پس از B2C استفاده می‌کند.

 

حتما بخوانید: استارتاپ استودیو چیست؟ چه نقشی برای استارتاپها بازی میکند؟

آیا اصطلاح یونیکورن محدود به استارتاپ‌های تکنولوژی است؟

صدها یونیکورن در دنیا وجود دارد که در حوزه‌های تجارت الکترونیک، خرده‌فروشی و صدها حوزه‌ دیگر فعالیت دارند. باوجود آن‌که بسیاری از استارتاپ‌ها در بخش تکنولوژی فعالیت می‌کنند اما این اصطلاح فقط به تکنولوژی محدود نمی‌شود و هر نوع استارتاپی می‌تواند تبدیل به یک یونیکورن شود.

تفاوت یونیکورن با ناروال (Narwhal)

به استارتاپ‌هایی که در کانادا ارزش بالای 1 میلیارد دلار دارند، ناروال گفته می‌شود. اما یونیکورن مربوط به همه‌ استارتاپ‌های موجود در دنیا است و محدود به کشور خاصی نمی‌شود.

 

با دریافت « مشاوره راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی » از کارشناسان جوان حرفه‌ای و باتجربه ساکوراد؛ موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

 

و اما کلام آخر…

استارتاپ یونیکورن شدن آرزوی هر شرکتی است. برخی از استارتاپ‌ها چندین سال تلاش کرده‌اند تا به این استارتاپ تبدیل‌شده‌اند. اگر شما هم در فکر یک استارتاپ هستید باید تلاش و پشتکار زیادی داشته باشید تا بتوانید موفق باشید.

مدیر سایت
مدیر سایت
یک روز زیبای بهاری هنگامی که به گل‌های زیبای داخل حیاط نگاه می‌کردم، تصمیم گرفتم تا آموخته‌هایم را طوری ثبت نمایم که همیشه در یاد و خاطر عزیزانم ماندگار شود ...
پیشنهاد بر اساس سلیقه شما

مسیریابی تحصیلی - شغلی (آنلاین)

تست شغلی به آزمون روانشناسی گفته می شود که فرد با توجه به پاسخگویی به سوالات در انتها بهترین شغلی که می تواند در آن موفق باشد را معرفی می کند.

سئوالات و نظرات ارزشمند خود را با ما مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

راهنمای گام به گام تا دریافت مشاوره

گام اول

انتخاب حوزه تخصصی مدنظر

گام دوم

بررسی رزومه مشاوران مرتبط

گام سوم

انتخاب مشاور با تخصص مدنظر

گام چهارم

تکمیل فرم و ثبت درخواست

گام پنجم

پرداخت حق‌الزحمه مشاور

گام ششم

تماس با شما برای تعیین وقت

گام هفتم

برقراری ارتباط شما با مشاور