0

مشاوره هنر و صنایع دستی (Art & Handcraft)

مشاوره هنر و صنایع دستی

صنایع دستی از صنایعی است که بر پایه خلاقیت، هنر و ذوق انسان بنا شده است.

صنایع دستی هر منطقه، شهر یا کشور به خوبی بیان کننده فرهنگ، اعتقادات، آداب و رسوم و سنن آنها می باشند. به همین خاطر با تکیه بر این محصولات می توان به خوبی به انتقال و انتشار فرهنگ به سایر نقاط و افراد پرداخت.

بزرگترین‌ سرمایه‌ هر فرد برای‌ ورود به‌ این‌ حوزه، عشق‌ و علاقه‌ است‌ و‌ باید پایمردی‌ و حوصله‌ لازم‌ را برای‌ آموختن‌ هنر و صنایع‌ دستی‌ داشت‌ و در طراحی‌ بخصوص‌ طراحی‌ سنتی‌ قوی‌ و با نقوش‌ سنتی‌ آشنا بود.

هنر و صنایع دستی

فرهنگ کلیت درهم تنیده‌ای است که از دانش، دین، هنر، قانون، اخلاقیات، آداب‌و‌رسوم و هرگونه توانایی و عادتی که آدمی به‌عنوان عضو جامعه به دست می‌آورد، تشکیل می‌شود.

از آنجا که نظام هنری و زیبا شناختی رابطه مستقیم بر فرهنگ جامعه دارد؛ هنر دارای مصادیق متعدد و گسترده‌ای همانند شعر، موسیقی، نقاشی، معماری، صنایع‌دستی و اموری از این قبیل می‌گردد. فرهنگ هر جامعه هنر آن جامعه را هدایت و رهبری می‌نماید و فرهنگ در قالب آن تحقق عینی می‌یابد.

صنایع دستی به مجموعه‌ای از هنر و صنعت اطلاق می‌گردد که با استفاده از مواد اولیه بومی و به کمک دست و ابزار دستی ساخته می‌شود که در آن ذوق و سلیقه سازنده تجلی یافته است. گردشگران گروهی هستن که نقش زیادی در زنده نگه داشتن هنرهای بومی هر منطقه دارند و می‌توانند با حمایت خود جوامع محلی را تشویق و منتفع نمایند و به نوعی در معرفی و گسترش صنایع دستی آنان موثر باشند. 

 

صنایع دستی از جمله رشته های گروه هنر است که همزمان یک صنعت دستی و یک رشته هنری است. این رشته در عین اینکه هنر و طراحی است، می تواند آینده ی شغلی خوبی هم داشته باشد. از این رو کسانی که علاقه مند به این رشته هستند و قصد ورود به آن را دارند، می بایست از بازار کار رشته صنایع دستی ، لیست رشته های صنایع دستی، دانشگاه های دارای رشته صنایع دستی و نیز رتبه قبولی رشته صنایع دستی مطلع باشند.

 

بازار کار و درآمد رشته صنایع دستی

بازار کار و درآمد رشته صنایع دستی به میزان مهارت و حرفه ای بودن فارغ لتحصیل این رشته وابسته است. یک کارشناس صنایع دستی در حوزه گسترده ای توان و زمینه فعالیت دارد. چرا که می تواند در کنار قریحه و ذوق هنری برای ارائه و معرفی صنایع دستی اکثر اقوام ایرانی، به آنها جنبه کاربردی هم بدهد. یعنی با خلاقیت و تفکر، صنایع دستی را که از چرخه ی استفاده مردم کمرنگ یا کنار زده شده اند، دوباره قابل استفاده و کاربرد نماید.

همچنین در کنار حوزه های کاری سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی، خود به صورت مستقل فعالیت نماید و کسب درآمد کند. از این رو کسب درآمد مطلوب در رشته ی صنایع دستی بالقوه وجود دارد و معیارهای تعیین کننده میزان این درآمد، فنون و مهارت خود فارغ التحصیل این رشته است و اگر به مهارت، چاشنی خلاقیت هم اضافه شود. فرصت های کم نظیری برای رشد و توسعه صنایع دستی و به مبلغ آن فرد متخصص این رشته فراهم می شود.

از دیگر امتیازات داشتن کارگاه صنایع دستی این است که افراد می توانند این شغل را برای خود و یا اعضاء خوانواده شان راه اندازی کنند به عنوان مثال یک خانم خانه دار می تواند پس از دریافت آموزش در یکی از رشته های صنایع دستی در منزل خود کارگاهی کوچک راه اندازی نماید و در زمانهایی که از کارهای دیگر فارغ می شود به ساخت و تولید یک اثر هنری و صنایع دستی بپردازد و از این راه به راحتی درآمدی مناسب کسب نماید.

با چنین رویکردی به رشته های صنایع دستی بوده است که سازمان فنی و حرفه ای نیز به دارندگان مهارت در هر یک از رشته های صنایع دستی کارت مهارت داده و با امکان بیمه شدن آنها و گاه پرداخت تسهیلات کمک به راه اندازی چنین مجموعه هایی می نماید . با توجه به این موارد دیگر شکایت از بیکاری و کمبود درآمد سخنی گزافه به نظر می آید چرا که هر فرد علاقمندی در هر سطحی می تواند کارگاهی تولیدی راه اندازی نماید و کسب در آمد کند. 

 

افزایش فروش صنایع دستی

صنایع دستی ایران، به عنوان صنعتی مستقل و بومی، شاخص ترین هنر کاربردی ایران و یکی از سه قطب برتر صنایع دستی جهان، ریشه های عمیق و استوار در فرهنگ غنی و بارور ایران اسلامی داشته است

به طور کلی نقش صنایع دستی در اقتصاد ایران عبارت است از: کمک به توسعه اقتصادی، ایجاد شغل، سرمایه گذاری اندک و بهره وری بالا.

رشد اقتصادی و دستیابی به هدف های مختلف آن امروزه سرلوحه برنامه و فعالیت های بسیاری از دولت ها به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. این دولت ها در برنامه های توسعه اقتصادی خود هدف های عمده ای را در زمینه های مختلف اقتصاد، اجتماع، سیاست و … دنبال می کنند.

 

خدمات مشاوره و راه اندازی کارگاه های هنر و صنایع دستی

اجرای خدمات مشاوره ای در خصوص راه اندازی کارگاههای صنایع دستی در رشته های :

– سفال

– شیشه

– چوب

– فلز

– انواع بافت های داری

– تراش سنگ

– مینا کاری

– ساخت زیور آلات

خدمات مشاوره ای در خصوص :

– انتخاب رشته با توجه به شرایط محیطی , تواناییهای و علایق شخصی

– تهیه امکانات و تجهیزات کارگاه

– تامین مواد اولیه

– طرحهای توجیهی جهت اخذ جواز و یا وامهای بانکی

– اخذ مجوزهای مربوط به خدمات اجرایی

– بازدید از محل

– خرید و یا ساخت تجهیزات کارگاه

– تحقیق و توسعه بازار

– برنامه های بازدید از کارگاههای تولیدی

– پیگیری و دریافت مجوز

– بازاریابی و فروش محصولات

 

مشاوره هنر و صنایع دستی

با دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

ارسال دیدگاه
پشتیبانی