اهمیت اعتماد به نفس در زندگى

اعتماد به نفس

خیلى از ما انسان ها از خود واقعى مان دور مى شویم طورى که همه ى تلاش مان براى کسب رضایت اطرافیان است، جز خودمان! حتى خیلى از ما انسان ها مى ترسیم در آیینه براى چند دقیقه هم شده به خودمان نگاه کنیم. این حجم از نارضایتى به خاطر نداشتن اعتماد به نفس است.

اعتماد به نفس این نیست که خودمان را در هر کارى موفق و بهترین بدانیم بلکه اعتماد به نفس واقعى این است که با وجود شکست هایى که در زندگیمان خوردیم و ضعف هایى که داریم خودمان را فردى بدبخت و ناتوان ندانیم.

یادتان باشد هر موقع در برابر ترس هایتان مى ایستید قدرت و شهامت و اعتماد به نفس بیشترى پیدا مى کنید این لازمه کارى است که فکر مى کردید نمى توانید.

گروه کسب و کار ساکورادحتما بخوانید: ۱۰تکنیک برای ارتباط موثر

 

اولین قدم براى داشتن اعتماد به نفس دقت به صداى درونمان و کنترل دقیق و آگاهانه افکار منفیمان است وقتى به افکارمان دقت کنیم متوجه مى شویم که هر روز زیر بمبارانى هستیم که جنگش را خودمان ساختیم!

 

قدمهایی براى کنترل افکار منفی

براى کنترل این افکار لازمه قدم هایى را برداریم مثل:
١- منحرف کردن ذهن یا به تعویق انداختن آن به زمان دیگه اى مثلاً اگر به اتفاقات اخیر زندگیتون فکر مى کنید و خودتون رو سرزنش مى کنید به ذهنتون توقف بدید و به برنامه هاى فردا که مى خواهید انجام دهید فکر کنید.

به خودتون یادآورى کنید در این مورد فردا ساعت ٢ فکر مى کنید که به احتمال خیلى زیاد فردا ساعت ٢ یادتون رفته و حتى اگر یادتون هم بیاد این حجم از انرژى منفى را نخواهد داشت.

گروه کسب و کار ساکوراد با دریافت مشاوره روانشناسی از کارشناسان حرفه‌ای و موفق ساکوراد، موفقیت کسب و کار، رونق فروش و افزایش درآمد خود را تضمین کنید!

٢- پذیرش یعنى خودتان را سرزنش نکنید اگر مسئله اى را نمى توانید حل کنید، سعى کنید از یک دیدگاه دیگرى به این مسئله فکر کنید و در نهایت اگر قابل حل نبود بپذیرید و طفره نروید.

٣- به این فکر کنید خیلى از ناتوانایى هامون رو بزرگ جلوه مى دهیم مثل : «من هیچ وقت موفق نبودم»

به عنوان تکلیف یا تمرین بهتره به مدت یک هفته هر فکر منفى که در مورد خودتان دارید در یک صفحه بنویسید و در صفحه اى دیگر جمله مثبت جایگزین کنید و در پایان شب قبل از خواب سه بار لیست افکار منفیتان را بخوانید و پاره کنید و لیست افکار مثبت را نگه دارید .

 

نویسنده: مرضیه صداقت | مشاور روانشناسی

ارسال دیدگاه