۳ روش ایده پردازی خلاقانه برای کارآفرینی موفق

3 روش ایده پردازی خلاقانه

همانطور که میدونید؛ هر کسب و کار موفقی با یک ایده خلاقانه شروع میشه که این نوع ایده ها هم، از تمرکز روی مواردی که در اون خوب عمل می کنیم و یا از انجامشون لذت می بریم، نشات می گیرن. بنابراین، اولین گام راه اندازی یک کسب و کار خانگی موفق؛ یعنی پیدا کردن یک ایده خوب برای کارآفرینی. پس یک تکه کاغذ و یک مداد یا خودکار بردارید و نکاتی که میگمو یادداشت کنید. چون امشب میخوام شمارو با سه تا از ساده ترین روشهای ایده پردازی آشنا کنم:

روش اول: طوفان فکری

اولین روشی که میخوام بهتون یاد بدم، طوفان فکریه که هم میشه بصورت فردی انجامش داد و هم بصورت گروهی. در این روش، باید به ذهنمون اجازه بدیم که آزادانه به پرواز دربیاد و برای یک سوال مهم و حیاتی؛ پاسخهای متفاوت و یا حتی عجیب و خنده‌دار ارائه کنه.

گروه کسب و کار ساکوراد  حتما بخوانید : اکوسیستم کارآفرینی و اجزای آن

میپرسید کدوم سوال؟

خب معلومه، این سوال که: من باتوجه به دانش، تجربیات، علاقمندیها و مهارتهای خودم یا کل اعضای خانوادم، چه کالا یا خدمتی میتونم ارائه بدم که پاسخگوی یک نیاز یا راه حل برای رفع یک مشکل در یک صنعت یا بازار خاص باشه؟.

با یادداشت کردن پاسخهایی که خودبه‌خود به ذهنمون می رسن، ما فهرستی از ایده های خوب بدست میاریم.

 

روش دوم: تفکر معکوس

دومین روش ایده پردازی، تفکر معکوسه. همانطور که از خود کلمه‌ی «تفکر معکوس» معلومه، این روش با روش‌های منطقی و عادی فرق داره.

یعنی، به جای فکر کردن درباره‌ی مسئله، باید به ایده‌های مخالف فکر کنیم! مثلا به جای پاسخ به اینکه «چطور دنبال‌کننده‌هامو در اینستاگرام بیشتر کنم؟»،‌ مسئله‌ی «چطور کاری کنم که اصلا هیچ دنبال‌کننده‌ای نداشته باشم؟»‌ را حل کنیم!

 

روش سوم: رویاپردازی

سومین روشی که کارآفرینان موفق برای ایده پردازی های خلاقانه ازش استفاده میکنن، رویاپردازیه. با اینکه خیلی‌ها قبول ندارند،‌ اما رؤیاپردازی یکی از بهترین روش‌ها برای رسیدن به ایده‌های عالیه.

خود کلمه‌ی «رؤیاپردازی» اجازه می‌دهد، خیلی راحت و مثل یک بچه بازیگوش فکر کنیم. وقتی در زمینه‌ی ایده پردازی از رؤیاپردازی حرف می‌زنیم، منظور خیال‌بافیِ مفید در راستای یک هدف مشخصه. جالبه بدونید که خیلی از مخترعان بزرگ از همین رؤیاپردازی به ایده‌های ناب رسیدن. بهترین مثالش؟ اختراع هواپیماست

ارسال دیدگاه